in

Köpekler Neden İnsanın Poposunu Koklar?

Köpeklerin sergilediği birçok davranış bizlere ilginç gelir, ancak neredeyse tüm köpeklerin yaptığı insanların poposunu koklama davranışı çoğu kez rahatsız edicidir, ama aslında köpek dostlarımız için bu hareket gayet mantıklıdır.

Köpeklerin sergilediği birçok davranış bizler için şaşırtıcıdır, oysaki bizler için şaşırtıcı ya da kimi zaman saçma, anlamsız hatta rahatsız edici olan köpek davranışlarının tümü köpek dostlarımız için gayet mantıklıdır ve tüm bu davranışların altında köpekler için son derece geçerli nedenler yatar. Köpeklerin çoğu insan için rahatsız edici olarak algılanan davranışlarından biri de insanların poposunu koklamaktır: Bize göre bu davranıştan rahatsız olmak makul değildir zira köpeklerin popo koklaması kesinlikle normal bir davranıştır.

Bakalım köpekler neden insanın poposunu koklar sorusunun yanıtları nelermiş.

Köpeklerin koku alma duyusu insanlardan çok daha gelişmiştir

Bir canlının koku alma duyusunun gelişkinliği burundaki koku alma reseptörlerinin sayısı ile ilişkilidir. İnsan burnunda yaklaşık 5 milyon koku reseptörü varken bu köpeklerde ırklar arasında ufak farklılıklar göstermekle birlikte 220 milyondur, yani köpeklerin koku alma duyusu insanlardan neredeyse 50 kat kuvvetlidir ve köpekler bu nedenle hayatlarını sürdürürken, iletişim kurarken koku alma duyularını bizden çok daha fazla kullanırlar.

o DOG SNIFF BUTT facebook

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Köpeklerin anüsünde anal keseler bulunur

Köpeklerin anüslerinin iki yanında anal kese ismi verilen keseler bulunur. Anal keselerden salgılanan sıvı köpeklerle ilgili her türlü bilgiyi içerir, bir köpeğin anal kese sıvısı cinsiyeti, çiftleşmeye hazır olup olmadığı gibi bilgileri köpeğin dışkısına geçirir. Köpeklerin sokaklarda gördükleri başka köpeklerin kakasını koklamasının nedeni de budur, köpek kakası adeta köpeğin kartvizitidir ve onunla ilgili bilgileri diğer köpeklere ulaştırır. Ancak bizler anal kese sıvısının kokusunu alamayız, bizlerin aldığı tek koku dışkı kokusudur. Köpeklerin birbirlerinin poposunu koklamasının nedeni de yine budur, bir köpek diğerinin poposunu koklayarak anal kese sıvısının sakladığı bilgileri edinir.

Screen Shot 2012 08 19 at 2.35.42 PM

Köpekler insanların poposunu insanları daha yakından tanımak için koklarlar

Popo koklama yolu ile iletişim kuran, diğerleri hakkında bilgi edinen bir canlı olan köpekler bu yöntemi insanlarda da uygulamak isterler ve bu tabi ki şaşırtıcı değildir. Köpekler insanların poposunu koklayarak o insanı daha önce görüp görmediğini, insanın cinsiyeti gibi bilgileri edinmek ister. Yani köpeklerin insanın poposunu koklaması ne ilginç ne de kızılacak bir davranış değildir. Yazımızı bitirirken köpeklerin doğal bir davranışı olan popo koklama için kızmanın doğru olmadığını, köpeğiniz sizin ya da başka birinin poposunu kokladığında ona kızmak yerine ilgisini başka bir yöne çekmenin çok daha doğru olduğunu da ekleyelim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

harun kolcak in vasiyeti gerceklesti 1

Harun Kolçak’ın ‘Kedi Kulübesi’ Vasiyeti Gerçekleşti

Yeşilliğin Ortasına Yapılmış Lüks Siteye Domuz İstilası Haberi ve Düşündürdükleriöç

Yeşilliğin Ortasına Yapılmış Lüks Siteye Domuz İstilası Haberi ve Düşündürdükleri