in

Köpeklerde Dışkı Rengi Hangi Hastalıkların Habercisi?

Köpeğinizi dışkı rengi size ne anlatmak istiyor. Hangi renk değişiminde telaşlanmalıyız? Köpeklerin normal dışkı rengi nedir? Cevaplar aşağıda

Tıpkı inanlarda olduğu gibi köpeklerde de dışkı rengi önemli. Dışkının rengi birçok hastalığın habercisi olabiliyor. Peki hangi renk dışkı ne anlama geliyor? Sağıklı köpek dışkısı nasıl olmalı. Hadi öğrenelim.

Köpeklerde Dışkı Rengi Hangi Hastalıkların Habercisi

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Eğer köpeğiniz kuru mama ile besleniyorsa köpeğinizin dışkısı koyu kahverengi olmalıdır. Dışkı çok sert ya da yumuşak olmamalıdır. Ancak köpeğiniz çiğ gıda ile besleniyorsa dışkının rengi beyaz olabilir.

Dışkıların rengi bize ne anlatıyor?

Sağlıklı bir köpeğin dışkı renginin koyu kahverengi olduğunu sizlere az önce söylemiştik.Peki farklı renklerde olursa bu renkler ne anlama gelir? Köpeğinizin dışkısında oluşabilecek renkleri tek tek açıklayacağız. Hadi başlayalım.

Beyaz-Kireç Rengi

Beyaz ya da kireç rengi dışkının çiğ gıda ile beslenen köpeklerde oluşabileceğini söylemiştik. Ancak eğer köpeğiniz çiğ gıda ile beslenmediği halde dışkısı beyaz ise bu normal bir durum değildir. Bu durum köpeğinizin fazla kalsiyum aldığını ya da pankreasında bir problem olduğunu gösterebilir.

Köpeklerde Dışkı Rengi Hangi Hastalıkların Habercisi 2
Fotoğraf: Littlethings.com

Sarı Dışkı

Sarı renk dışkı, eğer köpeğinizin diyetinde ya da mamasında değişilik yaptıysanız normal görülebilir. Amcak böyle bir durum yoksa sarı renk dışkı, yiyeceklerin ince bağırsaktan kalın bağırsağa çok hızlı geçtiğini gösterir.

Köpeklerde Dışkı Rengi Hangi Hastalıkların Habercisi 6
Fotoğraf: Littlethings.com

Yeşil Dışkı

Yeşil renk dışkı köpeğinizin çok fazla ot yemesi nedeniyle olabilir ancak daha büyük problemlerin de habercesi olabilir. Eğer köpeğiniz çok fazla ot yemediyse yeşil dışkı zehirlenmenin ya da iç parazitin belirtisi olabilir.

Köpeklerde Dışkı Rengi Hangi Hastalıkların Habercisi 3
Fotoğraf: Littlethings.com

Siyah Dışkı

Siyah dışkı köpeğinizin sindirim sistemşnde kanamalı bir hastalık geçirdiğini gösterir. Bu hastalık ülser olabileceği gibi siyah dışkı kanserin de habercisi olabilir.

Köpeklerde Dışkı Rengi Hangi Hastalıkların Habercisi 4
Fotoğraf: Littlethings.com

Kırmızı Dışkı

Krımızı dışkı köpeğinizin kalın bağırsanda meydana gelen bir kanama nedeni ile oluşabilir. Anal kese enfeksiyonu ya da bağırsaklarda oluşan iltihap kanamaya neden olabilir.

Köpeklerde Dışkı Rengi Hangi Hastalıkların Habercisi 5
Fotoğraf: Littlethings.com

 

Koyu Gri Dışkı

Koyu gri ve yağlı görünümlü dışkı köpeğinizin emilim problemi yaşadığını gösterir. Yani köpeğinizin pankreası düzgün çalışmıyor olabilir.

Köpeklerde Dışkı Rengi Hangi Hastalıkların Habercisi 1
Fotoğraf: Littlethings.com

 

Mukus Yapılı/ Beyaz Noktalı Dışkı

İçersinde pirinç tanesine benzeyen bazı zamanlarda mukus yapılı olan dışkı köpeğinizin iç parazit problemi yaşadığını gösterir.

Köpeklerde Dışkı Rengi Hangi Hastalıkların Habercisi 7
Fotoğraf: Littlethings.com

Köpeğinizin dışkısındaki renk değişimi mutlaka önemsenmesi gereken bir konudur. Eğer köpeğinizdeki dışkı rengi değişimi iki dışkılamadan fazla devam ediyorsa köpeğinizi hemen veteriner hekime götürmelisiniz. Özellikle siyah dışkılamada vakit kaybetmeden veteriner hekime gitmelisiniz. Mukus yapılı beyaz noktalı dışkılamada da ikinci dışkılama beklenmeden veteriner hekime gidip iç parazit tedavisine başlanmalıdır.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İki yüzlü kedi yavrusu duo

‘İki Yüzlü’ Kedi Yavrusu Yaşam Savaşı Veriyor

Avustralyada Orman Yangınlarında En Az 350 Koala Öldüöç

Avustralya’da Orman Yangınlarında En Az 350 Koala Öldü