in ,

Köpekler Neden Saldırganlaşır?

Can dostlarımız köpekler dünyanın en uyumlu canlıları olsalar da bazen saldırganlaşabiliyorlar. Peki bu onların suçu mu?

Bazen köpeklerin saldırganlaştığına şahit olabiliriz. Her canlı gibi onlar da agresifleşip sinirlenebilir. Ancak köpeklerin saldırganlaşması sebeplerine bakılmaksızın hayvan sevmeyen insanlarca algı oluştrumak için kullanılabiliyor. Bazı medya kuruluşları, köpek saldırı haberlerinde köpekleri canavar gibi göstererek bu algıyı körüklüyor. Peki bu davranışın sebebebi nedir? Köpekler neden saldırganlaşır? Köpek eğitmeni Ezgi Lejon Aslan ile köpekleri saldırganlaşma sebeplerini konuştuk.

Ezgi lojen

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Ezgi Lejon Aslan

Sizi tanıyabilir miyiz? Hayvanlar ile ilişkiniz ne zaman başladı?

Çocukluğumdan beri köpeklerle aramda özel bir bağ oldu. 13 yaşında babamla barınaklara gitmeye başladım ve bu yaşıma kadar gönüllü olarak kendimi adadım. Barınak çok başka bir şey.. Kimsenin istemediği melez ırklar, davranış sorunu olan köpekler..İnsan hepsini kurtarmak istiyor. Hepsini kurtaramadım tabii! Ama bir yerden başladım.. Sürekli barınaktan köpekler çıkartıp, rehabilite olmasını sağlayıp sahiplendirmeler yapmaya başladım..  İlk köpeğimi 12 yıl önce İstanbul’da bir sokaktan aldım.. Bir köpeğin anksiyeteleriyle, agresyonlarıyla başa çıkmayı ve yaşamayı Modi ile öğrendim. Pek kolay oldu diyemem.. 🙂

Dış Ticaret/Yabancı Dil mezunuyum. Ama insan mutlu olacağı işi yapmadıktan sonra ne anlamı var ki? Şu an köpek eğitmeniyim ve Jordan Pack adında bir köpek otelim var. Köpek dünyası çok başka.. Onlardan öğreneceğimiz çok şeyimiz var..

Köpeklerin saldırgan ya da hırçın olması insanlarının suçu mu yoksa köpeklerin doğasında olan bir durum mu?

Saldırganlık bir çok şekilde ortaya çıkabilir. Bu davranış problemlerinin kaynağına inmek gerekir. Hiç bir köpek doğuştan saldırgan değildir dolayısıyla sahip ve yetiştirilme tarzı ile bağlantılıdır. Hatalı eğitim, yanlış yetiştirme, yanlış yönlendirilmiş davranışlar, tetikleme köpekte agresyonu meydana çıkarabilir. Köpeklerin doğasında iç güdüsel olarak koruma güdüsü vardır. Bazı ırklarda bu güdü yüksektir. Güdülerin doğru yönlendirilmesiyle bu durum kontrol altına alınabilir. Günümüzde maalesef bazı köpek ırklarının yanlış eğitildiğini, özellikle bilinçli bir şekilde saldırgınlaştırıldığını görüyoruz. Tüm suçu köpek ırkının üzerine atıyoruz. Bir köpeğin cinsinin saldırganlıkla olan tutumu, köpeğin nasıl eğitildiği gibi sahibine bağlı faktörlerden çok daha azdır.

Köpeklerin genelde kendilerini tehlikede hissettiklerinde saldırganlaştığını biliyoruz. Bunun istisnai durumları var mıdır? Köpeklerin saldırganlaşmasının diğer nedenleri nelerdir?

