in

Köpeklere Kenelerden Bulaşan Tehlikeli Bir Hastalık: Anaplasmoz

Keneler köpeklerin kanını emmekle kalmıyor, türlerine bağlı olarak köpek dostlarımıza birçok hastalık bulaştırma riski de taşıyorlar ve anaplasmoz da kenelerden köpeklere bulaşan hastalıklar arasında yer alıyor.

Köpek dostunuzun üzerinde bir kene bulmak birkaç nedenden ötürü rahatsız edicidir, ilk olarak hepimizin bildiği gibi keneler kan emici canlılardır ve köpek dostlarımızın kanını emerek beslenirler. Ama kenelerin rahatsız edici olmasının çok daha önemli bir sebebi var, keneler hem insanlara hem de köpeklere birçok hastalık bulaştırma riski taşırlar. Kenelerden köpeklere bulaşan hastalıklar denilince akla ilk gelen Lyme hastalığı olsa da keneler köpeklere başka hastalıklar da bulaştırabilir ve anaplasmoz da bu hastalıklardan biri.

Anaplasmoz nedir?

Anaplazmoz köpeklerde iki formda görülebilen bakteriyel bir hastalıktır, anaplazma fagositofili köpeklerin beyaz kan hücrelerini enfekte eder. Anaplazma organizmasının ikinci bir türü olan Anaplazma platys ise köpeklerin trombositlerini enfekte eder.

Köpeklere Kenelerden Bulaşan Tehlikeli Bir Hastalık: Anaplasmoz

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Anaplasmoz nasıl bulaşır?

Anaplazma platys kahverengi köpek keneleri tarafından bulaştırılır ve bu kenelerden ülkemizde de bolca bulunuyor. Ülkemizde özellikle Nisan-Ekim ayları arasında artan kene yoğunluğu köpeklerde bu hastalığın görülme sıklığının da bu aylarda artmasına neden oluyor. Keneler köpeğin kanını emerken hastalık etkenini de köpeğe geçirmiş yani hastalığı bulaştırmış oluyorlar. Hastalığın diğer formu ise geyik kenelerinden bulaşıyor ancak bu keneler ülkemizde görülmüyor.

Köpeklere Kenelerden Bulaşan Tehlikeli Bir Hastalık: Anaplasmoz

Belirtiler

Köpeklerde anaplasmoz belirtileri genellikle hastalığı bulaştıran kenenin köpeği ısırmasından sonraki bir-iki hafta içerisinde ortaya çıkar. Köpeklerde anaplasmoz belirtileri şunlardır;

  • Baş dönmesi
  • Eklem ağrısı
  • Letarji
  • İştahsızlık
  • Ateş

Bunlar köpeklerde anaplasmoz hastalığının en önemli belirtileridir. Bunların yanı sıra, daha az sıklıkla kusma, ishal, öksürük ve nöbetler de görülebilir. Köpek dostunuzda özellikle de kenelerin yoğun olduğu aylarda bu belirtilerin varlığını fark ederseniz zaman kaybetmeden veteriner hekime başvurmanız en doğrusudur. Bu arada bu hastalık kan hücrelerine zarar verdiği için kanama bozuklukları da ortaya çıkabilir ve bu da hastalığı daha tehlikeli hale getirir.

Köpeklere Kenelerden Bulaşan Tehlikeli Bir Hastalık: Anaplasmoz

Tedavi

Köpekte anaplasmoz hastalığı teşhis edildikten sonra veteriner hekim uygun tedaviyi uygulayacaktır. Ancak tüm hastalıklarda olduğu gibi anaplasmoz hastalığında da tedaviden çok korunmaya odaklanmak gerekir. Köpek dostunuzu kenelerden korumanız sadece anaplasmoz için değil kenelerden bulaşan diğer hastalıklar açısından da önemlidir.

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Apartman Bahçesinde Yaşayan Kırpıkın Kulübesini Çok Gördüler Sabah Fırlattılar Akşam Çöpe Attılaröç

Apartman Bahçesinde Yaşayan Kırpık’ın Kulübesini Çok Gördüler: Sabah Fırlattılar Akşam Çöpe Attılar

scared kitten shutterstock 191443322 758x426

Kedilerde Strese Neden Olan Etkenler