in

Köpeklerde Sivilce Sorunu

Köpek dostlarımızda da sivilce sorunu ile karşılaşılıyor ve bu sorun fark edilip gerekli tedavi uygulanmadığı takdirde köpekler için acı verici hale gelebiliyor.

Sivilceyi insanlara özgü bir sorun sanıyorsanız yanıldığınızı bilmelisiniz zira köpek dostlarımızda da bu cilt sorunu ile karşılaşılabiliyor. Özellikle Boxer, Rottweiler, Pitbull, Bulldog gibi kısa tüylü köpeklerde sivilce ile karşılaşılma olasılığı uzun tüylü ırklara kıyasla çok daha yüksek. Sivilceleri her ne kadar tehlikeli, hayati bir sorun olarak tanımlamak mümkün olmasa da bu tabi ki önemsiz oldukları anlamına gelmiyor çünkü köpeklerde sivilce sorunu zamanında fark edilip tedavi edilmediği takdirde köpek dostlarımızın acı çekmesine neden olabiliyor.

Sivilceler köpeklerin hayatını ciddi anlamda olumsuz etkileyebiliyor.

Köpeklerde sivilce ergenlik döneminde ortaya çıkıyor

İnsanlarda her yaşta sivilce görülebilmekle beraber genellikle ergenlik döneminde yoğun sivilce sorunu yaşanıyor ve köpek dostlarımız da aynı bizler gibi ergenlikte sivilce çıkartıyorlar. Köpeklerde sivilceler 5-8 aylıkken ortaya çıkıyor ve genel olarak 1 yaşından sonra yok oluyor.

Black Dog with Acne

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Belirtiler

Köpeklerde sivilce genellikle yanak ve çene altı bölgesinde çıkıyor ve bu nedenle köpek dostunuzda sivilce varlığını fark etmeniz aslında zor değil. Köpeklerde sivilce belirtileri şunlar;

  • Kırmızı şişlikler
  • Siyah noktalar
  • Enfeksiyon
  • Sivilce bölgesinde şişme
  • İltihap akıntısı
  • Dokununca acı veren lezyonlar

Bunların yanı sıra sivilce sorunu yaşayan köpekler sık sık kafa ve yüzlerini kaşıntı nedeni ile halılara, eşyalara sürtebilirler. Özellikle ergenlik çağındaki köpeğiniz bu davranışı sergiliyorsa sivilcesi olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir.

DOG PIMPLES ON THE CHIN OF A BULLDOG

Nedenler

Köpeklerde sivilce ya da diğer ismi ile akne oluşumunun ana sebebi hormonlardır ancak genetik faktörler ve nadir de olsa travmalar da sivilcelerin çıkmasında rol oynayabilir.

2012 01 25 014635 trent

Köpek dostunuzda sivilce varsa ne yapmalısınız?

Köpek dostunuzda sivilce olduğunu fark ettiğinizde “nasılsa geçer” diye beklemeniz pek makul bir davranış olmaz. Bunun yerine köpeğinizi veteriner hekime götürüp sivilcelerin tedavi edilmesini sağlamanız hem köpeğinizin acı çekmesini hem de sorunun ilerleyerek daha kötü bir hal almasını engellemek için en doğru alternatiftir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çıtır Köpeği Kaçıran Özlem Kumrular Bahçeşehir Üniversitesinden İstifa Etti

Çıtır Köpeği Kaçıran Özlem Kumrular Bahçeşehir Üniversitesi’nden İstifa Etti

3998443058 b14f40883c z slide6 758x426

Kedilerde Diş Çürüğü Nasıl Anlaşılır?