in

Köpeklerde Sedef Hastalığı

Sedef hastalığı yalnızca insanları etkilemiyor, köpek dostlarımızda da çeşitli etkenlere bağlı olarak bu cilt hastalığı ortaya çıkabiliyor ve mutlaka tedavi edilmesi gerekiyor.

Köpeklerde sedef hastalığı ciddi cilt hastalıklarından biri. Aşırı kaşıntıya neden olan döküntülerle karakterize bir hastalık olan sedef tedavi edilmediği takdirde köpeğin sedefli bölgelerini kaşıyarak yaralamasına ve bu yaraların enfekte olmasına yol açabiliyor ki cildinde yaygın enfeksiyonlu yaralar olan köpeklerin genel sağlık durumları da bundan olumsuz etkilenebiliyor. Dolayısıyla köpeklerde sedef hastalığından şüphelenildiğinde zaman kaybetmeden veteriner hekime başvurmak gerekiyor.

Köpeklerde Sedef Hastalığının Nedenleri

Köpek sedef hastalığının birkaç nedeni vardır . Başlıca neden normal deri hücrelerine saldıran ve köpek dostunuzun T hücrelerinin anormalliklerine neden olan bağışıklık sistemidir. T hücreleri çok hızlı bölünürler ve  vücut tarafından gerekli olduğundan daha fazla T hücresi üretilmesi bu hücrelerin birikmesine neden olur.Bu birikim kedini deri üzerinde kalın bir deri tabakası şeklinde gösterir. Vücut, aşırı kaşıntıya neden olan bir reaksiyon ile tepki verir.

Köpeklerde Sedef Hastalığı

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Köpeklerde sedef hastalığı genetik yatkınlık sebebiyle de çıkabilir. Ayrıca bazı gıdalar da sedef oluşumunda rol oynayabilir. Bunların yanı sıra köpekte herhangi bir kimyasal maddeye karşı hassasiyet varsa bu da sedef hastalığına neden olabilir. Örneğin temizlik malzemeleri ya da şampuanlar gibi maddelere karşı hassasiyeti olan köpeklerde de sedef ortaya çıkabilir. Sedef hastalığı köpeklerde genellikle kafa bölgesinde görülür, ancak tabi ki vücudun farklı bölgelerini de tutabilir.

Köpeklerde Sedef Hastalığı

Belirtiler

Köpeklerde sedef hastalığı belirtileri şunlardır;

  • Özellikle kafa derisinde, bacaklarda ve dirseklerde kırmızı, pullu yamalar
  • Aşırı kaşınma
  • Kızarık ve gümüş renkli döküntüler
  • Aşırı kepeklenme
  • Bölgesel tüy dökülmesi

Köpek dostunuzda bu belirtilerin biri ya da daha fazlası bulunuyorsa sedef hastası olma ihtimali yüksektir.

Köpeklerde Sedef Hastalığı

Köpeklerde Sedef Hastalığının Tedavisi

Köpeklerde sedef hastalığı tedavisi için öncelikle hastalığı tetikleyen etkenin belirlenmesi gerekir. Veteriner hekim bu nedeni belirledikten sonra uygun tedaviyi uygulayacaktır. Köpeklerde sedef hastalığı tedavisi için genellikle diyet değişikliği yapmak, köpeğe bağışıklık sistemini güçlendirecek takviyeler vermek gerekir. Ayrıca sedefli bölgelerin kuruyarak yara olmasını engellemek için nemlendirici kullanmak da gerekebilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

guvenli atm

ATM’den Para Çekmek Hiç Bu Kadar Güvenli Olmamıştı

Boynunda Bir Notla Sokağa Terk Edilen Köpek Zeytinöç1

Boynunda Bir Notla Sokağa Terk Edilen Köpek Zeytin