in ,

Köpeklerde Meme Tümörü Neden Olur?

Köpeklerde en sık görülen hastalıklardan biri olan meme tümörlerinin sebepleri nelerdir? Ne gibi belirtileri var? En çok hangi ırk köpeklerde görülür? Teşhis ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Köpeklerde en sık görülen hastalıklardan biri olan meme tümörlerinin oluşmasının nedenleri arasında genetik faktör önemli bir yer tutuyor. Aile geçmişinde kanser öyküsü olan kişilerin hastalığa duyarlılığı ve yatkınlığı bilinen bir gerçektir. Aynı şekilde köpeklerde de kanserin genetik tabanı vardır. Yetersiz ve dengesiz beslenmenin yanı sıra, aşırı beslenmede, meme tümörlerinin sebepleri arasında yer alıyor. Meme tümörleri zayıf köpeklerde olduğu kadar kadar kilolu ve obez köpeklerde de yoğun olarak görülüyor. Yapılan araştırmalar, Küçük ırk köpeklerin büyük ırklara oranla hastalığa daha yatkın olduğunu gösteriyor. Uzun süren hormonlu ilaç tedavilerinin ve gebelik kontrolünde kullanılan sentetik hormonların, meme tümörlerinin oluşmasına sebep olduğu düşünülmektedir. Hormonel bozukluklar, ovaryum kistleri, yalancı gebelikler v.b. uzun süre hormon metabolizmasını baskı altında tuttuğu için meme tümörlerine sebep oluyor. Doğum sonrasında yavruların çeşitli sebeplerden anneden yeterince beslenememeleri (yavruların ölümü, anneden erken ayrılmaları vb.) sebebiyle, memede süt kalması da bölgesel lenf yumrularında şişkinliklere ve meme dokusu içinde istenmeyen kistik oluşumlara sebep olmakta. Bu dokular zamanla tümöral oluşumlara dönüşebilmektedir. Her ne kadar ispatlanamasa da, doğum süreci ve sonrasında annenin yaşayacağı stresin hormonal dengesizliklere sebep olacağı ve bu durumun meme tümörlerini tetiklediği yönünde görüşler var. Cinsiyet de en önemli kriterlerden biri. Sıklıkla dişi köpeklerde görülen meme tümörlerinin erkek köpeklerde ise ender olarak görülebiliyor.

Kopeginizin Gelecegini Tehdit Eden Risk Meme Tumorleri2

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Köpeklerde Meme Tümörü Nasıl Anlaşılır?

Mastitisler, apseler, lipomlar ve kistik oluşumlar meme tümörleri ile karışabileceği gibi lenf yumrularındaki enfeksiyonlara bağlı büyümeler de meme tümörleri ile karıştırılabilir. Mastitlerde ve apselerde meme dokusunda kızarıklık, şişkinlik ve bununla beraber çoğu zaman genel durum bozulması görülür. Meme başından iltihaplı ve kanlı bir akıntı gelir. Bölgesel lenf yumruları şişmiştir. Hastada septisemie tablosu gelişmiştir. Bu durum güçlü antibiyotikler ve yangı gidericiler kullanılarak baskı altına alınabilir. Ancak, meme dokusunda oluşan kistik bağ dokunun veya soğuk apsenin yanı sıra şişen lenf yumrularının zaman içinde tümörleşebileceği ve sorun olacağı unutulmamalıdır. Malign meme tümörlerinde de; klinik belirti olarak, iştahsızlık, halsizlik, ağrı ve şişkinlik görülür. Meme dokusuyla bütünleşmiş ağrılı bir kitle tespit edilir. Bazen bu tümörler de apseleşebilir. Bu durumda, meme başından kanlı iltihaplı akıntı gelir. Klinik muayene de bölgesel lenf yumrularının şiştiği ve misket şeklinde ve büyüklüğünde ele geldiği görülür. Bunların çapları değişik boyutlarda olabilir. Kötü huylu tümörlerde hızlı büyür.

Meme Tümör Riski En Yüksek Köpek Irkları Hangileri?

