in

Köpeklerde Fıtık ve Belirtileri

Köpekler de tıpkı insanlar gibi fıtık olabilirler. Peki bunu nasıl anlayacağız?

Köpek dostlarımız da tıpkı biizm gibi fıtık olabilir. Peki fıtık neden oluşur? Nasıl anlaşılır? Nerede oluşur? Hadi cevapları görelim.

Köpeklerde Fıtık Neden Oluşur?

Fıtık bir organın onu yerinde tutan kas ya da dokulardaki boşluklardan faydalanarak dışarı kaymasıdır. Köpeklerde fıtık, doğuştan olduğu gibi sonradan da oluşabilir.  Köpeklerde fıtık bedenin birçok bölgesinde görülebiir. Oluşma nedenleri de fıtığın bölgesine göre değişiklik gösterir.

Kaç Çeşit Fıtık Vardır?

Karın: Karın fıtığı en yaygın görülen türdür. Özellikle Yavru köpeklerde çok görülür. Bazen kendine geçebilirken bazen cerrahi müdahale gerekebilir.

Kasık: Bu fıtık türü arka bacakların iç kısmında görülür. Boyutları değişiklik gösterebilir. Özellikle orta yaşlı dişi köpeklerde ve hamile köpeklerde görülür. Eğer yırtık boyutu büyükse mesane veya uterusun bölümleri fıtık içinde sıkışabilir ve hayati tehlike yaratabilir.

Diyafram: Karın organlarınını köpeğinizin kalbinden ve akciğerlerinden ayıran kaslara diyafram denir. Diyaframdaki bir delik, iç organların göğüs boşluğuna girmesine neden olarak  köpeğinizin nefes almasını zorlaştırır. Bu fıtıklar konjenital veya bir yaralanmanın sonucu olabilir. En yaygın olarak araba çarpması yaralanmalarından görülür.

Perineal:  Pelvisin kasları yırtıldığında, karın içeriği anüsün yanındaki alana girer. Bazı ırklar (Boston teriyerleri, Collies) bu tür fıtıklara yatkındır. Genellikle 5 yaşından büyük kısırlaştırılmamış erkek köpeklerde görülür.

Hiatal: Hiatal fıtıklar travmalı kazalar sonucu oluşur.  Diyaframdaki açıklık bazen büyük olabilir, bu da midenin göğüs boşluğuna girmesine izin verir. Mide bu delikten geçebilir ve en sık göğüs ve karın arasında ileri geri kayar. Aynı zamanda bazı ırklar bu fıtık türüne yakalanmaya yatkındır. Mesela İngiliz Buldogları gibi basık suratlı köpek ırklarında.

köpeklerde fıtık 1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Fıtığın Belirtileri Nelerdir?

  • Öksürme
  • Kusma
  • Nefes darlığı
  • Yemek yememek
  • Aşırı salya akması
  • Şişkinlik

Ne Yapılmalı?

Köpeğinizin fıtık olduğunu düşünüyorsanız hemen bir veteriner hekime girmelisiniz. Veteriner hekim elle muayne ile tespit edebileceği gibi ultrasyon ve film çekilerk de teşhis koyabilir. Çoğu fıtık vakasında veterine rhekimler fıtığa operasyonla müdahale ederler.

Nasıl Önlenir?

Hem dişi hem de erkek köpeklerde kısırlaştırma fıtık oluşumunun engeli için büyük bir tedbir olacaktır.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

burcu esmersoyun köpeği

“KÖPEĞİM PEŞİNDE KOŞMAMDAN SIKILDI GALİBA…”

markamama

Markamama’dan Zor Günlerde Anlamlı Kampanya: Her Alışverişte 1 Kg Mama Da Sokaktaki Canlar İçin!