in

Köpeklerde Stres

Köpek dostlarımız da aynı bizler gibi birçok nedenle kendilerini stresli hissedebiliyorlar

Evcil köpeklerin uyum sağlama yeteneği çok etkileyicidir, yeni ortamlarla, durumlarla başa çıkma becerisi evcilleşmenin doğal bir sonucudur. Ancak bu elbette köpeklerin sınırsız bir uyum sağlama becerisi olduğu anlamına gelmez ve tabi ki her durumla başa çıkmayı başaramayabilirler. Köpeklerde stres birçok farklı etkenden kaynaklanabilir ve aynı etkenlere maruz kalan bazı köpekler strese girmezken stres etkenlerine daha duyarlı olan köpekler girebilir. Yani köpeklerde stres nedenleri ve belirtileri farklılık gösterebilir, her halükarda eğer köpeğinizin stresli olduğundan şüpheleniyorsanız bunu ciddiye almanız gerekir.

köpeklerde stres

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Köpeklerde stres nedenleri

Köpek dostlarımızı strese sokabilecek birçok etken vardır, bunların en sık karşılaşılanı yalnız kalmadır. Sosyal canlılar olan köpekler uzun süre yalnız bırakıldıklarında bu ciddi şekilde strese girmelerine neden olur. Uzun süre yalnız bırakılan köpekler sadece yalnız hissetmez korkarlar da ve tüm bunların neticesinde kendilerini stresli hissetmeleri gayet normaldir.

Taşınma kedilerde stres nedenleri arasında yer aldığı gibi köpek dostlarımız için de strese neden olabilir. Aslında buna taşınmadan çok yer değiştirme demek daha makul olur çünkü örneğin taşınmayıp da farklı bir yere tatile gitmek de köpeğin stresli hissetmesine yol açabilir.

Köpekler ailelerine çok bağlıdır, bunu herkes bilir. Evet, çoğu köpek ailenin özellikle bir bireyine daha bağlı olsa da tüm aile bireyleri değerlidir köpek dostlarımız için. Bu yüzden aileden birinin evden uzaklaşması ya da hayatını kaybetmesi köpekler için çok üzücüdür, bu durumlar karşısında tabi ki stresli hissederler.

Bazı köpekler arabaya binince de stresli hissedebilir, bunun engellenmesi için mümkünse yavrulukta arabaya binmeye alıştırılması gerekir. Ayrıca yüksek ses, evdeki kavgalar gibi etkenler de köpeklerde stres nedenleri arasında sayılabilir.

rsz shutterstock 761412889

Köpeklerde stres belirtileri

Köpeklerde stres belirtileri bazı hastalıklardan kaynaklanan semptomlarla benzerlik gösterebilir, dolayısıyla köpek dostunuzdaki belirtilerin stresten kaynaklandığına karar vermeden önce onu veterinere götürüp bu belirtilerin altında herhangi bir hastalık olup olmadığının belirlenmesini sağlamanız gerekir. Ancak veteriner hekim yapacağı muayene neticesinde hiçbir sağlık sorunu olmadığı kanısına vardıktan sonra belirtilerin sebebinin stres olduğu düşünülebilir. Köpeklerde stres belirtileri şunlardır:

  • Sızlanma ve havlama: Elbette köpekler kendilerini ifade etmek için çeşitli sesler çıkarırlar, ancak stres durumunda bu yoğunlaşabilir. Köpek dostunuz kendini yatıştırmak ya da sizin dikkatinizi çekmek için daha çok havlayıp sızlanabilir.
  • Aşırı yalanma: Köpeklerde stres belirtileri içinde en belirgin olanlardan biri aşırı yalanmadır. Köpek dostunuz kendini her zamankinden fazla yalıyorsa bunu önemsemeniz gerekir.
  • Esneme: Köpekler stresli hissettiklerinde yaptıkları davranışlardan biri de esnemedir.  Uykulu olmadığı halde sık esniyorsa stresli olabilir.
  • Aşırı tüy dökme: Köpeklerde normalden fazla tüy dökülmesinin altında çok farklı nedenler yatabilir ve stres de bunlardan biridir.
  • Agresif davranışlar: Köpek dostunuz bir anda daha önce sergilemediği ısırma, hırlama gibi agresif davranışlar sergilemeye başladıysa bu da stres belirtisi olabilir.
  • Salya akıntısı: Köpekler kendilerini stresli hissettiklerinde aşırı salya salgılarlar, normalde salyası akmayan köpeğinizin bir anda salyası akmaya başladıysa stresten kaynaklanıyor olabilir.
  • Saklanma ve kaçma: Bazı köpekler stresli hissettiklerinde kaçmayı ve saklanmayı tercih ederler, stres nedeni ile saklanan köpeklerin üzerine gitmek kendilerini daha da stresli hissetmelerine neden olur.

Bu saydıklarımız köpeklerde görülen genel stres belirtileridir, ancak tabi ki her köpeğin bir birey olduğu düşünülürse köpek dostunuz stresli hissettiğinde başka davranışlarda da bulunabilir.

signs your dog is stressed dog barking thinkstockphotos 482488111

Ne yapabilirsiniz?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi köpeğinizde stres belirtileri varsa muhakkak hemen veterinere başvurmanız gerekir. Hekim bu belirtilerin hastalıktan değil stresten kaynaklandığına karar verirse köpeğinizin strese girmesine neden olan olası etkenleri ortadan kaldırmanız köpek dostunuzun stresten kurtulmasına yardımcı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kocaeli Üniversitesi Öğrencileri Sokak Hayvanları için Yuva Tasarladıöç

Kocaeli Üniversitesi Öğrencileri Sokak Hayvanları için Yuva Tasarladı

Özel Öğrencilerden Sokak Hayvanlarına Yuvaöç

Özel Öğrencilerden Sokak Hayvanlarına Yuva