in

Köpekler Sadece Mutluyken Mi Kuyruk Sallar?

Köpeklerin kuyruk sallaması sevinç, mutluluk belirtisi olarak görülür ancak bu düşüncenin her zaman doğru olmadığını bilmelisiniz.

Köpek denilince akla ilk gelen şeylerden biri kuyruk sallamalarıdır. Çoğumuz kuyruk sallayan bir köpek gördüğümüzde mutlu olduğunu düşünürüz ancak köpekler sadece mutlu oldukları zaman kuyruk sallamazlar. Sokakta size kuyruk sallayan bir köpek gördüğünüzde bunu mutluluk belirtisi olarak algılamanız ve köpeğe yaklaşmanız bazen başınızın derde girmesine bile neden olabilir, zira sizin mutluluk sandığınız kuyruk sallamanın altında bambaşka bir ruh hali yatıyor olabilir.

Kuyruk sallama bazen çelişkili bir ruh halinin yansımasıdır

Kuyruk sallamayı mutluluk göstergesi olarak algılamak doğru değildir, zira aslında köpeklerin kuyruk sallaması genellikle mutluluktan değil çelişkiden kaynaklanır.

dog-wagging-tail

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Kuyruğunu sallayan bir köpek çelişkili bir ruh hali içinde olabilir, mutludur ama aynı zamanda tetiktedir. Karşısındaki hayvana ya da insana yaklaşıp yaklaşmamak konusunda kararsızdır.

tail

Köpeğin kuyruk sallamasını içinde bulunduğu durumla birlikte değerlendirmek gerekir

Örneğin bir köpek sokakta başka bir köpek gördüğünde kuyruk sallıyorsa bu genellikle selamlaşmak için yaptığı bir harekettir. Eğer karşısında kendisine tehdit olarak algıladığı bir kişi ya da canlı varsa ve kuyruk sallıyorsa bunu ne yapacağına, gitmesi mi, kalması mı gerektiğine karar veremiyor olduğu şeklinde yorumlamak gerekir. Yani köpeğin kuyruk sallamasının anlamı içinde bulunduğu duruma göre değişebilir.

Happy together

Elbette köpekler mutluyken de kuyruk sallayabilir

Tabi ki köpekler bunların yanı sıra mutluyken de kuyruk sallayabilir. Sevgili insanı işten döndüğünde onu fıldır fıldır kuyruğu ile karşılayan bir köpeğin mutlu olduğu şüphesizdir. Bunun gibi kesin durumlar dışında köpeklerin neden kuyruk salladığını anlamak için yukarıda da belirttiğimiz gibi köpeğin içinde bulunduğu durum göz önünde bulundurulmalıdır. Bu arada yazımızı bitirirken şu uyarıyı da yapmalıyız, gördüğünüz gibi kuyruk köpeklerin en önemli iletişim araçlarından biridir ve bu nedenle bir köpeğin kuyruğunu kesmek onu sadece sakat bırakmak değil en önemli iletişim aracını da elinden almaktır, lütfen köpeklerin kuyruklarını ve kulaklarını asla kesmeyin.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

maxresdefault 1 758x426 1

Kedilerin Tüy Kusması Nasıl Engellenir?

4739852 758x426

Köpeklere Sosis Vermek Doğru Mu?