Kopeklerde Meme Tumoru Neden Olur

Köpeklerin meme tümörünün en sık görüldüğü canlılardan biri olduğunu dile getiren Yakın Doğu Üniversitesi Hayvan Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Osman Ergene, meme tümörlerinin görülme riskinin 3-4 yaşta yüzde 4, 4-8 yaşta yüzde 29 ve 8 yaş üzerinde ise yüzde 67’ye kadar yükselebildiği bilgisini veriyor. Yaş arttıkça görülme riski de artan meme tümörleri, yaşlı köpeklerde daha çok kötü huylu, genç köpeklerde ise genellikle iyi huylu tümörler olarak ortaya çıkıyor. Ergene, özellikle av ırkından köpeklerde meme tümörü görülme riskinin daha yüksek olduğunu vurguluyor. En riskli ırklar ise Daschund, İspanyol Cooker, Terrier ve Alman Çoban köpekleri. Osman Ergene, üstelik bu tümörlerin, köpeğin cinsine göre yüzde 41 ila 53 arasında değişen oranlarda kötü huylu olduğuna vurgu yapıyor. Köpeklerde oluşan kötü huylu meme tümörlerinin oldukça hızlı bir şekilde vücuda yayılabildiğini söyleyen Osman Ergene, “Köpek memesinde oluşan tümörler, bölgesel lenf yumruları, akciğerler, karaciğer ve diğer parankimatöz organlara sıçrayarak hayati tehlikeyi artırır. Nadir de olsa kemikler ve beyinde metastazlar da oluşabilir” ifadesini kullanıyor.

Köpeklerde Meme Tümörü’nün Teşhisi

Kopeginizin Gelecegini Tehdit Eden Risk Meme Tumorleri3
akın Doğu Üniversitesi Hayvan Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Osman Ergene

Meme tümörlerinin tanısında, tümörün ne zaman fark edildiği, üzerinden geçen süre, büyüme süreci, son kızgınlık tarihi, tümör ile ilgili olabilecek hormonal veya medikal tedaviler, hayvanın daha önce kısırlaştırma operasyonu geçirip geçirmediği bilgileri önemli yer tutuyor. Tümörün ne zaman şekillenmeye başladığı hakkında kesin bilgi edinmek zor olduğundan, büyüme hızı tedavi ve sonuç yönünden önemli olabiliyor. Meme tümörlerinin görünüm olarak basit, sınırları belirgin bir yumrudan; sınırları kesin belirlenemeyen yaygın ve ülserli kütlelere kadar farklı olabileceğini söyleyen Ergene, meme tümörlerinin teşhis sürecini, “Klinik muayene ile önce tümörün yaygınlığı araştırılmalıdır. Lokal olarak yapışma durumu, hareketliliği, deri-kas katları ile bağlantısı, ülserleşme veya sekonder enfeksiyon varlığı, ölçüleri, rengi ve kıvamı incelenir. Bunların yanında diğer meme bezlerinin durumu, lokal lenf yumruları palpe edilir. Radyografi çekilerek tümörün akciğerlere yayılma ihtimali araştırılmalıdır. Tüm bunlarla birlikte hastanın genel sağlık durumu, hematolojik ve biyokimyasal değerler ile karaciğer ve böbrek fonksiyonları belirlenerek tedavi şekli hakkında karar verilmelidir” sözleriyle özetliyor.

Kopeginizin Gelecegini Tehdit Eden Risk Meme Tumorleri1

Köpekleri Meme Tümöründen Koruma ve Tedavi

Meme tümörlerini erken teşhis ve tedavi ile en az zararla ortadan kaldırmak mümkün. Bunun için ise insanlarda olduğu gibi köpeklerde de düzenli kontrol, erken teşhis ve müdahale hayati önem taşıyor. Ergene, meme tümörlerinde en etkili önlemlerden birinin ise kısırlaştırma olduğunu söylüyor. İlk kızgınlıktan sonra kısırlaştırılan köpeklerde meme tümörü riski binde 5’e kadar gerilerken, ikinci kızgınlıktan sonra kısırlaştırılanlarda ise risk yüzde 8’e kadar yükselebiliyor. Hasta köpeğin yaşam süresi ve hayat kalitesinin artırılması için en etkili yöntemin cerrahi müdahale olduğunu söyleyen Ergene, Doğru teşhis ve tedavi için, tedavinin yapıldığı merkezin, görüntüleme cihazlarından laboratuvar ekipmanlarına kadar tam donanımlı olması gerektiği konusunda uyarıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarisalatta Masum Canlara Bismil Belediyesi Sahip Cikti2

Bismil Belediyesi’nden Sokak Hayvanlarını “Sahiplenme” Açıklaması

TBMM Genel Kurulu Hayvanlari Koruma Kanunu ile Turk Ceza Kanununda Degisiklik Yapilmasina Dair Kanun Teklifini Kabul Etti

Hayvanları Koruma Kanunu Yasalaştı