in

Köpeklerde Öksürük Hangi Hastalıkların Habercisi

Köpeğiniz öksürüyorsa bunun altında kalp hastalığı da olmak üzere çeşitli ciddi nedenlerin yatabileceğini bilmelisiniz.

Herkes biricik dostu köpeğinin sağlıklı ve mutlu olmasını, uzun bir yaşam sürdürmesini ister. Tüm bunlar tabi ki biraz da biz köpek sahiplerinin elindedir. Zira doğru bakılan köpeklerin doğal olarak yaşam süresi de uzar, bu süreyi sağlıklı ve mutlu geçirme şansı da diğerlerine kıyasla çok daha yüksektir. Ayrıca köpekleri dikkatli şekilde gözlemlemek de önemlidir çünkü bir köpeğin hasta olduğunu anlayabilmenin yegane yolu onu gözlemlemek ve herhangi sıra dışı bir davranışını gördüğümüzde ya da bir hastalık belirtisi fark ettiğimizde bunu önemsemektir. Köpeklerde öksürük sık karşılaşılan durumlardan biridir ve çoğu kez geçici ve basit problemler nedeni ile şekillense de bazen ölümcül hastalıkların habercisi olabilir.

Hep beraber köpeklerde öksürük nedenleri hakkında bilgi edinelim.

Kalp hastalıkları

Köpeklerde birçok kalp hastalığı görülüyor ve bu hastalıkların bazıları doğumdan kaynaklanan anomaliler nedeni ile oluşurken bazılarıysa sonradan çeşitli etkenler sebebiyle şekilleniyor. Köpeklerde birçok farklı kalp hastalığının en önemli belirtilerinden biri inatçı ve kuru öksürük. Ayrıca köpeklerde görülen bir tür parazit olan kalp kurdu da öksürüğe yol açabiliyor.

8efb4023f4f388f9b44789858b444467

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Barınak hastalığı (kennel cough)

Köpeklere aşı yapılmazsa ne olur yazımızda da detaylı şekilde anlattığımız gibi köpeklerde çok sayıda viral enfeksiyon görülme riski vardır ve bu riski bertaraf etmenin tek yolu düzenli aşılamadır. Kennel cough ya da daha çok bilinen ismi ile barınak hastalığı da bir viral enfeksiyondur ve aşısız köpeklerde görülür, söz konusu yavru köpekler olduğunda ölümcül seyretme olasılığı da vardır. Barınak hastalığının da en spesifik belirtisi öksürüktür.

cough_4

Alerji

Aynı insanlarda olduğu gibi köpeklerde de farklı alerjenlere karşı alerjij reaksiyonlar gelişebilir ve öksürük birçok alerji nedeni ile ortaya çıkabilen bir belirtidir. Özellikle mevsimsel öksürüklerde alerji olasılığını değerlendirmek gerekir.

32505578_xxl-1427726893-600x360

Yabancı cisimler

Köpeklerin oyunculuğu ve meraklı yapıları hepimizin malumu, bu iki özellikleri köpeklerin yabancı cisim yutmasına yol açabiliyor ve yabancı cisim yutan köpeklerde öksürme refleksi gelişebiliyor. Ayrıca yabancı cisim öksürüğün yanı sıra öğürme gibi belirtilere de neden olabiliyor.

Bunlar köpeklerde öksürüğün en sık görülen nedenleri, ancak tabi ki köpeğinizin öksürmesinin altında yatan nedeni kedin olarak öğrenmek için yapmanız gereken veterinere götürmek ve muayene edilmesini sağlamak.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ıspartayalvackurbanvahşeti

Isparta Yalvaç’ta “Kurban” Adı Altında Vahşet Kesim

gupse özay

Roller Değişti: Gupse Özay Uyuyan Köpeklerini Oyuna Çağırdı