in

Köpeklerde Görme Kaybı Neden Olur? Görme Engelli Köpeğinizin Hayatını Nasıl Kolaylaştırırsınız?

Köpeklerde göz hastalıkları nelerdir? Hangi hastalıklar göz kaybına neden olur? Görme engelli köpeğiniz için neler yapabilirsiniz? Tüm bu soruların cevabı içeriğimizde…

Görme kaybı her yaştan köpeği etkileyebilecek bir sağlık sorunudur. Bazı köpekler tamamen görmezken bazıları kısmen görebilir. Bazıları doğuştan görme engelliyken bazıları ise sonradan görme engelli olabilir.

Köpeklerde Görme Kaybı Neden Olur Görme Engelli Köpeğinizin Hayatını Nasıl Kolaylaştırırsınız 6

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Köpeklerin Görme Problemi Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Eğer görme sorunu köpeğinizde sonradan ortaya çıkıyorsa köpeğinizin bu sorunu yaşadığını geç fark edebilirsiniz. Görme problemi yaşayan köpekler nesneleri fark etmekte zorlanır ve küçük kazalar yaşayabilir. Ancak bazı köpeklerin görme engeli yaşadığı bu kadar açık belli olmaz.

Köpeklerde Görme Kaybı Neden Olur Görme Engelli Köpeğinizin Hayatını Nasıl Kolaylaştırırsınız 7

 • Görme sorunu yaşayan köpekler aşağıdan yukarı zıplarken veya yukarıdan aşağı atlarken güçlük çekerler. Hatta çoğu zaman bu tür hareketleri yapmakta zorlanırlar.
 • Yeni yerlerde huzursuz olurlar ve sahiplerinin yanından ayrılmak istemezler.
 • Eğer köpeğiniz sizle göz teması kurmuyorsa bu da bir görme problemi belirtisidir.
 • Görme engelli köpekler diğer köpeklere göre daha korkak olurlar bu da onların saldırgan tavırlar sergilemesine neden olur.

Köpeklerde Görme Kaybının Nedenleri Nelerdir?

Bazı köpek ırkları görme problemi yaşamaya yatkındır ancak bunun haricinde diğer köpekler birçok sebepler görme kaybı yaşayabilir.

Katarakt: Tıpkı bizlerde olduğu gibi köpeklerde de katarakt görülebilir. Eğer katarakt tedavi edilmezse köpeklerin yaşamını olumsuz etkileyebilir. Göz merceğinde bulanıklığa neden olan katarakt ilerledikçe görme yetisi azalır.

Göz Tansiyonu: Tıpkı katarakt gibi göz tasniyonu dahem bizler hem can dostlarımız için görme kaybına neden olabilen bir hastalıktır. Bilimsel adı Glokom olan ve halk arasında göz tansiyonu denen hastalık gözdeki basıncın artması ile ortaya çıkar. Eğer tedavi edilmezse göz kaybıyla sonuçlanabilir.

Retina Tembelliği:  Progresif retina atrofisi bilinen adıyla retina tembelliği köpeklerde görme kaybına nenden olan kalıtsal bir hastalıktır. Maalesef bu kalıtsal hastalığın tedavisi yoktur.

Kornea Ülseri: Ülser denildiğinde her ne kadar mide akla gelse de gözün kornea bölümünde de ülser olabilir. Kornea ülseri doğuştan olabileceği gibi sonradan da ortaya çıkabilir. Travma ile ortaya çıkabilen kornea ülseri köpeğin gözünde matlaşmaya neden olur. Teşhisi ve tedavisi çok zor olmayan kornea ülseri, fark edilmezse görme kaybına neden olabilir.

Köpeklerde Görme Kaybı Neden Olur Görme Engelli Köpeğinizin Hayatını Nasıl Kolaylaştırırsınız 4

Anoftalmi: Köpeklerin gözsüz doğmasına neden olur.

Mikroftalmi: Köpeklerin gelişmemiş ya da az gelişmiş gözlerle doğması.

Beyin Tümör: Beyin tümoru beyinde buluna optik sinirleri etkileyerek görme kaybına neden olabilir.

Makula Dejenerasyonu: Köpeklerde ileri yaşa bağlı olarak ortaya çıkan Makula Dejenerasyonu retinanın makula bölgesinin çalışma fonksiyonunu kaybetmesi ile oluşur.

