in

Köpeklerde Karın Şişliği Bazen Ölümcül Hastalıkların Belirtisidir

Köpeklerin karnının şiş olması genellikle tombulluk belirtisi olarak algılanır ancak köpeklerde karın şişliği her zaman tombulluktan kaynaklanmayabilir, hatta bazen ne yazık ki ölümcül hastalıklara işaret eden bir belirtidir.

Hayatını köpeklerle paylaşan hemen herkes köpek dostunun tombiş olmasından hoşlanır, oysaki köpeklerin kilolu olması birçok hastalığa zemin hazırlayan ve hayatlarını kısaltan bir durumdur. Köpeklerin karnının şiş olması çoğu kez fazla kilolardan kaynaklandığı düşünülerek ciddiye alınmaz oysaki bu durum birçok farklı hatta ölümcül hastalığa işaret edebilen bir belirtidir.

Ciddiye almadığınız karın şişliği köpeğinizin hayati bir sorun yaşadığına işaret ediyor olabilir, işte köpeklerde karın şişliğine yol açabilecek sorunlar.

Mide torsiyonu

Çoğu köpek sahibinin varlığından bihaber olduğu bir sorun olan mide torsiyonu özellikle içinde bulunduğumuz yaz aylarında daha sık görülür zira bu duruma yol açan etkenlerin ilk sırasında bir anda aşırı su içme gelir. Büyük köpek ırklarını etkileme riski daha yüksek olan ve çok kısa sürede müdahale edilmediği takdirde mutlak ölüm ile sonuçlanan mide torsiyonunun en önemli belirtilerinden biri karın şişliğidir.

dog-pregnancy-gestation

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

İç parazitler

Köpek dostlarımızda oldukça sık karşılaşılan sorunlardan biri iç parazitlerdir ve iç parazitler hele de söz konusu yavru köpekler olduğunda ölümcül bir sorun haline gelebilir. İç parazitlerin önemli belirtilerinden biri de karın şişliğidir. Köpekleri yavruluktan başlayarak hayatları boyunca düzenli olarak iç parazitlere karşı aşılatmak gerekir.

wilbur_beagle02-jpg_w450

Viral enfeksiyonlar

Köpeklerde görülen corona, distemper, parvo ya da halk arasında bilinen isimleri ile kanlı ishal, gençlik hastalığı gibi birçok viral enfeksiyon sindirim sistemini de etkiler ve bu nedenle karın şişliğine yol açabilir. Köpeklerin viral enfeksiyonlar için de yavruluktan itibaren düzenli olarak aşılanması gereklidir.

bloateddog1

Bağırsak sorunları

Bağırsak düğümlenmesi, bağırsak tıkanıklığı gibi çeşitli bağırsak sorunları yaşayan köpeklerin de karnı şişebilir. Bu sorunlar da zamanında müdahale edilmediği takdirde ölüme neden olabilme riski taşır.

e94e85a84687084d0084ab6f616dae76

Tümörler

Karın boşluğundaki tüm organlarda ortaya çıkan tümörler de köpeklerde karın şişliği ile kendini gösterebilir. Karaciğer, böbrek ve diğer karın boşluğunda yer alan organlardaki tümörlerin önemli belirtilerinden biri karın şişliğidir.

tumblr_inline_nad88h6ntq1rou7j8

Bunlar köpeklerde karın şişliğine neden olabilecek ölümcül hastalıklardır, bunların yanı sıra yanlış besleme neticesinde gaz oluşumu, kronik kabızlık gibi görece olarak daha basit sebepler de köpek dostunuzun karnının şişmesine yol açabilir.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bahçesindeki Kedileri Tuzak Kurarak Toplatan Hastaneden İtiraf Gibi Açıklamaöç

Bahçesindeki Kedileri Tuzak Kurarak Toplatan Hastaneden İtiraf Gibi Açıklama!

Berlin Moda Haftasına Hayvan Aktivistileri Damga Vurduöç

Berlin Moda Haftasına Hayvan Aktivistileri Damga Vurdu!