in

Köpekler Neden Kuyruğunu Kovalar?

Çoğu kişinin gülerek tepki gösterdiği köpek davranışlarından biri olan kendi kuyruğunu kovalama aslında gülünecek bir durum değildir zira bu davranış köpeğin kendini iyi hissetmediği anlamına gelebilir.

Köpeklerin birçok davranışı bizlere ilginç ve bazen de komik geliyor, bu davranışların ilk sırasında yer alanlardan biri de köpek dostlarımızın kendi kuyruklarını kovalaması. Çoğu kişi kendi kuyruğunu kovalayan köpek gördüğünde buna güler oysaki bu davranış köpeğin kendini mutlu hissetmediğine işaret eden belirtilerden biridir.

Köpek dostunuz kuyruğunu kovalıyorsa buna gülmek yerine ciddiye almanız gerekir.

Annesinden ve kardeşlerinden yeni ayrılan yavrular bu hareketi daha sık yapar

Köpeklerin ileride sağlıklı bir yetişkin olabilmeleri için anneleri ve kardeşleri ile yeterli zaman geçirmeleri gerekir, bu yalnızca anne sütü içmeleri için değil sosyal gelişimleri açısından da son derece önemlidir. Yavrular anneleri ile zaman geçirirken, kardeşleri ile oynarken sosyal yönden gelişirler. Annesinden ve özellikle de kardeşlerinden yeni ayrılan yavru köpekler oyun ihtiyaçlarını karşılamak için kuyruklarını kovalayabilirler, bu davranış yavrunun oyuna ihtiyacı olduğunu gösterir, yani yavru köpeğiniz kendi kuyruğunu kovalıyorsa onunla oynamaya daha fazla zaman ayırmanız gerekir.

dog-catches-his-tail

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Yetişkin bir köpeğin kuyruğunu kovalaması kesinlikle normal değildir

Sağlıklı, kendini iyi hisseden, yeterli düzeyde sosyalleşen yetişkin bir köpek asla kuyruğunu kovalamaz, yani yetişkin bir köpeğin kuyruğunu kovalaması kesinlikle normal kabul edilen bir davranış değildir. Yetişkin köpeklerin kuyruğunu kovalamasının altında yatan öncelikli neden sosyalleşme eksikliğidir. Düzenli olarak dışarı çıkartılmayan, evde uzun saatler boyunca yalnız bırakılan, başka köpeklerde iletişim kurma şansı olmayan köpekler kuyruklarını kovalar. Yani, eğer köpek dostunuz kuyruğunu kovalıyorsa bu ona yeterince iyi bakamadığınız anlamına gelir. Hemen köpeğin içinde bulunduğu durumu, yaşam koşullarını iyileştirmeniz, onu daha fazla dışarı çıkartmanız, diğer köpeklerle sosyalleşmesini sağlamanız bu sorunun tek çözümüdür.

39307-cute-cavapoo-puppy-chasing-his-tail-white-background

Nadiren bu davranışın altında fiziksel sorunlar da yatabilir

Köpeğin kendi kuyruğunu kovalaması genellikle yukarıda saydığımız psikolojik etkenlerden kaynaklansa da nadiren bu davranışın altında fiziksel bir sorun da yatabilir. Örneğin anal kese hastalıkları gibi köpeğin anüs kısmında ağrı, acı ve kaşıntı gibi hislere yol açan fiziksel sorunlar nedeni ile köpekler kuyruğunu kovalayabilir, hatta bazen yakalayıp ısırmaya bile kalkışabilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bigstock Girl With Her Dog Resting Outd 50047244 758x426

Köpeklerin Doğal Yaşam Alanı Neresi?

İçindeki Hayvanları Görmek için 2 Kere Bakmanız Gereken 30 Fotoğraföç

İçindeki Hayvanları Görmek için 2 Kere Bakmanız Gereken 30 Fotoğraf