in

Köpekler Neden Isırır?

Köpek dostlarımız neden ısırır? Isırma huyunun önüne nasıl geçirilir? Cevaplar içeriğimizde…

Köpek dostlarımız içgüdüleri doğrultusunda hareket eden canlılardır. Eğer sizi veya bir başkasını ısıran bir köpeğiniz varsa öncelikle bunu neden yaptığını tespit etmeniz gerekir. Köpeğiniz sizi oyun için mi ısırıyor yoka saldırgan bir tavırla mı ısırıyor?

puppy-chewing-sock

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Yavru Köpeklerde Isırma

Köpek dostlarımız yavruyken dişleri kaşındığı için ya da oyun için bizleri ısırabilir. Ancak geç olmadan bu davranışın önüne geçmelisiniz. Köpek dostlarımız yavruyken neyi ısırıp neyi ısırmayacağını bilemezler. Henüz yavruyken sahiplendiğimiz dostumuz, kardeşleriyle bol ısırmalı oyunlar oynarlar. Bu oyunları bizimle de oynamak isterler, ancak oyun için de olsa sizi ısırmasına asla izin vermeyin. Elinizi yumruk yaparak ve bunun yerine bir oyuncak vererek, dalgalandırma hareketi yaparak ve onun etrafında döndürerek elinizi ısırmasını güçleştirin. Oyuncaklarla oynamanın ve onları çiğnemenin, kocaman bir yumruktan çok daha eğlenceli olduğunu öğrenmesi uzun sürmeyecektir. kopeklerde-isirma-sorunu-700x340

Saldırgan Tavırla Isırma

Isırmak köpeklerin doğasında olan bir davranıştır. Her ne kadar yüz yıllardır insanlarla yaşamış olsalar da bu içgüdüsel davranışı özellikle kendini tehlikede hissettiği ve yiyeceği alınmaya çalışıldığında sergilemekten kaçınmaz. Ayrıca köpekler koruma içgüdüsüyle kendilerini, sahiplerini veya mekanlarını tehlikede hissettiği durumlarda, ani gürültü ve hareketlerde, aşırı uyarı durumlarında, kızdırıldığında, daha önce yaşadığı ve zarar gördüğü bir davranışın tekrarı gibi bir durumda da saldırganlaşabilir ve ısırabilir

Bu saldırganlığın önüne geçmek için köpeğinizi yavruyken sosyalleştirmeniz büyük önem taşır. Dostunuz yavruyken ne kadar fazla insanla tanışırsa ileride saldırganlaşma olasılığı o kadar azdır. Bu şekilde, yabancılar daha az tuhaf karşılanacak ve o da, kısa bir süre içinde daha sakin ve daha güven verici olmayı öğrenecektir. Yalnızca bu yeni arkadaşlarınızın coşkulu sevgi gösterileriyle onu bunaltmamalarını sağlayın.

Köpek dostlarınızı henüz yavruyken ona korkutucu gelecek seslere alıştırmalısınız. Elektrik süpürgesi, trafik ya da postacı gibi potansiyel olarak korkutucu olan şeyler, doğal karşılanan günlük olaylar halini alır.

toys

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

segg

Yeni İnternet Fenomeni: Donald Trump’a Benzeyen Kuş

dfh

Bu Kutup Ayısı ve Kızak Köpeğinin Görüntülerine Çok Şaşıracaksınız