in

Köpeklere Aşı Yapılmazsa Ne Olur?

Aşılama çoğu kişi için gereksiz gibi görünse de aslında köpeklerin uzun ve sağlıklı bir hayat sürmesi için vazgeçilmez.

Köpekler tüm dünya gibi ülkemizde de en fazla bakılan evcil hayvanlardan biri, ancak ne yazık ki tüm köpeklerin iyi ve doğru şekilde bakıldığını söyleyebilmemiz imkansız. Zira çoğu kişi köpek bakımına yalnızca besleme açısından yaklaşıyor, oysaki besleme köpek bakımının yalnızca bir kısmı, tüylü dostlarımızın sağlıklı ve uzun bir yaşam sürdürmesi için sadece önlerine bir kap mama ve su koymak yeterli değil. Köpek bakımı konusunda en sık yapılan hatalardan biri aşılamayı atlamak, bir köpeğin aşılarını yaptırmamak onu onlarca viral enfeksiyona ve başka hastalıklara karşı savunmasız bırakmak anlamına geliyor ki bunun neticesi çoğu kez ölüm oluyor. Her gün onlarca köpek aşılanmadıkları için yakalandıkları viral enfeksiyonlar sebebiyle hayatını kaybediyor.

Anne sütünün önemi

Köpekler için anne sütünün önemli olduğu herkesçe biliniyor, ancak anne sütü sadece yavrular için kusursuz bir besin değil aynı zamanda yavruların ilk aşısı olarak tanımlanabilecek antikorları içeriyor. Yavruların doğumundan sonraki ilk 24-48 saatlik süre içinde anne köpekler kolostrum ya da ağız sütü ismi ile bilinen ve antikor içeren bir süt salgılıyorlar, bu sütün içinde bulunan antikorlar yavruların bağışıklık sistemi için hayati önem taşıyor. Bu nedenle bebek köpeklerin doğumdan sonra hemen süt emmesi sağlıklarının korunması için son derece önemli.

puppies-need-mothers-milk

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Yavruların antikor seviyesi zamanla düşüyor

Evet, yavru köpekler annelerinden koruyucu antikorları süt yolu ile alıyorlar ancak bu antikor seviyesi zamanla düşüyor, aslında köpeklere ilk aşının yapılma zamanı da tam bu döneme denk geliyor. Anne sütü ile aldıkları antikorların azaldığı dönemde yani ortalama 45 günlük olduklarında ilk aşılarının yapılması gerekiyor.

dog-vaccination-terrier-110687510-011

Ölümcül viral enfeksiyonlar

Viral kelimesi virüs kaynaklı hastalıkları tanımlıyor ve aşısız köpeklerde viral enfeksiyonların görülme riski sandığınızdan çok daha yüksek. Özellikle yavru köpeklerde bu viral enfeksiyonların çoğu hemen hemen her zaman ölümcül seyrediyor, ayrıca viral enfeksiyonların spesifik yani kesin bir tedavi yöntemi de bulunmuyor ve bu hastalıklara yakalanan köpeklerin tedavisi destekleyici tedaviler şeklinde uygulanıyor. Örneğin ishali kesmek için ishal kesici, su kaybını gidermek için serum gibi yöntemlerle köpeğin virüsün etkin olduğu süreyi hayatta kalarak geçirmesi sağlanmaya çalışılıyor, tabi ki bu tedavilerin kesin sonucu olmadığı gibi çok masraflı ve hem köpek hem de sahibi için yorucu süreçler. Oysaki köpeği hastalandıktan sonra tedavi ettirmektense hastalanmaması için önlem almak yani aşılatmak çok daha doğru.

vet-dog-vaccination-immunization-inoculation-800x533

Köpek sahiplendiğinizde ilk yapmanız gereken veterinere götürmek

İster yavru ister yetişkin bir köpek sahiplenin yapmanız gereken ilk şey ailenizin yeni üyesi ile birlikte veterinerin yolunu tutmak ve hem sağlık kontrollerinin yapılmasını hem de veteriner hekim tarafından köpeğinizi için bir aşı programı oluşturulmasını sağlamak. Elbette iş bununla da bitmiyor, zira hekim tarafından oluşturulan aşılama takvimine harfiyen uymanız da gerekiyor. Unutmayın, aşılama köpeğinizin uzun ve sağlıklı bir ömür sürdürmesi için hayati önem taşıyor.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

100kopeginyasadigibarinak

1000’e Yakın Köpeğin Yaşadığı Yeryüzü Cenneti

Aracının Motoruna Giren Kediler Ölmesin Diye Aracın Kaportasını Kırdıran Vicdanlı Adamöçöç

Aracının Motoruna Giren Kediler Ölmesin Diye Aracın Kaportasını Kırdıran Vicdanlı Adam