in

Köpekler Neden Kokar?

Köpeklerin kokmasının altında genellikle sağlık sorunları ve bakım hataları yatar, yani sağlıklı ve iyi bakılan köpekler rahatsız edici şekilde kokmazlar.

Köpeklerin evcilleşmesinin üzerinden binlerce yıl geçti ve dünyanın en tatlı, sevecen canlılarından biri olan köpekler evcilleştikleri ilk günden beri insanların yanından bir an bile ayrılmadılar. Bugün tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de on binlerce insan hayatını bu harika canlılarla paylaşıyor. Köpeklerle yaşamak çok keyifli olsa da bazı köpek sahiplerinin sık sık dile getirdiği bir şikayet var; köpeğim kokuyor. Oysaki iyi ve doğru bakılan, sağlıklı bir köpeğin insanı rahatsız edecek şekilde kokma olasılığı bulunmuyor. Yani köpeğiniz kokuyorsa bundan yakınmak yerine bu sorunun altında yatan nedenleri öğrenip ortadan kaldırarak koku probleminden kurtulabilirsiniz.

İşte köpekler neden kokar sorusunun olası yanıtları.

Anal kese sorunları

Anal keseler köpeklerin anüsünün her iki yanında yer alırlar ve dışkılamayı kolaylaştırmak için sekresyon sıvısı ismi verilen bir sıvı salgılarlar. Bu sıvı aynı zamanda köpeklerle ilgili çeşitli bilgilerin de dışkılarına geçmesini sağlar. Anal kese kanallarının çeşitli nedenlerle tıkanması ve sıvının keselerin içinde bırakması sonucunda oluşan enfeksiyon köpeklerin oldukça ağır şekilde kokmasına yol açar.

Köpekler Neden Kokar?

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Cilt hastalıkları

Köpeklerde kötü kokuya yol açan etkenlerden biri de cilt hastalıklarıdır. Köpeklerde ortaya çıkabilecek çeşitli cilt hastalıkları rahatsız edici şekilde kokmalarına neden olabilir.

Köpekler Neden Kokar?

Ağız ve diş sorunları

Köpeklerde kokuya yol açan etkenlerden biri de ağız ve diş sorunlardır. Ağız içinde enfeksiyonlu yaralar, dişlerde taş ve çürük gibi sorunların hepsi köpeklerde ağız kokusuna yol açar ki ağız kokusu da aslında köpeğin total olarak kötü kokmasına neden olur.

Köpekler Neden Kokar?

Kulak problemleri

Köpeklerde özellikle de Cocker Spaniel, King Charles Spaniel gibi uzun kulaklı köpeklerde çok sayıda kulak sorunu ile karşılaşılabilir. Kulaklardaki enfeksiyonlar köpeklerin kokmasının en önemli nedenlerinden biridir. Köpeğiniz ister uzun ister kısa kulaklı olsun mutlaka kulaklarını düzenli olarak kontrol etmeniz ve temizlemeniz gerekir.

Köpekler Neden Kokar?

Sık yıkama

İşte geldik köpeklerin kokmasına neden olan ve en sık yapılan bakım hatasına; sık yıkama. Köpekler kediler gibi kendilerini temizleyemedikleri için yıkanmaları gerekir ancak birçok köpek sahibi tüylü dostlarını gereğinden fazla yıkarlar ve bu da beraberinde köpeklerin ciltlerinde bulunan koruyucu tabakanın zarar görmesini getirir ki bunun bir yansıması da köpeklerin kokmasıdır. Siz köpeğinizi kokuyor diye yıkadıkça daha çok kokmasına yol açarsınız. Bir köpeğin ideal yıkanma sıklığı 3 ayda birdir. Bundan daha sık yıkadığınız takdirde kokmasına zemin hazırlamış olursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kaza Geçiren Sahibinin Yanından Bir An Olsun Ayrılmayan Sevgi Dolu Köpeköç

Kaza Geçiren Sahibinin Yanından Bir An Olsun Ayrılmayan Sevgi Dolu Köpek

Bir Günde 110 Kuş Türünün Görüldüğü Kars Türkiye Birincisi

Bir Günde 110 Kuş Türünün Görüldüğü Kars Türkiye Birincisi