in ,

Köpeklere Aşı Yapılmazsa Ne Olur?

Köpeklere aşı yapılmaza ne olur? Köpeklere hangi aşılar yapılır? Köpeklerde aşının önemi bu içerikte.

Her canlı da olduğu gibi köpeklerde de aşı büyük önem taşıyor. Köpeklerde aşılama yavruluk döneminden itibaren başlıyor. Köpeklerde yapılması büyük önem taşıyan 6 temel aşı vardır.  Bu aşıların yanı sıra iç parazit aşısı da temel aşılardadır.  Büyük önem taşıyan 6 aşı şu şekilde; Puppy DP, karma aşı, Bronşin aşısı, kuduz aşısı, coronavirüs aşısı, Lyme aşısı.

hayvansever veteriner hekim

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Köpeklere Aşı Yapılmazsa Ne Olur?

Köpeklerde Puppy DP aşısının önemi

Köpeklere yavruluk döneminde ilk yapılan aşı DP aşısıdır. Özellikle anneden erken ayrılan yavrulara yapılması gerekir. Bu aşıya bebeklik karma aşısı da denir. Köpek 40 günlükken yapılan bu aşının devam karma aşı ile yapılır.

Köpeklerde Karma Aşının Önemi

Köpek karma aşısı köpekleri beş hastalığa karşı aynı anda aşılamayı sağlar. Köpeklerde karma aşı çoğu hayati risk oluşturan çok ciddi hastalıklara karşı koruma sağlar.

Köpeklerde Corona Aşısının Önemi

Corona virüs bir virüs değil bir virüs ailesinin ismi. Coronavirus olarak bilinen bu virüs ailesi hem memelilerde hem de kuşlarda hastalıklara sebep olabiliyor. Corona köpeklerde ölümcül olabilen viral bir hastalıktır. Bu yüzden corona aşısı köpekler için büyük önem taşır.

Köpeklerde Lyme Aşısının Önemi

Lyme hastalığı insanlara da bulaşabilen zoonoz bir hastalıktır. Hastalık Borrrelia burgdorferi etkeni taşıyan kenelerin ısırmasıyla bulaşır. Bu hastalık hem insanlarda hem de köpeklerde organ bozukluklarına neden olur.

Köpeklerde Kuduz Aşısının Önemi

Kuduz, insanlık tarihindeki en eski hastalıktır. Her canlı da olduğu gibi kuduz, köpeklerde de ölümcül bir hastalıktır. Kuduzlu bir hayvanın ısırması ile bulaşan kuduz zoonoz bir hastalıktır. Yasal olarak da köpeğinize her sene kuduz aşısı yaptırmalısınız.

Köpeklerde Bronşin Aşısının Önemi

Bronşin aşısı, oldukça bulaşıcı olan Bordetella bronchiseptica bakterisi sebebiyle ortaya çıkan enfeksiyonu önlemek amacıyla yapılır.Köpek boğmacası olarak da bilinen bu hastalık ölümlere neden olabilir. Bu yüzden Bronşin aşısı köpeklerde hayati önem taşıyor.

Köpeklerde İç Parazit Aşısının Önemi

İç parazitler köpek dostlarımız için sandığımızdan çok daha tehlikeliler, hatta öyle ki bazen köpekler iç parazitler yüzünden ne yazık ki hayatlarını bile kaybedebiliyor. İç parazit aşılarının düzenli olrak yapılması hayati önem taşıyor. Köpeklerde iç parazit üç ayda bir düzenli olarak yapılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kedilere Asi Yapilmazsa Ne Olur

Kedilere Aşı Yapılmazsa Ne Olur?

i Berdimuhamedov kopek

Türkmenistan Devlet Başkanı Köpeğinin Heykelini Başkente Dikti