in

Köpekler Uyarıyor: “Bana Sıkı Sıkı Sarıldığında Kendimi Endişeli Hissediyorum!”

Eğer bir köpeğe sevginizi sarılarak göstermeyi düşünüyorsanız bir kez daha düşünün. Çünkü yapılan bir araştırmayla köpeklerin, sıkı sıkı sarılma esnasında kendilerini esir alınmış gibi hissettiği ve endişelendiği ortaya çıktı.


Independent’ya yer alan bir araştırmaya göre
kopek-sarilma-1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

 sevimli bir köpeğe sevginizi göstermek için sarılmaktan başka bir yol bulmanız gerekiyor.

Köpek davranışları ve insan-hayvan ilişkileri uzmanı British Columbia Üniversitesi’nden Emeritus Profesör Stanley Coren, bir yetişkin ya da çocukla sıkı sıkı sarılmış yüzlerce köpeğin fotoğrafını inceledi. Coren, köpeklerin yüzde 80’inden fazlasının sarılma anında kendini stres altında ve kaygılı hissettiği sonucuna vardı.

kopege-sarilma-2

Muhtemelen sevildiğini hissettirmek için sarıldığınız sevimli köpeklerin aslında rahatlamadığını, tersine gerildiğini ortaya çıkaran Coren gözlemlerini Psychology Today’de yayınladı.

Coren yazısında şunları kaydetti: “Köpekler teknik olarak çevik birer koşucudurlar. Bu şu demek, herhangi bir şekilde kendini stres ya da tehlikede hissettiğinde köpekler ilk olarak dişlerini değil, kaçıp gitme becerisini kullanır. Davranışçılar, ona sarılarak hareketsiz kalmalarına neden olmanın, stres seviyelerini artırdığına inanıyor, eğer köpeğin kaygısı belirgin bir biçimde yoğunlaşırsa ısırabilir de…”

kopege-sarilma-3

Coren araştırma yaparken arama motoruna ‘köpeğe sarılma’ ve ‘köpek sevgisi’ yazmış ve karşısına gelen 250 fotoğrafı incelemiş. Bunlardan yüzde 81,6’sındaki köpekler belirgin rahatsızlık işaretleri göstermiş. Yalnızca yüzde 10,8’i kucaklanmaktan memnun gözüküyormuş, yüzde 7,6’sı ise kayıtsız bir ruh hali içindeymiş.

Coren’e göre köpeklerin stresli olup olmadığına anlamak çok kolay şekilde gözlemlenebilir. Örneğin köpeklerin dişlerini göstermeleri, sizi ya da dudaklarını yalaması, kulaklarını indirmeleri, esnemeleri ya da bir patilerini kaldırmaları gibi davranışları onları stres altında olduğunu ortaya koyuyor.

Bir cevap yazın

Avatar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kedi kopek moda 2

“Çantada Köpek” Akımına Son!

alaplıbelediye ajanimo2

Hem Sokakları Temizliyor Hem de Hayvanları Besliyor