in

Köpekler Neden Kaka Yer?

Köpeklerin sergilediği dışkı yeme hareketinin altında bazen köpeğin yaşadığı çeşitli sağlık sorunları yatabiliyor.

Köpeklerin sergilediği en tipik davranışlardan biridir dışkı ya da diğer deyişle kaka yemek. Her köpek dışkı yemese de birçok köpek bu köpek bu hareketi sergiler. Tıbbi ismi kaprofaji olan dışkı yeme köpek sahiplerini rahatsız etmekle kalmayıp köpeklerin çeşitli hastalıklar kapmasına da neden olabilir. Ayrıca köpeklerde dışkı yeme kimi zaman bazı hastalıklara ya da sorunlara da işaret edebilen bir belirtidir. Dolayısıyla köpeğiniz dışkı yiyorsa bunun için her zaman endişelenmeniz gerekmese bile eğer bu davranışı sık sık tekrarlıyorsa veteriner hekime başvurmanız en doğrusudur.

Köpeklerde dışkı yeme hareketine neden olabilecek durumlara göz atalım.

Yetersiz beslenme

Köpeklerde kaka yeme davranışının en sık görülen nedenlerinden biri yetersiz beslenme. Yetersiz beslenen köpekler besin gereksinimlerini karşılamak için içgüdüsel olarak dışkı yemeye yönelebiliyorlar.

poop-eatingcr2

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Vitamin ve mineral eksikliği

Köpeklerin dışkı yemesine yol açan etkenlerden biri de vitamin ve mineral eksikliğidir. Farklı vitamin ve minerallerin ayrıca özellikle de demir eksikliği köpeklerde kaprofaji yani dışkı yeme durumuna yol açabilir.

dog-eating-poop

Pika sendromu

Besin olmayan maddeleri yemeye sebep olan pika sendromu da köpeklerin toprak, taş, tahta gibi maddelerin yanı sıra dışkı yemeye de yol açabilir. Pika sendromu ruhsal kaynaklı olabileceği gibi yine vitamin, mineral eksikliği sebebiyle de ortaya çıkabilen bir hastalıktır.

dog_poop_body_image

Kaka yeme köpeklere hastalık bulaşmasına yol açabiliyor

Genel görüş köpeklerin kaka yemesine izin verilmemesi gerektiği yönünde ve bunun tek sebebi dışkının pis olması değil. Dışkı yiyen köpeklere salmonella başta olmak üzere çeşitli bakterilerin neden olduğu hastalıklarla karşılaşılabiliyor ve hatta bu hastalıklar köpek sahiplerine de bulaşma riski taşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

83126117 758x426

Kedilerde Kusma Her Zaman Basit Bir Sorun Değildir

İstanbul Boğazında av tüfeği ile yunusu katlettileröç

İstanbul Boğazı’nda Av Tüfeği ile Yunusu Katlettiler