in

Köpeklerde En Sık Görülen Fobiler

Köpek dostlarımızda da aynı bizler gibi çeşitli fobilerle karşılaşılabiliyor ve bazen bu fobiler köpekler ile insanlarının hayatını oldukça olumsuz etkileyebiliyor.

Köpek dostlarımız da aynı bazı insanlar gibi çeşitli korku ve fobilerden mustarip olabiliyor. Köpeklerde fobiler çeşitli nedenlerle gelişebiliyor. Özellikle yavruluk döneminde yetersiz sosyalleşme, genetik ve olumsuz deneyimler köpeklerde çeşitli fobilerin ortaya çıkmasında rol oynayabiliyor. Köpeklerde fobi titreme, sinme, aşırı havlama, saklanma, yıkıcı davranışlar, bazen de saldırganlık gibi belirtilere neden olabiliyor. Köpeklerde farklı fobilerle karşılaşılsa da bazı fobiler daha çok köpeği etkiliyor. İşte köpeklerde en sık görülen fobiler.

Köpeklerde gök gürültüsü korkusu

Gök gürültüsü korkusu köpeklerde en sık görülen fobi. Köpek dostlarımızda çok yaygın görülen gök gürültüsü korkusu ya da diğer ismi ile Astrafobi köpeklerde farklı derecelerde ortaya çıkabiliyor ve korkunun derecesine göre farklı tepkilere neden olabiliyor. Hafif seyreden vakalarda fırtınalı havalarda hafif titreme, düşük kulaklar ve patilerin arasına sıkışmış kuyruk görülebilir. Daha şiddetli vakalardaysa saldırganlık, saklanma hatta bağırsakların ve mesanenin kontrolünü kaybetme nedeniyle çiş ve kaka kaçırma görülebilir. Bu sorunu ortadan kaldırmak neredeyse imkansızdır, köpek dostunuza fırtınalarda kendini güvende hissedebileceği bir yer hazırlamanız belki biraz işe yarayabilir.

Köpeklerde En Sık Görülen Fobiler

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Havai fişek korkusu

Havai fişek korkusu da birçok köpeğin ortak sorunu. İnsanların hayvanları korkutan, hatta kuşların ölmesine neden olan havai fişekleri inatla neden patlattıklarını anlayabilmek tabi ki mümkün değil. İnsan faaliyeti kaynaklı bu fobi de köpeklerde fırtına korkusu ile benzer belirtilere neden olur. Uzmanlar köpeklerin havai fişek sesine ve çıkardığı ışığa zamanla alışabileceğini düşünseler de bunun bir garantisi yok.

Köpeklerde En Sık Görülen Fobiler

Köpeklerde yalnız kalma korkusu

Yalnız kalma korkusu ayrılık endişesi olarak adlandırılır ve bu da köpeklerde çok sık görülen bir fobidir. Ayrılık endişesi yaşayan köpekler insanları evden çıkarlar çıkmaz tahrip edici davranışlar sergileme eğilimi gösterirler, eşyalara zarar verirler, çiş ve kaka yaparlar ve tabi ki sürekli havlarlar. İnsanının davranışında değişiklik yapması bu fobiyi yaşayan köpeklerde iyileşme sağlanmasında faydalı olabilir. Evden çıkarken köpeğe ekstra ilgi göstermemek, gittikçe daha uzun sürelerde evde yalnız bırakmak gibi yöntemler bu sorunun çözümünde etkili yöntemlerdir.

Köpeklerde En Sık Görülen Fobiler

Köpeklerde merdiven korkusu

Birçoğumuz merdivenden inip çıkmaktan korkan köpekler ile karşılaşmışızdır, merdiven fobisi de birçok köpeğin ortak sorunudur. Aslında doğada merdiven diye bir şey olmadığı için bu korku pek de şaşırtıcı değildir. Merdiven korkusu ile neredeyse sadece erken dönemde merdivenle karşılaşmamış köpeklerde karşılaşılır. Bu nedenle yavru bir köpek evlat edindiğinizde ileride merdiven fobisi yaşamaması için evinizde merdiven olmasa bile merdivenli yerlerde merdivene alışmasını sağlamanız çok önemlidir.

Köpeklerde En Sık Görülen Fobiler

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hayvanları Koruyamayan Koruma Kanunu öç

Hayvanları Koruyamayan Koruma Kanunu

Köpeğe Tekme Atan Esnafı Uyardılar Dayak Yedileröç

Köpeğe Tekme Atan Esnafı Uyardılar, Dayak Yediler