in

Köpeklerde Görülen Takıntılı Davranışlar

Çoğu kez insanlara komik ya da eğlenceli gelen köpek davranışları aslında takıntılı davranışlardır ve bu davranışların altında fiziksel ya da psikolojik sorunlar yatabilir.

Köpekler dünyanın en popüler evcil hayvanlarından biri olsalar da, dünyanın dört bir yanında milyonlarca insan hayatını bu muhteşem hayvanlarla paylaşsa da ne yazık ki hala köpekleri anlamaktan uzağız. Aslında köpek davranışlarının anlamları, köpeklerde psikolojik ve fiziksel sorunların belirtileri uzun zamandır biliniyor ancak pek az insan bu konular hakkında gerçek bilgiler edinme konusunda istekli. Bu isteksizlik ya da ilgisizlik beraberinde köpekler çeşitli etkenlerden kaynaklanan rutin dışı davranışlar sergilediğinde bu davranışların altında yatan etkenlerin gözardı edilmesini, hatta fiziksel ya da psikolojik sorunlar yaşayan köpeğin sergilediği davranışlara gülünmesini getiriyor ve bunun hoş bir durum olduğunu söyleyebilmek tabi ki mümkün değil. Köpeklerde takıntılı davranışlar insanların gülerek karşıladığı oysa son derece ciddi bir sorun.

Köpeklerde görülen takıntılı davranışlar ciddi sorunlara işaret edebiliyor.

Takıntılı davranış nedir?

Köpeklerde sık sık tekrarlayan abartılı davranışlar genel olarak takıntılı davranış olarak kabul ediliyor. Yani köpek dostunuz sık sık herhangi bir abartılı davranış sergiliyorsa bu normal kabul edilmiyor. Peki, köpeklerde en sık görülen takıntılı davranışlar neler?

dog 62069 640

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Aşırı havlama

Köpeklerde en sık görülen takıntılı davranışlardan biri aşırı havlama. Aşırı havlamanın altında bazı fiziksel etkenler yatabileceği gibi çevresel stres faktörleri de bu davranışta önemli rol oynayabiliyor.

barking in garden

Kendi etrafında dönme ya da kuyruk kovalama

İşte insanların genellikle gülerek karşıladığı oysaki köpek dostlarımız açısından bazı olumsuzluklara işaret eden hareketlerden ikisi, kendi etrafında dönme ve kuyruk kovalama. Bu takıntılı davranışlar köpeğin kendini iyi hissetmediğine, sosyalleşme eksikliği yaşadığına işaret edebiliyor. Köpekler neden kuyruğunu kovalar yazımızda köpek dostlarımızın sergilediği bu takıntılı davranışın altında yatan nedenler ile ilgili geniş bilgi bulabilirsiniz.

Dog catches own tail 1

Aşırı yalanma

Aşırı yalanma hatta bazen uzuvları dişleme, ısırma da köpeklerde görülen takıntılı davranışlardan biri ve kimi zaman yaralanmalara dahi neden olabiliyor. Bu sorunun altında da çevresel stres faktörlerinin yanı sıra beyindeki işlev bozuklukları da yatabiliyor.

How to Stop Obsessive Behavior in a Dog

Pika sendromu

Pika sendromu köpeklerin gıda dışı maddeleri yemesi ile kendini gösteriyor. Köpek dostunuz toprak, taş, iplik gibi çeşitli besin dışı maddeleri yiyorsa bunun altında da hem psikolojik hem de demir eksikliği gibi çeşitli fiziksel yatabiliyor.

pica why do dogs eat strange things 200317607 001

Gölge ya da ışık kovalama

Sağlıklı bir köpeğin hayatın normal bir parçası olan ışık ve gölgeleri kovalamayacağı açık, ışık ve gölge kovalama da köpeklerde görülen takıntılı davranışlar arasında yer alıyor.

Funny dog tries to stomp out his shadow

Gördüğünüz gibi çoğu kez güldüğümüz gölge, kuyruk, ışık kovalama gibi birçok davranış aslında köpek dostlarımız için normal değil ve hem psikolojik hem de fiziksel sorunlara işaret edebiliyor. Dolayısı ile köpek dostunuz bu davranışlardan herhangi birini yapıyorsa ya da farklı bir abartılı davranışı sık sık sergiliyorsa yapmanız gereken onu en kısa zamanda bir veteriner hekime götürmek.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

“Medya Önce İnsanlığını Hatırlayıp Sonra Hayvan Gibi Habercilik Yapmalı”öç

“Medya Önce İnsanlığını Hatırlayıp Sonra Hayvan Gibi Habercilik Yapmalı!”

Hindistanda Mavi Köpek Paniğiöç

Hindistan’da “Mavi Köpek” Paniği