in

Köpeklerde Pire Alerjisi

Pireler köpekler için son derece zararlı ve pire alerjisi tüylü dostlarımızı çok rahatsız eden bir durum.

Köpek denilince akla gelen ilk şeylerden biri pireler, oysaki böyle olması hiç hoş değil zira pireler ile köpeklerin birbirlerinden olabildiğince uzak durmaları gerekiyor. Bu nedenle pirelerle mücadele köpek bakımı konusunda kesinlikle atlanmaması gereken bir unsur. Pireler hepimizin bildiği gibi kan emen asalaklar ve köpeklerde pire varlığı sağlıklarının ciddi anlamda olumsuz etkilenmesine neden olabiliyor. Hele de söz konusu hassas köpekler olduğunda pire alerjisi nedeni ile köpeğin yaşam kalitesi dahi düşebiliyor.

Pire alerjisi köpekler arasında en yaygın deri hastalıklarından biri

Pireler köpekleri ısırdıkları zaman ısırdıkları noktada kaşıntıya neden oluyorlar, ancak söz konusu pire alerjisi olduğunda durum bunun çok daha ötesine varıyor, zira pire alerjisi yaşayan köpeklerin yalnızca pireler tarafından ısırıldıkları bölge değil tüm vücutları kaşınıyor. Yaygın kaşıntı yaşayan köpekler için bu durumun ne denli sıkıcı olduğunu anlamak sanıyoruz pek de zor değil.

itch-1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Daha çok genç köpeklerde görülüyor

Pire alerjisi her yaştan köpekte ortaya çıkabilse de daha çok genç köpekleri etkiliyor. 1-5 yaş arasındaki köpeklerde pire alerjisi ile karşılaşılma riski diğerlerinden daha yüksek. Köpeklerde pire alerjisine pirelerin köpeklerin kanını emmek için hortumlarını derilerine batırdığı esnada salgıladıkları salyanın içinde bulunan alerjenler neden oluyor. Bu yüzden pire alerjisi her köpekte görülmüyor, sadece bu alerjenlere karşı hassas olan köpekler bu sorundan etkileniyor.

itchy-dog-skin-on-ears

Belirtiler

Köpeklerde pire alerjisini fark etmek aslında pek de zor değil zira bu durum yazımızın başında da belirttiğimiz gibi köpeklerin sürekli olarak kaşınmalarına yol açıyor. Köpeğinizin aynı anda birden çok noktası kaşınıyorsa bu pire alerjisi sorunu yaşadığını gösteriyor olabilir. Olabilir dememizin sebebiyse kaşıntının aynı zamanda başka birçok hastalıkla da ortaya çıkabilen bir semptom olması. Bu nedenle köpeğiniz sürekli kaşınıyorsa bunun altında pirelerden daha ciddi sorunların da yatabileceği olasılığını gözardı etmemeniz ve mutlaka veteriner hekime başvurmanız en doğrusu.

can-i-give-my-dog-benadryl-for-itching-702x336

Köpekleri pirelerden kurtarmak bu hastalığı yok etmenin tek yolu

Pire alerjisi yaşayan bir köpeği bu sorundan kurtarmanın tek yolu tabi ki köpeği pirelerden kurtarmak. Bunun için farklı yöntemler var, pire tasması, ense damlası, pire tozu gibi birçok yöntem köpeklerin pirelerden kurtulmasını sağlayabiliyor. Ancak hele de pire alerjisi yaşayan bir köpeğin tedavisinin veteriner hekimce yapılması çok daha makul.

Yazımızı son bir uyarı ile sonlandıralım; pireler köpeklerde sadece kaşıntıya ve alerjiye değil iç parazitler, çeşitli bulaşıcı hastalıklar gibi farklı sorunlara da yol alabiliyor, yani pirelerle mücadele köpek bakımında asla atlanmaması gereken bir nokta.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İngilterenin En Nadir Görülen Hayvanlarından Olan Siyah Tilki Görüntülendiöç

İngiltere’nin En Nadir Görülen Hayvanlarından Olan Siyah Tilki Görüntülendi

kitten eating feature 758x426

Kedilerde Aşırı Mama Yeme