in

Köpeklerde Kulak Enfeksiyonu

Köpek dostlarımızda kulak enfeksiyonun nedenleri ve belirtileri nelerdir?

Köpek dostlarımızın kulağı, dış kulak yolu, orta kulak ve iç kulak olarak sadece işitme görevinde olmayan vücudun denge merkezine sahiptir. Bu sebepten köpek dostlarımızın kulağında oluşan bir problem onların yaşamın olumuz etkileyebilir. Köpeklerde kulak enfeksiyonu görülme riski kedilere oranla çok daha fazladır. Nedeni ise köpeklerde kulak yapısının uzun ve dirsekli bir yapıda olmasındandır.

kopek-kulak

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Köpeklerde kulak enfeksiyonunun nedenleri

 • Yabancı cisimler: Kulakta, sıklıkla rastlanan yabancı cisimlerden ilk sırada yer alanı pisi-pisi otudur. Bu buğday başağı biçiminde bir ottur. Kuruduğunda kırılgan hale gelir. Bilhassa uzun tüylü ve uzun kulaklı köpekler bahar ve yaz aylarında otluk alanlarda dolaştırıldığında bunlar çok rahatlıkla kulaklarına kaçabilir ve enfeksiyona sebep olabilir. Bu yüzden bu mevsimlerde köpeğinizi böyle alanlarda dolaştırmayın. Eğer dolaştırmak zorunda kalırsanız eve dönüşte çok iyi fırçalayıp kontrol etmelisiniz. Ayrıca köpeğin kendi kulağı içindeki tüyler de bazen yabacı cisim gibi davranarak kulağı hassas hale getirmektedir.
 • Alerjiler: Allerjik bünyeye sahip köpekler dış kulak yolu hastalığına daha sık yakalanırlar. Bu allerjinin kökeni gıda veya çiçek tozları gibi sebepler olabilir ve olayların büyük kısmında hastalığın başlama sebebidir. Allerji sonucu kulak kepçesi ve çevresi hasas hale gelir. Bu hassasiyet kaşınmaya sebep olur. Kaşınma sonucuda tahriş oluşacağı için bakteriler ve diğer enfeksiyöz etkenler kulağa rahatça yerleşir ve hastalığı oluştururlar. Böylece bir kısır döngü başlamış olur. Burada tedavinin amacı sadece enfeksiyöz etkenlere değil aynı zamanda allerjinin sebebine karşı da olmalıdır.
 • Hormonal bozukluklar: Hormonal bozukluklar (çoğu zaman yetmezliği) deri ve kulak problemlerine sebep olabilmektedir. Tiroid hormonu, adrenal bezlerden salgılanan glikokortikoidler ve sex hormonları kulak hastalıkları üzerinde etkili olabilmektedir
 • Kulak üzerine gelen darbeler: Bu hastalıkta aslında en büyük travma hayvanın kendi kendisini kaşımasıdır. Bu kaşınma ile kulak daha hassas hale gelir. Kaşıdıkça daha çok kaşınır ve tahribat ortaya çıkar. Dışarıdan ikincil darbelerle bu hastalığın oluşması daha nadirdir.
 • Mikroorganizmalar: Kulakta enfeksiyona sebep olan bir çok bakteri ve mantar türü vardır. Normal sağlıklı kulağın Ph yapısı dolayısıyla mikrorganizmalar kulağa kolay kolay yerleşemez. Fakat, allerji, hormonal bozukluklar, kulağa su kaçması ve kaşınma gibi sebeplerle kulak hassas hale gelir ve mikrorganizmalar için uygun bir ortam oluşur.
 • Tümörler: Squamoz cell carcinoma ve melanom olarak adlandırılan tümörlere dış kulak yolunda rastlanabilmektedir.
 • İmmun hastalıklar: Collie, Shetland, West Highland White Terrier gibi ırklar doğuştan deri hastalıklarına hassastırlar. Bütün köpek türlerinde olabilecek bireysel immun yetmezlik de kulak hastalıklarına yatkınlığı artırmaktadır.
 • Kulağın anatomik yapısı: Cocker gibi uzun kulaklı ve tüylü ırklar bu hastalığa karşı yatkındır. Bu yüzden böyle bir köpeğiniz varsa yıkarken veya yüzdüğünde daha dikkatli olmalısınız. Aslında bu ırklar dış kulak yolu hastalığına çok duyarlı oldukları için yüzme ve sık yıkama önerilmez.

kooek-kulak4

Köpeklerde kulak enfeksiyonunun belirtileri nelerdir?

 • Köpeğin kafasını eğik tutması
 • Ağrı sebebiyle kulağına dokundurtmak istememesi
 • Kulaktan kötü kokulu iltihaplı akıntı gelmesi (bu durum hastalığın ilerlediğinin de göstergesidir)
 • İştahsızlık, halsizlik, neşesizlik ve ateş yükselmesi
 • Denge kaybı, etrafa ilgide azalma (kronikleşen orta kulak iltihabı neticesinde duyma kayıpları olması köpeğin etrafa gösterdiği ilgiyi azaltır. Ayrıca hasar gören kulak nedeniyle dengede bozulmalar gözlemlenir)
 • Davranışlarda aşırı sinirlilik ve depresyon gibi bulgular da görülür.

kopek-kulak2

Tedavi

Köpeğinizde yukarıdaki listede saydığımız belirtilerin bir ya da bir kaçını gözlemliyorsanız hemen veteriner hekiminize başvurmalısınız. Aksi takdirde hastalık ilerleyebilir ve kronikleşerek köpeğin sağlığı açısından son derece olumsuz sonuçlar doğurabilir. Veteriner hekim köpeğin kulaklarını muayene ederek öncelikle varsa hastalığın tanısı koyacak, şayet pisi otuna bağlı ise öncelikle pisi otunu kulaktan çıkartma yoluna gidecektir. Ardından antibiyotik tedavisi uygulayarak kulaklardaki enfeksiyonu kurutacaktır. Bu arada pisi otu vakalarında mutlaka kulak zarında yırtılma olup olmadığının da kontrol edilmesi gerekir.

kopek-kulak-5

Önlem

Otitis externa’nın oluşmasındaki en büyük sebeplerden olan pisi pisi otu ve kulağa su kaçması, dikkat edilmesi gereken iki önemli konudur. Bu nedenle yıkama sonrasında kulak temizlenerek kurulanmalıdır. Özelikle mayıs ve ağustos ayları arasında dışarıda gezip geldikten sonra muhakkak kulaklar kontrol edilip her tarafı fırçalanmalıdır. Sık sık kulaklar temizlenmeli ve fazlaca kir oluştuğunda yada kulak kokusu arttığında hemen doktorla görüşülmelidir. Ayrıca ekzemaya yatkın olan hastalarda kulaklara daha fazla dikkat edilmelidir.

 

Kaynak: Mihav.com,Petfriends.social

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

barış manço ajanimo 1

Bugün Yine Seni Andık Arkadaşım…

hayvanlar selfie

Ayna Karşısında Hayvan Gibi Selfie!