in ,

Köpeklerde D Vitamininin Önemi

Kanserin nedeni D vitamini eksikliği mi? D vitamini köpek sağlığı için sandığımızdan daha büyük önem taşıyor.

D vitamini ilk kez Mellanby tarafından 1918 yılında raşitik yavru köpeklerin tedavisinde kullanmış ve başarı sağlamıştır. D vitamini ile tedavinin yolu o yıllarda açılmıştır. D vitaminin önemi sadece iskelet sisteminde değil vücut hasarlarında ve açık yaralarda da son yıllarda önemi ile tedavi protokollerinde ki yerini almaya başlamıştır.

sunny dog 5 new

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

O zamandan beri koyun, sığır, at, domuz, sıçan ve insan dahil olmak üzere çeşitli türlerde ultraviyole (UV) ışığa maruz bırakıldıktan sonra 7 dehidrokolesterol (7DHC) previtamin D, epidermiste oluşturulur. Previtamin D, sıcaklığın ve cildin hücresel lipidlerinin ve proteinlerinin etkisiyle D vitaminine izomerize olabilir. Otçullar ve omnivorlar gibi köpeklerin UV ışığının etkisi altında derisinde D vitamini sentezleyebildiğini varsayıyorduk. Ancak son yıllarda yapılan çalışmalar işin hiç de öyle olmadığını gösterdi. Genç köpeklerin mamalarından D vitaminini çıkarıp fotosensitizasyon yolu ile D vitamini üretimleri araştırılmış ancak bu durumun negatif olduğu çıktığı ortaya çıkmıştır. Bu sonuca göre de köpeklerin D vitaminini güneş ışığı altında üretemedikleri bu vitamini mama yardımı ile dışarıdan almaları gerektiği sonucuna varılmıştır.

kopeklerde D vitamini

Yapılan bir başka çalışmaya göre de dünya üzerindeki köpeklerin yaklaşık %75’i yeteri kadar D vitamini alamamaktadır. 2014 yılında araştırmacılar yaptıkları incelemeler sonucunda yeterli düzeyde D Vitamini alan köpeklerin, yeterince D vitamini alamayan köpeklere göre çeşitli kanser türlerine yakalanma olasılığının daha düşük olduğunu belirlemişlerdir. Yine labradorlarda yapılan bir çalışmaya göre yeteri kadar D vitamini alamayan labradorlarda tümör olgularının arttığı saptanmıştır. Sadece tümöral vakalarda değil, dermatolojik vakalarda da D vitaminin önemi oldukça fazladır. Bir köpek sahibi iseniz mama içeriklerinizde D vitamini düzeyinin 500-1500 IÜ olmasına dikkat ediniz.

rott puppy

Bundan sonra dostunuza verdiğiniz mama içeriklerine daha dikkat etmenizde fayda var. Yapılan çalışmalar ve tecrübelerimiz gösterdi ki D vitamini bundan sonraki kanser ve dermatolojik vakalar için daha çok incelenmesi gereken ve dikkat edilmesi gereken bir değer olacak gibi duruyor.

Kaynaklar:
1- Cutaneous Vitamin D Synthesis in Carnivorous Species (Journal of Veterinary Medicine and Research)
2- Veterinary Quarterly (Photosynthesis of vitamin d in the skin of dogs, cats, and rats)
3- British Journal of Nutrion 2011

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sukranovali kopek 1

Sahiplendiği 2 Köpek ve 2 Kedisi ile Yaşayan Şükran Ovalı: Hayvanların Yeri Benim İçin Çok Özel

Yaptıklarıyla İnsanların Beyinlerini Kısa Süreli Yakmış 11 Hayvanöç

Yaptıklarıyla İnsanların Beyinlerini Kısa Süreli Yakmış 11 Hayvan