Travmalar: Köpeklerde görme kaybı yaşanan bir travma sonrası da ortaya çıkabilir. Örneğin göze delici bir cisim girmesi görme kaybına neden olabilir.

Görme Engelli Köpeğinizin Hayatını Nasıl Kolaylaştırırsınız?

Eğer görme engelli ya da görme kaybı yaşayan bir köpeğiniz varsa ona ekstra özen göstermelisiniz. Eğer köpeğiniz zamanla görme yitisini kaybediyorsa bunu daha geç fark edebilirsiniz. Çünkü köpek, yavaş gelişen bu sürece uyum sağlar, evde eşyaların yerini ezberler ve bu durum köpeğinizin görme kaybı yaşadığını anlamanızı güçleştirir. Böyle durumlarda köpeğin görme kaybı yaşadığı yeni bir ortama girince fark edilir. Ancak köpeğiniz daha hızlı bir görme kaybı yaşarsa bunu daha çabuk fark edebilirsiniz. Bu yüzden evdeki eşyaların yeri çok önemlidir. Hızlı görme kaybı yaşayan köpekler eşyalara çok sık çarparlar.

Köpeklerde Görme Kaybı Neden Olur Görme Engelli Köpeğinizin Hayatını Nasıl Kolaylaştırırsınız 5

Görme engelli köpeğiniz için yapabilecekleriniz:

 • Evinizi ve varsa bahçenizi güvenli hale getirin. Köpeğinizin görmeyerek, çarparak yaralanmasına neden olacak kesici ve sivri eşyaları kaldırın.
 • Mama ve su kabını daima yanyana ve hep aynı yerde tutun. Böylece köpeğinizin mama kabına gitmek için evde kullanacağı bir rotası olacak.
 • Köpeğinizin oluşturacağı bu rotadaki ona zarar verecek tüm eşyaları kaldırın ve ona geniş bir alan bırakın.
 • Eğer merdivenli bir eviniz varsa merdivenleri kapılarla kapatmak yerine köpeğinizin düşmemesi için onu eğitin. Köpeğin merdivenlere geldiğini fark etmesi için basamakların önüne farklı dokuda bir halı ya da paspas koyun.
 • Köpeğinizin merdivenlere alışması zaman alabilir ancak merdivenleri yasaklamak yerine merdivenlerden inmeyi öğretmek onun için çok daha yararlı olacaktır.
 • Köpeğinizle genellikle tanıdık alanlarda yürüyüş yapın ve rotanızda büyük değişiklikler yapmayın.
 • Yürüyüş sırasında köpeğinizin sizden çok önde gitmesine izin vermeyin
 • Mutlaka köpeğinizi sesli komutlara alıştırın.
 • Bilmediğiniz yerlerde, özellikle basamaklı alanlarda daha yavaş yürüyün ve bu anlarda köpeğinizi ‘bekle’, ‘adım ‘at gibi komutlarla yönlendirin.
 • Köpeğinizi mutlaka sosyalleştirin. Görme engelli olması köpeğinizin diğer köpeklerle ya da insanlarla sosyalleşmesine engel değildir.
 • Diğer insanları köpeğinizin durumu hakkında bilgilendirin. Çünkü durumu fark etmeyen bir insan köpeğinize aniden yaklaşıp onu sevmek isteyenbilir. Ancak köpeğinize ani bir davranış olarak gelen bu hareket köpeğinizin ürkmesine neden olabilir.

Köpeklerde Görme Kaybı Neden Olur Görme Engelli Köpeğinizin Hayatını Nasıl Kolaylaştırırsınız 2

 • Köpeğiniz için özel tasma ve uyarı yazısı bulunan göğüs tasmalarından edinebilirsiniz
 • Görme engelli olması köpeğinizi oyun oynayamıyacağı anlamına gelmez. Onunla bol bol oyun oynayın ve ona oyuncaklar alın. Özellikle sesli oyuncaklar çok hoşuna gidecektir.
 • Sabırlı olun ve onu eskisinden daha çok sevin.

Köpeklerde Görme Kaybı Neden Olur Görme Engelli Köpeğinizin Hayatını Nasıl Kolaylaştırırsınız 1

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

toksoplazma nedir

Toksoplazma Gondii Nedir, Kedilerden Bulaşır mı?

hastane köpekç

Sahibi Hastaneye Giden Köpek Acil Kapısından Ayrılmadı