in

Köpeklerde Böcek Isırıkları Nasıl Tespit Edilir?

Köpekleriniz hangi haşereler tarafından ısırılır? Bu ısırıkları nasıl anlayabilirsiniz? Hadi öğrenelim.

Minik böcekler, küçük ısırıklar köpeğiniz için hafif kaşıntılara da ölümcül hastalıklara da sebep olabilir.

Pire

Köpeğinizde en çok görebileceğiniz parazitlerden biri piredir.Eğer köpeğiniizn dış parazit damlaını aksatmazsanız pire sorunu yaşamazsınız.

Pire olduğunu nasıl anlayacaksınız?

Köpeğiniz sürekli kaşınıyor ve yalanıyorsa büyük ihtimalle piresi vardır.  Baş, boyun ve kasık gibi  bölgeleri kontrol ettiğiniz de muhtemelen siyah toz tanelrine benzeyen pire dışkıları ile karşılaşacaksınız.

Köpeklerde Böcek Isırıkları Nasıl Tespit Edilir 2

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Kene

Keneler özellikle yaz aylarında çimenlik ve çalılık alanlarda köpeklerinize yapışabilir. Keneler hem köpekler hem insanlar için risk oluşturabilir. Köpeğiniz kene ısırığındna günler sonra hastalanabilir.

Keneyi Nasıl Bulacaksınız?

Özellikle köpeğiniz ile çalılık ve yeşillik alanda dolaşıp eve döndüğünüzde mutlaka köpeğinizin bedenini dikkatlice kontrol edin. Eğer kene görürseniz hemen veteriner hekime başvuurun. Klinikte sökülen kene hastalık taşıyıp taşımadığını kontrol edilmesi için mutalaka teste gönderilmelidir.

Akar

Akarlar köpekler için oldukça zararlı ve bulaşıcı bir parazittir. Eğer önlem almazsanız uyuza daha neden olur.

Akarları Nasıl Bulacaksınız?

Akarlar, mikroskobik boyuttadır ve bir köpeğin cildinin derinliklerine gömülür. Bu yüzden muhtemelen onları göremezsiniz. Ancak ipuçlarından onlrın varlığını çıkarabilirsiniz. Tüy dökülmesi,ciltte iltihap ve lezyonlar akararın habercisidir. Bu belirtileri gördüğünüzde mutlaka veteriner hekime başvurmalısınız. Muhtemelen köpeğiniizn tüyleei kesilecek ve 10 gün boyunca ilaçlı şampuan ile yıkanacaktır.

Sivrisinekler

Sivrisinek ısırığı köpekler için tehlike oluşturabilir. Özellikle kalp kurdu hastalığı köpekler için ölümcül sonuçlar doğurabilir.

Sivrisinek Isırığını Nasıl Bulacaksınız?

Köpeklerde tıpkı bizim gibi sivrisinekler tarafından ısırıldığını hisseder ve bu hisse ani tepki verir. Köpeğiniz aniden bir bölgeyi yalayıp ısırmaya çalışıyorsa muhtemelen bir sinek tarafından ısırılmıştır. Sivrisinek ısırığı köpeklerde şişlik,kızarıklık ve kurdeşene neden olabilir.

Köpeklerde Böcek Isırıkları Nasıl Tespit Edilir 1

Arı ve Eşek Arısı

Yanlışlıkla bir arı ya da eşek arısı üzerine basmak sizin olduğu kadar köpeğiniz içinde acı verici olacaktır. Eğer köpeğiniz bir arı tarafından sokulursa bunu mutlaka o an fark edersiniz. Çünkü muhtemelen ses çıkararak tepki gösterecektir. Isırık yerinde büyük bir şişlik meydana gelecektir.Eğer köpeğinizin alerjik reasksiyonu varsa bu durum ölümcül olabilir. Böyle bir durumda mutlaka veteriner hekime başvurmalısınız..

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

yaralı kedinin imdadına belediye ekipleri yetişti

Yaralı Kedinin İmdadına Belediye Ekipleri Yetişti

ağlara takılan yunusu balıkçı kurtardı

“Dur oğlum, dur bir tanem seni kurtaracağım”