in

Köpekler Neden Kusmuğunu Yer?

Köpeklerin kusmuğunu yemesi neredeyse sıradan denilebilecek kadar sık görülen bir davranıştır ve birçok insan bunun sağlıksız olduğunu düşünse de aslında köpek dostlarımız için durum bundan çok daha farklıdır.

Bir köpek ile sağlıklı ilişki kurmanızı, onu gerçekten anlamanızı engelleyecek en önemli etken köpeklere insani değer yargıları ile yaklaşmak, köpeklerin davranışlarını insan davranışlarına göre değerlendirmektir ve ne yazık ki insanların büyük bir çoğunluğu bu büyük hataya düşüyor. İnsanlar yaptığında kabul edilemeyecek bazı davranışları köpekler yaptığında da kabul etmeme eğilimi sergiliyoruz ve bu en basit tanım ile köpek dostlarımıza yaptığımız bir haksızlık. İnsanların bu hatalı bakış açısıyla yaklaştıkları köpek davranışlarının ilk sırasındaysa köpeklerin kusmuklarını yemesi gelir. Çoğu insan köpek dostu kusmuğunu yediğinde ona kızar, bir kısmı da bunun hastalık belirtisi olduğunu düşünüp endişelenir. Oysaki köpeklerin kusmuğunu yemesi ne kızılacak bir davranıştır ne de endişelenmeyi gerektirir. Peki, köpekler neden kusmuğunu yer?

Köpek demek oburluk demektir

Köpek dostlarımızın en tipik özelliklerinden biri oburluklarıdır. Köpeklerin çoğu buldukları her şeyi hem de büyük bir hızla yeme eğilimindedir, bunun neticesiyse hazımsızlıktır. Hele etrafta başka bir hayvan varsa mamasını ondan kıskanan ve o yemeden bitirmek isteyen bir köpek çok daha hızlı yer ve çoğunlukla yiyecekleri çiğnemeden yutar, sonuç olarak da hazmedemediği yiyecekleri kusar.

brown lab pup eating food

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Bu hareketler dizisi doğada köpeklerin hayatta kalmasına yardım eder

Köpekler doğada sürüler halinde yaşarlar ve avlanırlar. Avı bölüşürken bir köpek olabildiğince çok yemek zorundadır, ayrıca diğer köpeklere kaptırmamak için hızlı da yemelidir. Yani aslında hızlı yeme ve kusup tekrar yeme köpeklerin doğada hayatta kalmasına yardım eden bir hareketler dizisidir. Köpek hızlıca yer, avın başından ayrılır, tenha bir köşe bulur hazmedemediği yemeği kusar ve bu kez sakince, çiğneyerek yer. Bu da şu demektir, köpeklerin hızlı mama yemesi sonra da kusup tekrar yemesi aslında içgüdüsel bir davranıştır ve sağlıklıdır.

HP PCC md 0150 dog43

Hasta bir köpek kusmuğunu yemez

Köpekler kusmuklarını yediğinde endişelenmek gerekmez çünkü bu normal bir davranıştır, ayrıca bir köpek hasta olduğu için kustuğunda bu kusmuğu asla yemez. Yani köpeğiniz kusmuğunu yiyorsa endişelenmeniz gerekmez, aksine kusmuğunda mama parçaları yerine safra varsa, kötü kokuluysa endişelenmeniz gerekir ki zaten bu şekildeki kusmuğu hiç bir köpek yemez.

483752507

Köpeğin kusmuk yemesi nasıl engellenir?

Peki, tüm bu bilgilere karşın köpeğim kusmuk yiyor diyorsunuz ve bunu nasıl engelleyebileceğinizi merak mı ediyorsunuz? Köpeğin kusmuk yemesi nasıl engellenir sorusuna da hemen yanıt verelim; eğer birden çok köpek dostunuz varsa mamalarını ayrı yerlerde vermeniz, ayrıca günde bir kez yüksek miktarda mama vermek yerine günlük mamasını küçük öğünlere bölerek vermeniz bu sorunun çözümünde etkili olacak yöntemlerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kediler Neden İnsanlara Ağzını Sürter?

O Kedi Meğer Biz Hesap Yaparken Ölüyormuşöç

“O Kedi Meğer Biz Hesap Yaparken Ölüyormuş”