in

Köpeklerde Diş Sağlığı ve Bakımı

Evcil hayvan bakımında, en ihmal ettiğimiz konu diş sağlığıdır. Oysa dişlerde meydana gelen tartar, plak ve diş eti iltihabı gibi sorunlar, özellikle köpekleri mutsuz eder ve bu sorunlar bir çok viral hastalığın belirtisi olabilir.

Sizce diş bakımında nelere özen göstermeliyiz?

Köpeklerde Diş Sağlığı ve Bakımı

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

İlk akla gelen her zaman,  dişlerin fırçalanmasıdır. Özel diş macunu ve fırçalar yardımıyla haftada 3 kez dişlerin fırçalanması bir çok veteriner tarafından önerilir. Ancak bu işlem oldukça zordur. Bunu yaparken pozitif olmanız ve minik yavrunuza övgüyle yaklaşmanız size kolaylık sağlayabilir. Ödül verebilir veya en sevdiği oyuncakla onu oyalayabilirsiniz. Arkadan öne doğru uyguladığınız diş fırçalama işlemi bakteri oluşumunu önleyecektir.

 

Köpeklerde Diş Sağlığı ve Bakımı

Antimikrobiyel ağız duşları, diş fırçalamak kadar etkili olmasa da dişlerini fırçalamanızı istemeyen dostlarınızın, sağlıklı dişlere sahip olmasına yardımcı olacaktır. Yapacağınız diş fırçalama işlemiyle köpeğinizi zorlamak yerine, ağız duşlarıyla haftalık bakım yapabilirsiniz.

Köpeklerde Diş Sağlığı ve Bakımı

Fırçalama ve durulama kadar işlevsel olmasalar da özel olarak formüle edilmiş diş ödülleri ve mamalar, özellikle diş eti iltihabı yaşayan köpeğinizin en büyük kurtarıcısı olacaktır. Ancak bu mamaların Veteriner Ağız Sağlığı Konseyi tarafından onaylanmış olmasına dikkat etmelisiniz.

Koruyucu etkisi olan plak önleyici jeller ise basit ve hızlı bir yöntemdir. Yumuşak bir tampon uygulayıcı kullanarak, haftada bir kez jeli uygulayabilirsiniz.

Köpeklerde Diş Sağlığı ve Bakımı

Diş sağlığının korunması ve diş problemlerinin önlenmesi için en etkili yol, veterinerinize yıllık diş kontrolünü yaptırmanızdır. Bu,evcil hayvanınızın yaşam kalitesinin yükseltilmesi açısından en önemli noktadır. Diş temizliğini yaptırdığınız köpeğinize, veteriner tavsiyesiyle alacağınız mama ve diğer diş sağlığı ürünleriyle, ona  ödüllerin en büyüğünü vermiş olursunuz.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

basinhaber

Hayvan Gibi Haber Olduk!

Geometrik Pet Evlerinin Klasik Yorumu e1464437311278

Pet Mağaralarında Farklı Tasarımlar