in

Köpekler Neden Poposunu Yere Sürter?

Köpeğiniz poposunu yere sürüyorsa bu bir sorunu olduğu anlamına gelir.

Köpeklerin dünyanın en sevimli ve şeker hayvanlarından biri olduğu şüphesiz, ki zaten tüm dünyada milyonlarca insanın hayatını bu canlılarla paylaşıyor oluşu da bunun en önemli kanıtı. Ülkemizde de binlerce insan sadık ve sevimli dostlar olan köpeklerle hayatlarına mutluluk katıyor, ancak olaya köpekler açısından bakınca tüm köpeklerin doğru ve bilinçli şekilde bakıldıklarını söylemek ne yazık ki imkansız. Köpek bakımı konusunda bizlere yol gösterecek en önemli detay köpeklerin sergilediği her rutin dışı davranışı önemsemek. Zira çoğu kez bizlere anlamsız ya da saçma gelen hareketler köpeklerin yaşadığı bazı sorunlara işaret ediyor ve popoyu yere sürtmek de bunlardan biri. Köpeklerin poposunu yere sürtmesi kesinlikle normal bir davranış değil ve bazı farklı sağlık sorunlarına işaret edebilen bir belirti. Yani, eğer sevimli tüylü dostunuz poposunu yere sürtüyorsa bunu ciddiye almanız gerekiyor.

İşte köpekler neden poposunu yere sürter sorusunun olası yanıtları.

Anal kese sorunları

Köpeklerin anüsünün her iki yanında anal kese ismi verilen keseler vardır ve bu keseler köpeğin her dışkılayışında bir miktar sıvı salgılar, bu sıvı dışkının çıkışını kolaylaştırmanın yanı sıra köpeklerin dışkısına kendileri ile ilgili birçok bilgiyi de bırakmalarını sağlar. Çeşitli nedenlerle anal sıvı kanalları tıandığında anal keseler dolar, enfeksiyon oluşur ve bu da köpeklerin anüsünde hem acı ve ağrı hem de kaşıntı oluşmasına yol açar, Köpeklerin poposunu yere sürtmesinin sebeplerinden biri anal kese sorunlarıdır.

dogs-anal-glands-beach

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Basur

Köpeklerde basur olur mu diye düşünmeyin zira çok sık olmamakla birlikte köpek dostlarımız da bu sorundan mustarip olabiliyor. Üstelik köpeklerde basur aynı insanlarda olduğu gibi ağrı, acı ve kaşıntıya yol açıyor ve bu hisler de köpeklerin poposunun yere sürtmesi ile sonuçlanabiliyor.

dog-pooping-in-the-wood

İç parazitler

İşte geldik köpekler poposunu neden yere sürter sorusunun en sık karşılaşılan yanıtına; iç parazitler. Köpeklerde birçok iç parazit ya da halk arasında daha çok bilinen ismi ile bağırsak kurdu görülebiliyor ve bu parazitler de köpeklerin anüsünde kaşıntı hissine yol açıyor, köpekler de kaşıntıyı gidermek için popolarını yere sürtüyorlar. Bu arada hazır yeri gelmişken köpeklerin iç parazitlere karşı mutlaka düzenli olarak aşılatılması gerektiğini, veteriner hekiminiz farklı bir takvim önermediği takdirde 3 ayda bir iç parazit aşılarının yapılması gerektiğini de eklemeden geçmeyelim.

popsunu-yere-surten-kopek

Gördüğünüz gibi köpeklerin bizlere anlamsız gibi görünen hareketlerinden biri olan popoyu yere sürtme aslında birçok sağlık sorununa işaret edebiliyor. Dolayısıyla eğer köpeğiniz bu davranışı sergiliyorsa yapmanız gereken tüylü dostunuzu zaman kaybetmeden veteriner hekime götürmek ve bu hareketin altında yatan nedenin teşhis ve tedavi edilmesini sağlamak.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hindistanda İki Müslüman İnek Çaldırdıkları Şüphesiyle Öldürüldüöç

Hindistan’da İki Müslüman, İnek Çaldırdıkları Şüphesiyle Öldürüldü

resized ec6d37df 9d8c 4d97 87bf 47236a903c9e 1210 680

Kedilerin Ağzı Neden Kötü Kokar?