in

Köpeklerde Şeker Hastalığı Neden Olur?

Şeker hastalığı köpek dostlarımızda da görülüyor ve köpeklerin bu hastalığa yakalanmasında birçok etken rol oynuyor.

Şeker hastalığı denilince çoğu kişinin aklına bu hastalığın köpekleri de etkilediği gelmez oysaki köpeklerde de şeker hastalığı görülebiliyor ve bu hastalığın köpek dostlarımız üzerindeki etkisi sandığımızdan çok daha fazla oluyor. Şeker hastalığı köpeklerin pankreasının az ya da hiç insülin üretmemesi sonucu ortaya çıkıyor ve köpeklerde daha çok pankreasın hiç insülin üretmediği formu görülür. Şeker hastalığı için ölümcül demek pek de yanlış olmaz zira şayet köpeğin şeker hastası olduğu fark edilmeyip tedavi olması sağlanmazsa tüm vücut sistemi etkilenir ve ilerleyen evrede köpek hayatını kaybedebilir. Başlıca belirtileri aşırı su içme, çok idrara çıkma, çok yeme ancak kilo kaybetme olan şeker hastalığı köpekler arasında en yaygın hormon hastalıklarından biridir.

Peki, köpekler neden şeker hastası olur?

Köpek fazla kilolar

Fazla kilolar köpeklerde şeker hastalığına zemin hazırlayan en önemli etkendir. Zaten şeker hastalığı daha çok şişman köpeklerde görülür. Fazla kilolar sadece şekere değil birçok hastalığa zemin hazırlar dolayısıyla köpeklerin şişmanlamasını engellemek sanılandan çok daha önemlidir.

Köpeklerde Şeker Hastalığı Neden Olur?

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Köpeklerde Yaşlılık

Köpekler ortalama olarak 6 yaşından itibaren yaşlanmaya başlarlar ve bu yaşı geçen köpeklerde şeker hastalığı görülme olasılığı daha yüksektir. Şeker hastalığı her yaş köpekte görülebilmekle birlikte en fazla 8 yaş üstü dişi köpeklerde görülür. İstatistiklere göre şeker hastası köpeklerin %70’e yakını dişidir ve yetişkin ya da yaşlıdır.

Köpeklerde Şeker Hastalığı Neden Olur?

Köpeklerde Irksal yatkınlık

Bazı köpek ırkları şeker hastalığına karşı diğerlerinden daha yatkındır. Şeker hastalığına yatkınlığı bulunan köpek ırkları arasında şunlar sayılabilir;

  • Cocker Spaniel
  • Daschund
  • Terrier
  • Minyatür Poodle
  • Labrador
  • Doberman

Bunlar diyabet hastalığına yatkınlığı bulunan köpek ırklarıdır, ancak elbette bu her bu ırktan köpeğin şeker hastası olacağını anlamına gelmediği gibi diğer ırkların da şeker hastası olmayacağı anlamına gelmez.

Köpeklerde Şeker Hastalığı Neden Olur?

Köpeklerde Stres

Yapılan araştırmalar yoğun stresin de köpeklerde diyabet oluşumunu tetiklediğini gösteriyor. Ayrıca stres sadece şeker hastalığına değil cilt hastalıkları başta olmak üzere başka birçok soruna da zemin hazırlıyor.

Köpeklerde Şeker Hastalığı Neden Olur?

Pankreas hastalıkları

Pankreasın işleyişine engel olan, işlevini tam olarak ya da hiç yerine getirememesine neden olan hastalıklar, tümörler gibi etkenler de yine şeker hastalığına yol açabilir. Köpeğinizi şeker hastalığından korumak için öncelikle beslenmesine ve yeterli düzeyde egzersiz yapmasını sağlamaya dikkat etmeniz gerektiğini de ekleyelim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ask a vet limping cat 758x426

Kedinizin Ağrısı Olduğunu Nasıl Anlayabilirsiniz?

Flamingoların Tek Ayak Sırrı Çözüldü

Flamingolar’ın Tek Ayak Sırrı Çözüldü