in

Köpeklerde karın şişliğinin sebepleri nelerdir?

Köpeklerin karnının sadece aşırı beslenme ve fazla kilodan dolayı şiştiğini ve bu durumun önemsiz olduğunu düşünebiliriz. Ancak bu yanlıştır. Peki, köpeklerde karın şişliğinin sebepleri nelerdir?

Köpeklerin karnının şiş olması çoğu kez fazla kilolardan kaynaklandığı düşünülerek ciddiye alınmaz. Oysa ki bu durum birçok farklı hatta ölümcül hastalığa işaret edebilen bir belirtidir. Ciddiye almadığınız karın şişliği köpeğinizin hayati bir sorun yaşadığına işaret ediyor olabilir.

İşte köpeklerde karın şişliğine yol açabilecek sorunlar;

MİDE TORSİYONU

Köpeklerle yaşayan çoğu insanın varlığından bihaber olduğu bir sorun olan mide torsiyonu özellikle yaz aylarında daha sık görülür. Zira bu duruma yol açan etkenlerin ilk sırasında bir anda aşırı su içme gelir. Büyük köpek ırklarını etkileme riski daha yüksek olan ve çok kısa sürede müdahale edilmediği takdirde mutlak ölüm ile sonuçlanan mide torsiyonunun en önemli belirtilerinden biri karın şişliğidir.

İÇ PARAZİTLER

Köpeklerde oldukça sık karşılaşılan sorunlardan biri iç parazitlerdir ve iç parazitler hele de söz konusu yavru köpekler olduğunda ölümcül bir sorun haline gelebilir. İç parazitlerin önemli belirtilerinden biri de karın şişliğidir. Köpekleri yavruluktan başlayarak hayatları boyunca düzenli olarak iç parazitlere karşı aşılatmak gerekir.

VİRAL ENFEKSİYONLAR

Köpeklerde görülen corona, distemper, parvo ya da halk arasında bilinen isimleri ile kanlı ishal, gençlik hastalığı gibi birçok viral enfeksiyon sindirim sistemini de etkiler ve bu nedenle karın şişliğine yol açabilir. Köpeklerin viral enfeksiyonlar için de yavruluktan itibaren düzenli olarak aşılanması gereklidir.

BAĞIRSAK SORUNLARI

Bağırsak düğümlenmesi, bağırsak tıkanıklığı gibi çeşitli bağırsak sorunları yaşayan köpeklerin de karnı şişebilir. Bu sorunlar da zamanında müdahale edilmediği takdirde ölüme neden olabilme riski taşır.

TÜMÖRLER

Karın boşluğundaki tüm organlarda ortaya çıkan tümörler de köpeklerde karın şişliği ile kendini gösterebilir. Karaciğer, böbrek ve diğer karın boşluğunda yer alan organlardaki tümörlerin önemli belirtilerinden biri karın şişliğidir.

Bunlar köpeklerde karın şişliğine neden olabilecek ölümcül hastalıklardır, bunların yanı sıra yanlış besleme neticesinde gaz oluşumu, kronik kabızlık gibi görece olarak daha basit sebepler de köpek dostunuzun karnının şişmesine yol açabilir.

Köpeğinizin karnının anormal bir şekilde şiştiğini düşünüyorsanız vakit kaybetmeden köpeğinizi veteriner hekime götürmelisiniz.

Köpeklerde hızlı nefes alıp verme

Kedilerin tüy kusması nasıl engellenir?