in

Köpeklerde Üst Solunum Yolları Hastalıkları

Solunum sistemi hastalıkları köpeklerin en büyük problemlerinden biridir. Nefes alma sürecine dahil organları kapsayan solunum sistemi, ağzı ve burnu ile köpeğin bedeni içindeki organlardır. Burun akıntısı, aksırma, öksürme, sesli ya da zorlu nefes alma, ses değişimi ya da kaybı, göğsün içinde anormal sesler gibi solunum yolları hastalıklarının bazı belirtileridir.

Çoğu zaman köpeklerin sağlıklı olup olmadıklarını anlamak için burunlarına bakılır. Ancak burun ıslaklığı direkt olarak sağlıkla pek ilgili değildir. Köpeklerin burunlarının ıslak olmasının nedeni basit; sürekli burunlarını yalamalarındandır. Ancak tabii ki bu, burunlarına bakıp bazı sorunlarını anlayamayacağımız anlamına gelmez.

Köpeklerde burun akıntısı ve hapşırık normaldir. Ancak bu durum çok sık tekrarlanıyorsa ve burun akıntısı temiz değilse; kanlı, sarı, yeşil renkteyse veya kötü kokuyorsa ciddi bir sorun olabilir ve veterinere götürmeniz gerekebilir.

Köpeklerde Üst Solunum Yolları Hastalıkları

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Köpeklerde Üst Solunum Yolları Hastalıkları

Eğer köpeklerde burun akıntısı sümük ya da iltihaplı bir şekilde ise bu dostunuzun bakteriyel veya viral veya mantardan kaynaklı bir enfeksiyonu olduğunu gösterir. Enfeksiyonun diğer belirtileri kötü koku, burun kanaması, öksürme veya köpeğin boğuluyor gibi nefes almasıdır.

Veteriner Hekim Kürşat Özer, solunum yolu hastalıklarından bazılarını şu şekilde sıralamaktadır; bronşit, soluk borusunda yabancı cisim, larenjit, soluk borusu kolapsı, damak yarığı, rinit, daralmış burun delikleri, zatürre, solunum yolları tümörü ve alerji bu hastalık grubuna girmektedir.

Köpeklerde Üst Solunum Yolları Hastalıkları
Kürşat Özer’e göre, bronşit olan köpeğin sürekli olarak kuru, sert bir öksürüğü vardır, bazen bu öksürük krizlerinden sonra köpek kusabilir ya da köpüklü görünümlü bir salya akar. Beden ısısı normalin üzerinde olmayabilir, ama genelde görünümü zayıftır. İyi bir bakım ve doğru ilaçlarla yeniden sağlığına kavuşabilir.

Bir köpeğin soluk borusunda yabancı cisim kaçmışsa, ani ve yoğun bir öksürme görülebilir. Köpekler genelde, soluk borusundaki yabancı maddeyi öksürerek yukarıya itmeye çalışırlar, ama bunda başarılı olamazlarsa, bu maddenin çıkartılması için onu hemen veteriner hekime götürmek büyük önem taşır.

Köpeklerde Ses Kısılması

Fazla konuşan bir kişi gibi, çok havlayan ya da çok öksüren bir köpeğin de sesi kısılabilir. Bir süre için sesini dinlendirmek ve öksürüğünü tedavi etmek, genelde bu durumu kısa sürede iyileştirir. Ancak kronik bir larenjit vakasının arkasında daha farklı ve daha ağır bir sorun yatıyor olabilir.

Bu köpekler çok görülen, doğuştan veya sonradan gelişen bir bozukluk olan soluk borusu kolapsı, genelde yaşamı tehdit edici değildir. Yine de kusurun düzeltilmesi için ameliyat önerilir. Şişmanlık bu durumu daha da zorlaştırdığından, köpeğinizin kilosunu koruyarak ona yardım edebilirsiniz.

Köpeklerde Üst Solunum Yolları Hastalıkları
Yeşil, kötü kokulu bir burun akıntısına neden olabilen burun enfeksiyonları ile ilgili veteriner Özer; ” Burundaki dokuların enfeksiyonu bakteriyel veya mantarlardan kökenli olabilir. Tedavi, nedenine bağlıdır. Enfeksiyonun tedavi edilmesi için genelde antibiyotik kullanılır.” diyerek veteriner kontrolünün önemli olduğunu belirtmektedir.

Kısa Burunlu Köpeklerde Üst Solunum Problemi

Kısa burunlu boxer, pekines, sherpi ırkı köpeklerinde daralmış burun delikleri sorunu görülür. Bu köpekler nefes aldıklarında, burun delikleri kapanır ve hava akışı kesilir. Köpüklü görünümde bir burun akıntısı tipiktir. Bu durumdaki köpekler heyecanlandıklarında ağızlarından nefes alırlar. Köpeğin rahatlayabilmesi için Burun deliklerinin genişletilmesi gerekebilir.

Köpek öksürür, ateşi vardır, nabzı hızlıdır, göğsünden hırıltılı ya da fokurtulu ses gelebilir. Akciğerlerin iltihaplanması olan pnömoni, bir virüs, bakteri, alerji ya da parazitten kaynaklanabilir. Daha kolay nefes alabilmesi için. Pnömoni’li bir köpek genelde başını ileriye uzatıp, dirseklerini dışarıya çevirerek oturur. Ciddi bir hastalık olmasına rağmen, pnömoniye neden olan etkene yönelik bir tedaviye alındıklarında çoğu koca patiler kısa sürede iyileşir.

Her İşe Burnunu Sokan Sevimli Patiler 7 1

Solunum yollarındaki tümörler de sesli solunum, zorlukla soluma ya da öksürüğe yol açabilirler. Bu da veteriner hekiminizin araştırıp tedavi etmesi gereken bir konudur.

Aksırma ve öksürme, genelde köpeklerin alerjiye olan tepkisidir. Toz, böcek sokmaları, yiyecek maddeleri ya da solunum yolu ile aldığı bir madde, sorunun kökeni olabilir. Alerjik bir krizin diğer belirtileri, gözlerin sulanması, kaşıntı, bazen kusma ve ishaldir. Köpeğinizin alerjisi ile baş etmenin yolu, nedenini tanımaya bağlıdır.

Köpeklerin burunları oldukça hassastır ve hastalık belirtisi görülmesi durumunda mutlaka bir veterinere götürülerek tedavisinin yapılması gerekmektedir. Hastalıklarla ilgili internette paylaşılan bilgilere rağmen veterinerler, kişisel önlem alınmadan veterinere başvurulması gerektiğinin üzerinde duruyorlar. Geç başlanacak tedavi hangi nedenden kaynaklı olursa olsun rahatsızlığın vücuda yayılmasına ve daha ciddi sorunlara yol açabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kuzu ajanimo1

Kuzu Edi’ye Bebek Gibi Bakıyorlar

kurdele ajanimo6

1 Milyon Yaşındaki Fosile Kırmızı Kurdeleli Tören