in

Köpeklerde İç Parazit Belirtileri

İç parazitler hele de yavru köpekler için ölümcül bir tehlikedir ve parazit varlığı fark edildiği anda veteriner hekime başvurmak ayrıca köpekleri parazitlere karşı düzenli aşılatmak gerekir.

Köpeklerde yavruluktan itibaren oldukça sık karşılaşılan problemlerden biri iç parazitler. Köpeklerde çok sayıda farklı iç parazit görülebiliyor ve bu parazitler vücudun farklı bölgelerine yerleşebiliyor. Ülkemizde köpeklerde en sık görülen iç parazitler halk arasında genel olarak bağırsak kurdu ismi ile bilinse de aslında bunlar farklı parazit türleri. Köpeklerde görülebilen iç parazitler; tenyalar, askaritler yani ince bağırsakta bulunan kıl kurtları, kancalı kurtlar, kalın bağırsak kurtları. Bu parazitlerin tümü köpeklerde özellikle de yavru köpeklerde ciddi sorunlara yol açabilme potansiyeline sahip. İç parazitler köpeklerde kansızlık, zehirlenme gibi kimi zaman ölümcül seyredebilen sorunlara yol açabiliyor ve işte tam da bu nedenle köpeklerde iç parazit belirtilerini bilmek büyük önem taşıyor.

Karın şişliği

Çoğu insan yavru köpeğinin karnı şişince kilo aldığını düşünür ve bu durumu sağlık belirtisi olarak algılar oysaki yavru köpeklerde karın şişliği iç parazitlerin en önemli belirtilerinden biridir.

dscn0140-1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Sık sık gaz çıkartma

İç parazitlerin köpeklerde karın şişliğine yol açmasının nedenlerinden biri de gaz oluşumuna neden olmalarıdır. Gaz hem karın şişliğine hem de sık gaz çıkartmaya yol açar. Eğer köpeğiniz sık sık gaz çıkarıyorsa bu da iç parazit sorunu yaşadığına işaret edebilir.

canine-flatulence-x

İshal

İç parazitler köpeklerin sindirim sisteminin tümünde sorunlara yol açar ve bunun yansımalarından biri de ishaldir. Özellikle de iç parazitler nedeni ile oluşan ishalle yavru köpeklerde oldukça sık karşılaşılır.

0-dog-newspaper-635

Kanlı-mukuslu ishal

Yine özellikle yavru köpeklerde iç parazitler nedeni ile kanlı ya da mukuslu yani sümüksü görünümlü ishal görülebilir. Parazitler bağırsaklarda kanamaya neden olurlar ve bu da beraberinde normal ya da ishal dışkıda kan bulunmasını getirebilir.

boston-terrier-with-roll-of-toilet-paper

Anemi

Yazımızın başında iç parazitlerin köpeklerde anemi yani kansızlık durumuna da yol açtığını belirtmiştik. Anemi aynı zamanda bu sorunun belirtileri arasındadır, köpeğinizin diş etleri normalden açık, solgun renkli hatta beyazsa kansızlık sorunu yaşadığını anlayabilirsiniz ve bu sorunun altında yatan nedenler içinde en sık görüleni de iç parazitlerdir.

pale-gums-is-a-sign-of-anemia-in-dogs-e1476430177873

Kilo kaybı

İç parazitler köpeklerin özellikle sindirim sistemine yerleştikleri için besinlerden faydalanmalarına engel olurlar bu da kilo kaybına yol açar. İç parazitlerin en önemli belirtilerinden biri kilo kaybıdır, özellikle yoğun parazit varlığı mutlaka kilo kaybına yol açar.

skinny_dog_by_wenz_stam

Bunlar köpeklerde iç parazit belirtilerinin en önemlileridir, ancak iç parazitler bunların yanı sıra iştahsızlık ve tüy dökülmesi, tüylerde matlaşma gibi belirtilere de yol açabilir. Yazımızı bitirirken köpeklerin yavruluktan itibaren veteriner hekim başka bir takvim önermediği takdirde her 3 ayda bir iç parazitlere karşı aşılanmaları gerektiğini de belirtelim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Antalyada Köpek Gezdirme Cinayeti

Antalya’da “Köpek Gezdirme” Cinayeti

los angeles 20110411 000291 758x426

Köpeğinizi Gezdirmiyorsanız Ona Çok Büyük Kötülük Yapıyorsunuz