in

Köpeklerde Burun Tıkanıklığı Kesinlikle Ciddiye Alınmalı

Köpek dostunuzun burnu tıkalıysa bu birçok ciddi hatta bazen ölümcül sorunların habercisi olabilir dolayısıyla köpeklerde burun tıkanıklığı önemsenmeli ve mutlaka altında yatan neden bulunarak tedavi edilmelidir.

Köpek demek kadife burnu ile muhteşem koku alan tatlı bir canlı demek. Gerçekten de köpekler inanılmaz derecede hassas burunları ile bizlerin alamadığı kokuları bile alabiliyorlar ve bu yetenekleri aslında hayatta kalabilmeleri konusunda da önemli rol oynuyor. Bununla da kalmıyor zira köpeklerin burnu sağlık durumları hakkında da bilgi alabileceğimiz en güvenilir kaynaklardan biri. Birçok sorun ve hastalık köpeklerde burun tıkanıklığına yol açabiliyor ve bu durumu önemsememek üzücü sonuçlarla karşılaşabilme olasılığını da beraberinde getiriyor. Eğer köpek dostunuz sürekli ağzından nefes almaya çalışıyorsa, ağzını hiç kapatmıyorsa bunlar burun tıkanıklığı sorunu yaşıyor olabileceğini gösteren belirtiler.

Köpeklerde burun tıkanıklığı nedenleri hakkında bilgi edindikten sonra bu durumu çok daha ciddiye alacaksınız. İşte köpek dostunuzun burnunun tıkanmasına neden olabilecek durumlar ve çözümleri.

Viral enfeksiyonlar

Köpeklerde birçok farklı viral yani virüs kaynaklı hastalık ile karşılaşılıyor ve köpeklerin solunum yollarını etkileyen virüsler burun tıkanıklığına neden olabiliyor. Köpekleri viral enfeksiyonlardan korumanın tek yoluysa düzenli aşılama. Köpek dostlarımızı yavruluktan itibaren veteriner hekimin hazırlayacağı aşı takvimine uygun olarak düzenli aşılatmamız viral enfeksiyonlardan korunmalarını sağlıyor. Şunu da eklememiz gerekli; viral enfeksiyonların genellikle spesifik bir tedavi yöntemi bulunmuyor ve tedavi destekleyici şekilde uygulanıyor. Bu nedenle söz konusu viral enfeksiyonlar olduğunda korumaya yani aşılamaya odaklanmak kesinlikle son derece önemli. Eğer köpek dostunuzun burnu tıkalıysa bunun yanı sıra öksürük, hapşırma, burun, göz akıntısı gibi belirtiler de varsa hiç zaman kaybetmeden veteriner hekime başvurmanız gerekiyor.

dog-nose-rottweiler

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Nazal tümörler

Köpeklerde burun tıkanıklığı nedenleri içinde en tehlikeli olanı nazal yani burun içi tümörleridir. Köpek dostlarımızda birçok farklı kanser türü ile karşılaşılıyor ve köpeklerin burun içinde genellikle karsinom yani epitel doku tümörleri görülüyor. Köpeklerde burun tümörlerinin öncelikli belirtilerinden biri de burun tıkanıklığı. Özellikle köpek dostunuzun burun tıkanıklığına nedensiz burun kanamaları da eşlik ediyorsa hiç zaman kaybetmeden veterinere başvurmanız gerekiyor.

wilddognosetight-17

Yabancı cisim kaçması

İşte köpeklerin burnu neden tıkanır sorularının yanıtlarından biri daha; yabancı cisimler. Hepimizin bildiği gibi köpekler her şeyi koklamaya çok meraklıdırlar ve bu koklama faaliyeti kimi zaman başlarının derde girmesine yol açabiliyor. Köpeklerin burnuna kaçan yabancı cisimler burun tıkanıklığı ile varlıklarını belli edebiliyor. Özellikle içinde bulunduğumuz yaz aylarında ve bahar aylarında ortaya çıkan pisipisi otları köpek dostlarımızın burnuna kolayca kaçabiliyor ve tıkanıklığa yol açabiliyor. Köpeğinizin burnunun tıkanmasının altında yabancı cisim kaçmasının yattığını düşünüyorsanız mutlaka veterinere başvurmanız gerekiyor zira yabancı cismi kendiniz çıkartmaya çalışırken köpek dostunuza zarar vermenizi istemeyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

does my cat have fleas 758x426

Kediler Pireden Nasıl Kurtulur?

dolunay barınaksahnesi

Dolunay Dizisinden “Köpeklere Fısıldayan” Duyarlılık