in

Köpeklerde Kanserin 10 Erken Uyarı İşareti

Kanser insanlarda olduğu gibi köpeklerde de görülüyor ve köpeklerin ölüm sebepleri içinde ilk sıralarda yer alıyor. Kanser ne kadar erken teşhis edilirse tedavi şansı da o denli artıyor.

Kanser ne yazık ki köpekleri de etkiliyor ve köpek dostlarımızda da birçok farklı kanser türü ile karşılaşılıyor. Günümüzde herkes kanserde erken teşhisin ne denli önemli olduğunu biliyor ve köpeklerde kanser belirtileri ne kadar erken fark edilip veteriner hekime ne kadar erken başvurulursa köpeklerin kurtulma şansı o kadar artıyor. Bazen köpek dostlarımızda ortaya çıkan ve bizlere çok önemsiz gibi gelen belirtiler kansere işaret edebiliyor. İşte köpeklerde kanseri erken fark etmenizi sağlayabilecek belirtiler.

1- Cilt üzerinde ya da deri altında topaklar, şişlikler

Köpek dostunuzun derisini kontrol etmeyi alışkanlık haline getirmenizde fayda var zira köpeklerde kanserin en önemli erken belirtilerinden biri deri üstünde ya da altında farklı boylarda şişlikler, tümsekler. Köpek dostunuzda böyle bir şişliğin varlığını fark ettiğiniz anda hiç zaman kaybetmeden veterinere başvurmalısınız zira kanser umduğunuzdan çok daha hızlı büyüyebilir, yayılabilir.

dog vet

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

2- Olağandışı kokular

Köpek dostlarımızın kendilerine has kokuları vardır, ancak eğer köpeğinizin ağzından, burnundan ya da makatından alışık olmadığınız farklı kokular geliyorsa bu bir tümörden kaynaklanabilir.

Wrinkly Dogue de Bordeaux dog looking at camera with mouth open head shot on white background MG 9549 2

3- Ani kilo kaybı

Köpeklerin kiloları tutarlı olmalıdır, eğer köpek dostunuz diyet değişikliği yapmadığını halde aniden kilo kaybetmeye başladıysa tehlike çanları çalıyor demektir.

the miracle of the rescued skinny dog 640 01

4- İştah değişiklikleri

Köpek dostunuz aniden yemeye karşı ilgisini kaybettiyse, iştahsızsa bu çok sayıda hastalığa işaret eden bir belirtidir ve kanser de bunlardan biridir.

shutterstock 129308621

5- Uyuşukluk

Köpek dostunuz uyuşuksa, eskisinden daha hareketsizse, daha çok uyuyorsa bu da kanserin erken belirtilerinden biridir.

pet lethargy2

6- Solunum sorunları

Köpeklerde görülen kanser türlerinden biri olan akciğer kanserinin en önemli erken belirtilerinden biri solunum problemleridir. Özellikle öksürük, hırıltılı solunum ve nefes darlığı akciğer kanserine işaret edebilir.

Puppies that are breathing fast

7- Davranış değişiklikleri

Köpek dostunuz size karşı her zamankinden farklı davranıyorsa, normalde sevilmeye bayılırken kendini sevdirmek istemiyorsa kısacası çeşitli davranış değişiklikleri ortaya çıktıysa bunlar da kanserden kaynaklanabilir.

slim dog

8- Nedensiz ve bir türlü iyileşmeyen yaralar

Bir sabah kalktınız ve köpek dostunuzun vücudunun herhangi bir yerinde nedeni belirsiz bir yara gördünüz ve ne yaparsanız yapın bu yara iyileşmiyor mu? Eğer böyle bir durumla karşılaştınızsa hemen veteriner hekiminize başvurmanız kesinlikle en doğrusu.

shutterstock 159147596

9- Kusma ve ishal

Köpek dostunuz sıklıkla kusuyorsa, ishal oluyorsa ve özellikle de yukarıda saydığımız belirtilerden herhangi biri kusma ya da ishale eşlik ediyorsa bu da kanser belirtisi olabilir.

vomiting dog vomit

10- Solgun dişetleri

Sağlıklı bir köpeğin dişetlerinin nasıl göründüğünü bilmelisiniz, eğer köpek dostunuzun diş etleri solgun, beyaza çalan renkteyse bu özellikle kan kanserine işaret edebilir.

Gördüğünüz gibi tüm bunlar birçoğumuzun hafife alacağı belirtiler, ancak bu belirtileri hafife alıp veteriner hekime başvurmakta gecikmemiz köpek dostumuzun hayatına mal olabilir. Yazımızı bitirirken şunu da ekleyelim; elbette tüm bu belirtiler ille de kansere iaşret ediyor denilemez ve altında başka hastalık ve sorunlar da yatıyor olabilir, köpeğinizdeki belirtilerin altında yatan nedeni öğrenmenin tek yoluysa onu hemen veterinere götürmektir.

Yorum

Yorum Ekle
  1. Malesef bilgisiz veterinerler ve gözünü sadece para hırsı bürümüş 5 farklı veteriner yüzünden oğluma sadece antibiyotik verip gönderdiler. Bulunduğum ilde sağlam bir veterinerlik olmaması da cabası.
    Boş yere güveniyoruz çoğuna. İşini düzgün yapan kesim gerçekten çok az. Belki de şu anda yemek yiyemiyor olmayacaktı ? Belki şu anda yerinden bile kalkamıyor olmayacaktı… Benim oğluma bakıpta çare olamayan tüm veterinerlerin aldığı paralar helal değil…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cat Cat Guide A portrait of an adult tabby cat wearing a collar and tag 758x426

Kedilere Tasma Takmanın Olası Zararları

Antalyada Tüfekli Cani Kedi Katliamına Devam Ediyoröç

Antalya’da Tüfekli Cani Kedi Katliamına Devam Ediyor!