in

Köpeklerde Alzheimer ve Belirtileri

Köpek dostunuz orta yaşlı ya da yaşlıysa ve davranışsal bozukluklar sergilemeye başladıysa bunun sebebi Alzheimer hastalığının köpek versiyonu köpek bilişsel işlev bozukluğu olabilir.

Alzheimer modern çağın en sık görülen sorunlarından biri zira insanların yaşam süresi uzadıkça yaşlılıkla birlikte ortaya çıkan bu hastalığın görülme oranı da yükseliyor. Ancak gelişen tıp ve teknoloji sayesinde yaşam süresi uzayan yalnızca bizler yani insanlar değiliz, köpeklerin de yaşam süresi uzamış durumda ve bu da beraberinde köpeklerde de Alzheimer hastalığının köpek versiyonu olan köpek bilişsel işlev bozukluğunun görülme sıklığının yükselmesini getiriyor. Köpek Alzheimer hastalığını tehlikeli kılan en önemli unsurlardan biri çoğu köpek sahibinin bu hastalığı ya hiç fark etmemesi ya da çok geç fark etmesi. Ayrıca köpek bilişsel işlev bozukluğu yalnızca yaşlı köpeklerde de görülmüyor ve daha genç köpekleri de etkileyebiliyor çünkü beyinde aşırı protein birikmesi gibi çeşitli nedenler de bu hastalığın şekillenmesine yol açabiliyor.

Bilişsel işlev bozukluğu köpeklerin büyük kısmını etkiliyor

Yapılan araştırmalar bilişsel işlev bozukluğunun 11-12 yaş aralığındaki köpeklerin %28’ini, 15-16 yaşındaki köpeklerinse %68’ini etkilediğini gösteriyor. Bu köpeklerde bilişsel işlev bozukluğunun neden olduğu bir ya da daha fazla kognitif bozukluk yaşadığını gösteriyor. Dolayısı ile özellikle orta yaşını geçmiş köpek sahiplerinin köpek dostlarını yakından gözlemlemesi ve gördükleri en ufak davranış değişikliğini dahi ciddiye alması gerekiyor.

In praise of senior dogs

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Köpeklerde Alzheimer belirtileri

Köpeklerde Alzheimer sanıldığından daha ciddi sonuçlara yol açabiliyor zira bu hastalık köpeklerin hayatını normal şekilde sürdürebilmelerini engelleyebiliyor. Köpeklerde Alzheimer hastalığına işaret edebilen en önemli belirtiler şunlar;

  • Kaybolma: Köpeklerde Alzheimer hastalığının en önemli belirtilerinden biri kaybolma. Köpek evden çıktığında evi tekrar bulamıyorsa, yanlış kapıya gidiyorsa bunlar bilişsel işlev bozukluğu yaşadığına işaret edebiliyor.
  • Etkileşim farklılıkları: Eskiden çocuklarla çok iyi anlaşan bir köpek aniden çocuklara karşı sert tavırlar sergilemeye başlıyorsa, çok sevdiği evin kedisine bir anda düşmanca davranmaya başladıysa yan çevre ile, insanlar ve hayvanlar ile etkileşimlerinde ciddi farklılıklar baş gösteriyorsa bunlar da Alzheimer belirtisi.
  • Uyku düzeni değişiklikleri: Köpekler genellikle alışkanlıklarına bağlı canlılardır ve uyku döngüsündeki değişiklikler de Alzheimer belirtileri arasında yer alır. Aşırı uyuma ya da tam tersi az uyuma, uyku saatlerindeki dengesizlikler Alzheimer olasılığı düşünülerek mutlaka ciddiye alınmalıdır.

seniorgranny

  • Evi pisletme: Eskiden tuvaleti geldiğinde size haber veren köpek dostunuz aniden evi pisletmeye, olduğu yere çiş ya da kaka yapmaya başladıysa bunlar da Alzheimer belirtileri arasında sayılıyor.
  • Aktivite seviyesinde düşüş: Alzheimer hastalığının köpeklerde neden olduğu belirtilerden en önemlilerinden biri de aktivite seviyesinde ciddi anlamda düşüş görülmesi. Eskisi gibi dışarı çıkmak istemeyen, çevreye karşı ilgisi azalmış, hareketsiz köpeklerde Alzheimer hastalığı bulunma olasılı yüksek.

shutterstock 111899222

Bilişsel işlev bozukluğu teşhisi konulmadan önce fiziksel etkenlerin mutlaka elenmesi gerekiyor

Evet, orta yaşlı ya da yaşlı köpeğinizde yukarıda saydığımız bir ya da daha fazla belirti bulunuyor olabilir ancak bu elbette kesinlikle bilişsel işlev bozukluğundan mustarip olduğu anlamına gelmiyor. Bir köpekte Alzheimer hastalığı olduğunun düşünülebilmesi için öncelikle bu belirtilere neden olabilecek herhangi bir fiziksel etken varlığı olasılığını araştırmak ve bu tip bir fiziksel etken, örneğin köpeğin hareket etmekten kaçınmasına neden olabilecek artrit gibi hastalıklar olmadığının veteriner hekim tarafından kesin olarak teşhis edilmesi gerekiyor.

seniordogs

Ne yapabilirsiniz?

Köpeklerde Alzheimer hastalığını kesin olarak tedavi etmek mümkün değildir ancak hastalık ne kadar erken teşhis edilir ve gerekli uygulamalar ne kadar erken yapılmaya başlanırsa hastalığın ilerleyişini o ölçüde yavaşlatmak mümkündür. Köpeklerde bilişsel işlev bozukluğu için özel mamalarla besleme, düzenli oyun seansları gibi yöntemlerle köpeğin beynini uyarma, çevre ile etkileşime girmesini sağlama gibi çeşitli yollara başvurularak hastalığın ilerleyişini yavaşlatma şansınız vardır. Yazımızı bitirirken şunu da ekleyelim, tüm ömrünü sizi sevmekle geçirmiş sevgili köpek dostunuz bu hastalığa yakalandığında ona karşı her zamankinden daha şefkatli, anlayışlı ve sabırlı davranmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖSO Göç Takibindeki Kuşu Vurdu Yandaş Medya Kuşuİsrail Casusu İlan Ettiöç

ÖSO Göç Takibindeki Kuşu Vurdu, Yandaş Medya Kuşu ‘İsrail Casusu’ İlan Etti

Midyatta Ateş Köpek 4 Kurşunla Vurularak Katledildiöç

Midyat’ta Ateş Köpek 4 Kurşunla Vurularak Katledildi