in

Köpeklerde Pati Yaralanması

Tüylü dostlarımızda yaralanmaya en müsait yerleri patileri olduğundan, Köpeklerde Pati Yaralanması dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Bu yüzden köpeğinizin patisini sık sık kontrol etmeli ve en ufak yaralanmada veteriner hekiminizi ziyaret etmelisiniz.

Köpeklerde Pati Yaralanması bazen kolay anlaşılamayabilir. Evet kanama, topallama, yaralı ayağı yere basamama, kuruma, bölgeyi yalama ya da çiğneme gibi belirtiler belirgindir ama bazen köpekler canları ne kadar acısa da durumu belli etmemeye çalışırlar. O yüzden özellikle dışarıda yaptığınız yürüyüşler sonrasında minik dostunuzun patilerini temizlemeli ve yabancı cisim var mı yok mu diye kontrol etmelisiniz. Eğer patisinde herhangi bir sorun ile karşılaşırsanız veteriner hekiminize gitmek için zaman kaybetmeyin.

Peki köpeklerde pati yaralanması nasıl anlaşılır ve belirtileri nelerdir? Hadi hep birlikte bakalım buna.

Köpeklerde Pati Yaralanması

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Köpeklerde pati yaralanması sırasında yapılacaklar

Veteriner hekiminize danışın

Ayak tabanları fazla sayıda kan damarı içerir. Bu nedenle yüzeysel kesikler sonucunda dahi ciddi miktarlarda kanama meydana gelir. Bu durumda hayvan sahipleri genellikle, haklı olarak, oldukça tedirgin olurlar. Ama dediğimiz gibi köpeğinizin minik patilerinde herhangi bir sorun görürseniz vakit kaybetmeyen veteriner kliniğine uğramalı ve köpeğinizi güvenli ellere bırakmalısınız.

Köpeklerde Pati Yaralanması sadece yabancı cisim batmasından kaynaklanmaz. Pati yanıkları, su toplaması, kuruma, çatlama da patilerde görülen sorunlar arasında yer alır. Köpeklerin patileri, koşarken kolay dönüş yapabilmeleri veya hızla koşarken hemen durabilmeleri için doğal olarak pürüzlü bir yapıya sahiptir. Ellerimiz gibi onların da sürekli kullandıkları patilerinde kuruma ve çatlama söz konusu olabilir. Bu gibi durumlarda deri dökülmeleri görebilirsiniz.

Köpeklerde Pati Yaralanması

Büyük ırk köpeklerde pati yaralanması daha çok görülüyor

Köpeklerde pati yaralanması ciddi bir durumdur ve Veteriner hekiminizin önereceği nemlendirici kremleri mutlaka kullanmalısınız. Ayrıca önemli bir noktaya da değinmek istiyoruz. Köpekler bazen hiçbir neden olmadan da patilerini yalayabilirler. Gün geçtikçe daha çok rastladığımız sorunlardan birisidir bu aslında. Köpekler sürekli olarak bölgeyi yaladığı için, bölgedeki tüyler dökülür, bölgede yaralar oluşur. Bu özellikler Doberman, Pincher, Alman Çoban Köpeği, Labrador, Retriever, Golden Retriever, Danua ve Boxer gibi büyük ırk köpeklerde ortaya çıkmaktadır.

Hiçbir neden olmadan patilerini yalayan köpeklerde psikolojik bir sorun söz konusudur. Sıkılma, stres ve ayrılık kaygısı gibi sorunlar pati yalamanın nedenleri arasında yer alır. Buna engel olabilmek adına, yakalıklar takmak, köpeğinizin derisine zarar vermeyecek kötü tatlı spreyler sıkmak faydalı olacaktır.

Pati Yanıklarının Belirtileri

  1. Koyu renk tabanlar (pek fazla fark edilmez)
  2. Patinin bir bölümünün kaybı
  3. Kırmızılık ya da su kabarcıkları
  4. Köpeklerin patilerini yalaması veya ısırması
  5. Topallamak
  6. Yürümek istememek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2F25DEB700000578 0 image a 2 1449521084002 e1450471242722

Evcil Hayvanla Birlikte Uyku Daha Kaliteli

Cat taking bath

Kediler Yıkanır mı?