in

Köpeklerde Anal Kese Hastalığı Ve Etkileri

Anal kese sorunları köpeklerin çok büyük bir kısmını etkiler ve müdahale edilmediği takdirde köpeğin genel sağlık durumunu olumsuz etkileyebilir.

Köpek dostlarımızda oldukça fazla görülen sağlık sorunlarından biri anal kese hastalığı ya da anal kese iltihabıdır. Anal keselerde gelişen iltihap durumu ilerlediği takidrde köpeklerin genel sağlıklarını da olumsuz şekilde etkileyebilir. Ayrıca anal kesedeki enfeksiyon köpeklerin kötü kokmasına da yol açabilir ve bunun anal keseden kaynaklandığını bilmeyenler çözümü köpek dostlarını sürekli yıkamakta ararlar. Sürekli yıkadıkları halde koku bir türlü geçmez, üstelik anal keseden kaynaklanan kokuya bir de köpeğin sık yıkandığı için cildinden kaynaklanan koku eklenir ve durum daha da kötüye gider. Bu nedenle köpeklerde anal kese sorunları hakkında bilgi sahibi olmak ve köpek dostlarımızı zaman zaman veterinere götürerek anal keselerini kontrol ettirmek gerekir.

dog licking bottom

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Anal keseler anüsün iki yanında yer alır

Anal keseler köpek dostlarımızın anüsünün iki yanında ve anüsten biraz aşağıda bulunur. Bu keselerin işlevi sekresyon sıvısı ismi verilen bir fizyolojik sıvı salgılamaktır. Sekresyon sıvısı hem dışkının çıkışını kolaylaştırır hem de dışkıya köpeklerle ilgili bilgilerin geçmesini sağlar. Köpeklerin birbirinin kakasını koklamaya olan düşkünlüklerinin sebebi de sekresyon sıvısı ile dışkıya geçen bilgileri öğrenmek istemeleridir.

80602855

Anal kese sıvısının dışarı atılamadığı durumlarda hastalık ortaya çıkar

Anal kese sıvısının çeşitli nedenlere bağlı olarak dışarı akmadığı yani içeride biriktiği durumlarda anal kese hastalığı şekillenir. Anal keselerde biriken sıvı enfeksiyona ve apselere yol açar.

Anal Sac Disease Dogs Pet Emergency Melbourne

Bazı ırklarda bu soruna yatkınlık vardır

Anal kese hastalığı her ırktan ve cinsiyetten köpekte görülebilir ancak Minyatür Poodle, Chihuahua, Lhasa Apso, Cocker Spaniel, Basset Hound, Beagle başta olmak üzere küçük köpek ırkları bu hastalığa daha yatkındır. Ayrıca aşırı kilolu köpeklerde de sekresyon sıvısı iyi boşaltılamadığı için anal kese enfeksiyonu ile daha sık karşılaşılır.

d18

Belirtiler

Köpeklerde bir türlü geçmeyen kötü bir kokunun anal kese enfeksiyonuna işaret edebileceğini yazımızın başında söylemiştir. Bunun yanı sıra yukarıdaki görselde görüldüğü gibi köpeğin poposunu yere sürtmesi, sıklıkla anüs bölgesini yalaması hatta bazen dişlemesi de anal kesesinde sorun olduğunu gösterebilir. Ayrıca enfeksiyon sebebi ile ateş ve halsizlik de görülebilir.

anal sac disorders dogs

Ne yapmak gerekir?

Köpeğinizin anal kese sorunu yaşadığını düşünüyorsanız yapmanız gereken tabi ki veteriner hekime gidip anal keselerinin boşaltılmasını ve tedavi edilmesini sağlamaktır. Anal kese enfeksiyonunun tedavisi diğer birçok soruna kıyasla oldukça kolaydır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tahtakurusunedir

Tahtakurusu Nedir, Neden Olur?

miaköpektekme3

Ezgi Mola, Hayvana Şiddete Ateş Püskürdü: Ve Yine Karşınızda Su Katılmamış Şerefsiz Bir G.T!