in

Köpeklere Mikroçip Takmanın Faydaları

Bir hayvan dostunun başına gelebilecek en korkunç şey köpeğinin kaybolmasıdır. Kaybolan, evden kaçan köpekler çoğu kez bir daha asla yuvalarına dönemiyorlar ve mikroçip kaybolan köpek dostlarımızın ailesine kavuşma olasılığını ciddi anlamda yükseltiyor.

Köpek insanlarının en büyük kabuslarından biri köpek dostlarının evden kaçması, kaybolmasıdır. Hayatın akışı içinde ne kadar dikkatli olunsa da bu gibi durumlarla karşılaşılabiliyor ve ne yazık ki kaybolan köpeklerin birçoğu bir daha asla evlerine dönemiyor. Son yıllarda gittikçe yaygınlaşan mikroçip uygulaması kaybolan köpeklerin ailelerine dönme şansını ciddi anlamda yükseltiyor.

Köpek mikroçipi nedir?

Köpeklere takılan mikroçipler yaklaşık bir pirinç tanesi yüksekliğindedir ve pasif mikroçip olarak tanımlanır. Yani sadece içinde bilgi saklıdır, herhangi bir güç kaynağına gerek duymaz. İçinde bir radyo vericisi bulunan mikroçiplerin ömrü yaklaşık 25 yıldır ve bu da istisnai durumlar hariç çoğu köpeğin ömründen daha uzundur, mikroçip köpeğe bir kez takılır ve hayatı boyunca aynı çipi taşır.

dog microchip

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Mikroçip deri altına yerleştiriliyor

Köpekler için üretilen ve bir pirinç tanesi büyüklüğündeki mikroçipler veteriner hekimlerce köpeklerin deri altına yerleştirilir. Bu işlem köpeklere herhangi bir acı vermez. Köpeğin deri altına yerleştirilen çipin çıkma, kaybolma gibi riskleri yoktur.

microchip dog

Mikroçip köpekler için en güvenli kimliktir

Köpek dostunuzun tasmasına ismini ve telefonunuzu yazabilirsiniz ancak bu tasmanın kaybolması ya da kötü niyetli kişilerce çıkarılması durumunda hiç bir işe yaramaz. Oysa mikroçip asla kaybolmaz ve köpeğinizi biri bulup veteriner hekime götürdüğünde hekim çip kontrolü yaparsa köpek dostunuzun adına, bilgilerine ve tabi ki size kolayca ulaşarak kavuşmanızı sağlayabilir ki bu bile tek başına büyük bir faydadır ve köpeklere çip taktırmak için geçerli bir sebeptir.

pet microchip

Mikroçip köpekleri takip edebilmeyi sağlamaz

Köpek mikroçipi ile ilgili en sık düşülen yanılgı çip takılı köpeğin takip edilebileceğinin düşünülmesidir. Ancak çipler takip etmeye olanak tanımaz. Köpeklerin takip edilebilmesini sağlayan GPS ile çalışan tasmalar vardır ama çip köpeğin nerede olduğunu göstermez. Çipin işlevi köpeğin kimliğini yanında taşıması olarak tanımlanabilir.

micro2

Sokakta bir köpek bulduğumuzda mutlaka çipi olup olmadığını kontrol ettirmemiz gerekir

Köpek mikroçiplerinin işe yaraması tabi ki bizlere bağlıdır. Bir köpekteki mikroçipi ancak veteriner hekimler okuyucu ile kontrol edebilir. Bu nedenle sokakta kaybolduğunu, kaçtığını düşündüğümüz bir köpek bulduğumuzda yapmamız gereken ilk şey köpeği veterinere götürmek ve çipi olup olmadığını kontrol ettirmektir. Unutmayın, bunu yapmadığınız takdirde bir köpeğin ailesine kavuşmasını engelliyor olabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çaldıranda Mobil Kısırlaştırma Adı Altında Cinayet

Çaldıran’da Mobil Kısırlaştırma Adı Altında Cinayet!

ahmetkemalsenpolat

Ahmet Kemal Şenpolat: Velev ki Yasa Kabahatler Kanunu Kapsamından Çıktı