in

Köpeklerde Kanserin En Önemli Belirtileri

Köpeklerde görülen farklı kanser türleri birçok belirtiye neden olabilir ve bu belirtileri fark eder etmez zaman kaybetmeden veteriner hekime başvurmak köpeğin hayatını kurtarabilir.

Köpekler ilk evcilleşen hayvanlardan biri ve evcilleştikleri ilk günden bugüne dek yanı başımızdan bir an olsun ayrılmıyorlar. Bunun harika bir durum olduğu kesin ancak insanların değişen yaşam koşulları beraberinde köpeklerin yaşam koşullarının, beslenme biçimlerinin de değişmesini getiriyor ve bunun yansımalarından biri de kanser hastalığındaki artış.

Köpeklerin kırsaldan şehirlere ve özellikle de apartman dairelerine taşınmış olması köpeklerde artan kanser vakaları ile oldukça yakından ilişkili. Zira hareketsizlik, obezite yani fazla kilolar, yanında sigara içilmesi gibi çok sayıda etkenin yanı sıra kalitesiz ve yoğun şekilde koruyucu, tatlandırıcı, renklendirici gibi maddeler içeren ucuz mamalarla beslenme de köpeklerde kanser hastalığına zemin hazırlıyor.

Kanser konusunda erken teşhisin ne denli önemli olduğu artık hepimizin malumu ve bu nedenle kansere engel olamasak da bu belirtileri erken dönemde fark edip hemen veteriner hekime başvurarak köpek dostumuzun hayatını kurtarma şansı yakalayabiliriz.

İşte köpeklerde kanser belirtileri.

Vücudun herhangi bir yerinde ortaya çıkan şişlikler

Halk arasında kansere işaret edebilecek şişliklerin mutlaka büyüyeceği yönünde bir inanç vardır ve bu nedenle birçok köpek sahibi köpeğinin herhangi bir yerinde bir şişlik fark ettiğinde şayet büyümüyorsa kanser olabileceğinden endişelenmez. Oysaki köpeğin vücudundaki şişlikler büyüse de büyümese de kansere işaret edebilen belirtilerdir.

Köpeklerde Kanserin En Önemli Belirtileri

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Vücudun herhangi bir deliğinde kanama

Köpeklerde kanser belirtilerinden biri de herhangi bir deliğinde kanama olmasıdır. Burundan, kulaklardan, anüsten kısacası vücudun deliklerinin herhangi birinden kan gelmesi, tekrarlayan ve nedensiz görülen kanamalar da köpeklerde kansere işaret edebilen belirtilerdendir.

Köpeklerde Kanserin En Önemli Belirtileri

Nedensiz ve iyileşmeyen yaralar

Köpeklerde yaralanmalar ile sık karşılaşılsa da söz konusu nedensiz şekilde ortaya çıkar. Gerekli tüm tedaviler uygulandığı halde geçmeyen yaralar olduğunda özellikle de cilt kanserine işaret edebilme olasılığını gözardı etmemek gerekir.

Köpeklerde Kanserin En Önemli Belirtileri

Topallama, hareket etmekte zorlanma

Köpeklerde sık denilebilecek düzeyde görülen kanser türlerinden biri de kemik kanseridir ve kemik kanseri topallamaya yol açabilir. Köpeğiniz herhangi bir darbe almadığı, patilerinde topallamasına yol açacak bir yaralama bulunmadığı halde aniden topallamaya başladıysa ve bu durum bir türlü geçmiyorsa mutlaka veteriner hekime başvurmanız gerekir.

Köpeklerde Kanserin En Önemli Belirtileri

Yemek yerken zorlanma

Köpeklerde yine sık görülen kanserlerden biri de ağız içi tümörleridir. Hayvanın ağzının herhangi bir noktasında ortaya çıkan kanser yemek yemesini zorlaştırır. Bu nedenle köpeklerde kanser belirtilerinden biri de yemek yerken zorlanmadır. Ayrıca yutkunma güçlüğü de kansere işaret edebilir.

Köpeklerde Kanserin En Önemli Belirtileri

Diğer belirtiler

Bu saydıklarımız köpeklerde farklı kanser türlerine işaret edebilen dikkat çekici belirtilerdir. Ancak bunların yanı sıra hemen her hastalığın ortak belirtileri arasında yer alan iştahsızlık, halsizlik, tüylerde değişim, kilo kaybı gibi birçok belirtinin de altında yatan neden kanser olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bülent ersoy

Bülent Ersoy’u Sokan Yılan Öldürüldü!

dog smiling 758x426

Köpeğinizin Dişlerini Çürütebilecek Etkenler