in

Köpeklerde Ruhsal Sorun Belirtileri

Köpekler de ruhsal sorunlar yaşayabiliyor ve bu sorunların belirtilerini fark etmek aslında dikkatli bir köpek sahibi için pek de zor değil.

Köpeklerin yalnızca fiziksel sorunlar yaşadıklarını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz zira tüylü dostlarımız da farklı etkenlere bağlı olarak aynı bizler gibi strese girebiliyor hatta çok daha ciddi ruhsal sorunlar yaşayabiliyor. Üstelik köpeklerde ruhsal sorunlar beraberinde fiziksel problemleri de getirebiliyor ve köpeğin genel sağlık durumunun bozulmasına bile neden olabiliyor. Dolayısıyla köpeklerde ruhsal sorun belirtilerini erken dönemde ciddiye almak ve çözüm yollarını araştırmak gerekiyor.

İşte köpeklerde en sık karşılaşılan ruhsal sorun belirtileri.

Aşırı yalanma

Köpeklerde takıntılı davranışların en sık karşılaşılanlarından biri aşırı yalanma. Köpekler stresli olduklarında ya da diğer ruhsal sorunlar sebebiyle aşırı yalanabiliyorlar ve bu yalanma davranışı özellikle de patileri yalama şeklinde ortaya çıkıyor. Kimi zaman köpek kendini o kadar çok yalıyor ki vücudunda yaralar oluşmasına dahi yol açabiliyor. Şayet köpeğiniz sürekli olarak herhangi bir bölgesini yalıyorsa bu psikolojik sorunlar yaşadığını gösteriyor olabilir.

bigstock-dog-recovering-after-treatment-38637859

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Vücudu dişleme

Köpeklerde ruhsal sorun belirtilerinden biri de vücudun herhangi bir bölgesini ısrarlı şekilde ısırıyor, dişliyorsa ve bu davranışı yapmasına neden olabilecek pire, kene, çeşitli cilt hastalıkları gibi fiziksel bir sorunu yoksa bu da ruhsal sorunlar yaşadığına işaret ediyor olabilir.

dog-licking-paws-696x465

Sürekli havlama

Havlama elbette köpeklerin doğasının bir parçası ve hem insanlarla hem de diğer köpekler ve hayvanlarla iletişim kurmak için kullandıkları bir davranış biçimi. Ancak köpeklerin normalden fazla ya da sürekli havlaması, özellikle de ortada havlamasını gerektirecek herhangi bir durum yokken bu davranışı sergilemesi de ruhsal sorunların göstergelerinden biri.

stop-dog-barking1

Saklanma

Sağlıklı bir köpeğin sosyal yönden başarılı olması, insanlarla da diğer hayvanlarla da rahat şekilde iletişim kurması, gereksiz korkulara kapılmaması beklenir ve bu nedenle bir köpeğin korkuya ya da asosyalliğe işaret eden bir davranış olan saklanma eğiliminde olması da ruhsal sorunlar yaşadığının göstergeleri arasında sayılabilir.

hiding-ninja-funny-dogs-51__605

Yersiz saldırganlık

Köpekler genellikle nedensiz yere saldırganlık sergilemezler, ortada kendileri için bir tehdit varlığı sezdiklerinde saldırıya geçerler ve bu da gayet normaldir zira her canlının kendini koruması normaldir. Ancak ortada herhangi bir tehdit yokken köpek saldırıya geçiyorsa bu asla normal kabul edilmez yani çeşitli ruhsal sorunlara işaret eden bir davranıştır.

1-8

Bunlar köpeklerde en sık görülen ruhsal sorun belirtileridir. Ayrıca bunların yanı sıra aşırı yeme ya da iştahsızlık da şayet ortada herhangi bir fiziksel etken yokken ortaya çıkmışsa ruhsal sorunlardan kaynaklanma olasılığını da gözardı etmemek gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

animals posing 7 758x426

Kedilerde Çapaklanmayı Ciddiye Almak En Doğrusu

Umut Veren Gelişme Çindeki Yulin Festivalinde Köpek Eti Satışı YasaklandıÖÇ

Umut Veren Gelişme: Çin’deki Yulin Festivali’nde Köpek Eti Satışı Yasaklandı