in

Köpeklerde Cushing Sendromu

Köpeklerde aşırı iştah da aynı iştahsızlık gibi hastalıklara işaret edebilir. Köpeğim çok mama yiyor diyorsanız bunu ciddiye almanız en doğrusudur.

Köpek dostlarımız iştahlarını kaybettiklerinde doğal olarak çoğumuz endişeleniriz, zira iştahsızlık hemen her hastalığın ortak belirtilerinden biridir, oysa köpeğimiz aşırı yemeye bağladığında endişelenmeyiz, hatta tüylü dostumuzun iştahlı olması hoşumuza gider. Oysaki aşır yeme de iştahsızlık gibi bir hastalık belirtisi olabilir ve köpeklerde cushing sendromu da aşırı yemeye neden olabilen hastalıklardan biridir. Köpeklerde cushing sendromu tümörler gibi ciddi nedenlerden de kaynaklanabilir, dolayısıyla köpeğim çok mama yiyor diyorsanız bunu ciddiye almanız ve veteriner hekiminize başvurmanız en doğrusudur.

shutterstock 293649239

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Köpeklerde cushing sendromu nedenleri

Cushing köpeklerin aşırı kortizol salgılaması neticesinde gelişen bir durumdur. Bu duruma neden olabilecek etkenler şunlardır:

 • Bazı hastalıkların tedavisi için kullanılan kimi ilaçlar
 • Hipofiz bezi tümörleri
 • Adrenal bezi tümörleri

Adrenal bezler böbreklerin yanındadır ve çeşitli yaşam fonksiyonlarını düzenleyen, ayrıca yaşamı sürdürmek için gerekli olan bazı maddeleri üretirler, kortizon olarak da bilinen kortizol bunlardan biridir. Cushing sendromu adrenal bezlerin aşırı kortizol salgılamasından kaynaklanır. Köpeklerde cushing hastalığının en sık görülen sebebi beyindeki hipofiz besinde gelişen tümörlerdir.  Ayrıca yukarıda da belirttiğimiz gibi adrenal bezdeki iyi ya da kötü huylu tümörler de hastalığa yol açabilir. Yani, yazımızın başında altını çizdiğimiz üzere köpeklerde aşırı iştah umduğunuzdan daha ciddi sorunlara, iyi ya da kötü huylu tümörlere işaret edebilen bir belirtidir.

Cushings01
Cushing sendromu köpeklerde tüylerde zayıflamaya ve dökülmeye, karında şişliğe neden olabilir.

Köpeklerde cushing sendromu belirtileri

İster adrenal bezdeki ya da hipofiz besindeki tümörden ister ilaç kullanımından kaynaklansın köpeklerde cushing sendromu belirtileri esas olarak aynıdır. Köpeklerde cushing sendromu belirtileri şunlardır:

 • Aşırı iştah
 • Aşırı su tüketimi
 • Sık idrara çıkma
 • Uyuşukluk
 • Aktivitede azalma
 • Tüylerde zayıflama
 • Karın içindeki organlarda yağlanma sonucu karın şişliği
 • Nefes almakta zorlanma
 • Ciltte koyu renkli lekeler
 • Kalıcı mesane enfeksiyonları

Köpeklerde iştah artışının sebebi kortizol hormonun fazlalığının iştahı açmasıdır. Köpek dostunuz eskisinden fazla mama yemeye, su içmeye, çiş yapmaya başladıysa bu belirtileri mutlaka ciddiye almanız gerekir.

puppy drinking body image

Köpeklerde cushing hastalığı tedavisi

Köpeklerde cushing hastalığı tedavisi hastalığın altında yatan esas nedene bağlı olarak değişir. Dolayısıyla eğer köpeğinizde bu hastalığın varlığı teşhis edildiyse hekim altında yatan nedeni belirleyip tedaviyi buna göre şekillendirecektir. Tüm hastalıklarda olduğu gibi köpeklerde cushing sendromu tedavisinde de veteriner hekimin önerilerine uyup, hekimle tam işbirliği içinde davranmak köpek dostunuzun tedavisinin daha etkili olmasına yardım eder.

Hipofiz tümöründen kaynaklanan cushing sendromunun tedavisi en zor olanıdır. Bu tedavi genellikle ilaçlarla yapılır.

Adrenal bezindeki tümörlerden kaynaklanan cushing sendromu tedavisi için genellikle ameliyat tercih edilir ve tümör cerrahi operasyon ile alınır. Eğer tümör malign yani yumuşak doku tümörü değilse köpeğin iyileşme şansı daha yüksektir. Elbette hekim ameliyatı uygun görmeyip ilaçla tedavi seçeneğini de değerlendirebilir.

İlaçlardan kaynaklanan cushing sendromu tedavisinde ilaçların kesilmesi gerekir. Ancak ilaçların kesilmesi başka komplikasyonların ortaya çıkmasını engellemek için kesinlikle hekim denetiminde yapılmalıdır. İlaçların kesilmesi genellikle bu ilaçlar tarafından tedavi edilen hastalıkların tekrarlamasına yol açar. Yani, köpeğinize nasıl ki HEKİM TAVSİYESİ DIŞINDA İLAÇ VERMEMENİZ GEREKİYORSA HEKİMİN VERDİĞİ HERHANGİ BİR İLACI DA ASLA HEKİMİNİZE DANIŞMADAN KESMEMENİZ GEREKİR.

Yukarıda köpeklerde cushing hastalığı tedavisi hakkında verdiklerimiz genel bilgilerdir, her hastalığın tedavisi esas olarak hastaya özeldir, dolayısıyla eğer köpeğinizde bu hastalığın varlığı teşhis edilirse tedaviyi şekillendirip uygulayacak olan veteriner hekimlerdir.

Gördüğünüz gibi köpeklerde aşırı yeme de aynı iştahsızlık gibi ciddi sorunlara işaret edebilen bir durumdur. Lütfen köpek dostlarımızın rutinlerindeki her türlü değişimi önemseyelim, onları gözlemleyelim ve gerekli gördüğümüzde muhakkak veteriner hekimimizle görüşelim, unutmayın köpek dostlarımızın sağlığını ancak bu şekilde koruyabilir ve uzun yıllar boyunca sağlıklı, mutlu bir yaşam sürdürmelerini ancak bu şekilde sağlayabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

papağan hastalıkları

Papağanlarda Sık Görülen Hastalıklar

sokak kopeklerini oldurucem diyen sahıs

“Sokak Hayvanlarını Tek Tek Temizleyeceğim” Diyen Belediye Çalışanı Gözaltına Alındı