in

Köpeklerde Raşitizm Hastalığı Nedir?

Köpeklerde Raşitizm Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Önlenir? Cevapları içeriğimizde…

Raşitizm köpeklerde genellikle büyüme döneminde görülen bir kemik hastalığıdır. Raşitizm D vitamini, fosfor ve kalsiyum eksikliğine bağlı olarak ortaya çıkar.

rasitizm-kopek

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Neden Kaynaklanır?

Fosfor D vitamini ve  kalsiyum birbirlerinin etkisini destekleyen, işlevini artıran bir mekanizma ile çalışır. Bu nedenle herhangi birinin eksikliği kemik metabolizmasında aksamaya neden olabilir. Yeterli miktarda güneş ışığı alınmamasına bağlı olarak D vitamini eksikliği olan ve fosfor kalsiyum içeren gıdaların tüketmeyen köpeklerde görülebilir.

kopeklerde-rasitizm

Belirtileri Nelerdir?

  • Kemiklerde eğilme, kemik yapısında bozulma, belde deformasyon
  • Elle muayenede ağrı
  • Taş toprak yeme ve duvar yalama
  • Ağrı nedeniyle hareket etmeme isteği, uzun süre yatma
  • Kabızlık ve idrar tutukluğu
  • Tüy yapısında bozukluk: matlaşma ve karışıklık

kopeklerde-rasitizm-1

Tedavisi Var mı?

Raşitizmin erken teşhisi çok önemlidir.  Çünkü ilerlemiş vakalarda kemikler kalıcı olarak kırılabilir. Eğer hastalık ilerlemediyse D vitamini fosfor ve kalsiyum takviyesi yapılmalıdır. Ancak bu takviye kesinlikle veteriner kontrolünde olmalıdır çünkü tek seferde aşırı miktarda uygulanan D vitamininin böbrek yetmezliğine hatta zehirlenme sonucu köpeğin ölümüne neden olabilir. Raşitizme maruz kalmış yavruların, tedavi sırasında haraketlerinin kontrol altına alınması istenmeyen kırıkların oluşmasını önlediği gibi hastalığın ilerlemesini engellemek açısından da önemlidir. Sonuç Büyümede duraklama ve gelişim geriliği gibi spesifik bir bozukluğa neden olan raşitizmin tedavisinden daha çok oluşumunu önlemek gereklidir.

kopeklerde-rasitzm-3

Nasıl Önlem Alınabilir?

Özellikle yavru köpeklerde görülen raşitizmin önlenmesi için annenin gebelik döneminden başlayıp yavrunun büyüme dönemini kapsayan süreçte beslenmeye dikkat etmeli, yeterli ve dengeli bir beslenme sağlanmalıdır. Yavrunun yeteri miktarda güneş ışığı alamsı kemik gelişimi için oldukça önemlidir. D vitamini, fosfor ve kalsiyum içeren gıdaların tüketiminin aksatılmaması gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

beykozonn

70 Metrelik Kuyuda Mahsur Kalan Yavru Köpeği Kurtarma Mücadelesi

miniksempanzeCan 10

Gaziantep’te Bakıcısını Annesi Zanneden Minik Şempanze Can