Evet, köpekler kendileri için tehlikeli bir durum hissetiğinde korkuya bağlı olarak agresyon gösterebilirler. Bu iç güdüsel olarak savunma mekanizması ile bağlantılıdır. Kendini tehlikede hisseden Her köpek saldırmaz. Kaçma ve kurtulma refleksi doğar.  Köpeklerin agresyon göstermesinin bir çok sebebi var. Anneden erken ayrılma, eksik sosyalizasyon,  bilinçsiz sahip, hatalı eğitim, tür içi agresyon, ağrı veya acıya bağlı agresyon, ayrılık anksiyetesi gibi faktörlerin hepsi köpekte agresyonu doğurabilir.

Köpek eğitiminde ceza kullanılmalı mı?

Köpek eğitiminde ceza köpeğe bir şey öğretmez. Sürdürebilir değildir. Pozitif ve negatif olarak adlandırmak gerekir. İstenilen davranışı pozitif bir şekilde hemen desteklediğimiz gibi, istenmeyen davranışta negatif ikazlar kullanmalıyız. Burada ses tonunuz ve vucut diliniz köpeğinizin sizi anlamasına yardımcı olacaktır. Köpeklerde zaman algısı yoktur. Anı yaşarlar. Dolayısıyla zamanlama ve ikazlar doğru olmadığı sürece olumlu/olumsuz verdiğiniz tepkilerin bir anlamı olmaz.

Köpeğimize kendimiz eğitim verebilir miyiz? Köpek eğitimini mutlaka profesyonel eğitimcinin mi yapması gerekir?

Burada eğitimin ne kadar kapsamlı olacağı önemli. Köpeğinize basit komutları veya becerileri kendiniz de öğretebilirsiniz.

Ortalama 10-15 yıl sizinle yaşayacak bir canlıyı iyi tanımak gerekir. Köpek eğitiminde belli temel hormon ve güdüler vardır ve bunların doğru yönlendirilmesi gerekir. Tabi ki profesyonel bir eğitmenden danışmanlık almak köpek ve köpek sahibinin uyumlu yaşamı için doğru seçenek olacaktır.

Saldırgan bir köpeğe nasıl yaklaşılmalı?

Saldırgan bir köpeğin üzerine gidilmemeli. Zaten o an stres durumunu yönetemeyen köpek siz üzerinize gittikçe kendini koruma moduna girecektir.  Uzun süre onu rahatsız edecek bakışlardan, ani ve hızlı hareketlerden kaçınmalısınız. Köpeğin seviyesine inmeniz, sakin ve yavaş olmanız gerekir. Özellikle barınaklarda ve ormanlarda sık sık bu durumla karşılaşıyoruz. Ve her zaman kolay olmuyor. Bazen haftalarca, aylarca kafesine giremediğimiz köpekler oluyor.  Güven bir canlıyla iletişim kurmanın ilk yoludur. Köpeğe zaman tanımak ve önce güvenini kazanmak gerekiyor.

Yorum

Yorum Ekle
  1. Benim 6 7 aylık bir husky köpeğim var.Ruh hali sürekli değişiyor sabah kendini sevdiriyor yemek vericegimiz zaman kabına yaklaştırmıyor sürekli hirliyor.bircok hareketime hirliyor havlıyor hirlayinca o şeyi bırakıyorum bu sefer başka şeye hirliyor.cok saldırgan kendi cinsi dahil hiçbir köpekle pek sosyaligi olmadı ama 6 7 aylık süreçte yaşadığı yerdeki çalışanlar hep sevdiler. Kendini sevdiriyor insanlara hangi cins olursa olsun başka cins köpek görünce çıldırıyor.Kendi dışkısınin kendi idrarınin üstünde oturuyor.Cok güzel bir köpek gidip barınağa felan vermek istemiyorum yardım edebilir misiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyede Nadir Görülen Kara Leylekler Yavrularına Kavuştuö.

Türkiye’de Nadir Görülen Kara Leylekler Yavrularına Kavuştu

Mayıs Ayında Manisada 276 Hayvan Kurtarıldıöç

Mayıs Ayında Manisa’da 276 Hayvan Kurtarıldı