in

Köpekler Neden Eşyaları Gömer?

Köpeklerin en tipik hareketlerinden biri olan eşyaları ve özellikle de yiyecekleri gömme birçok kişi için saçma bir hareket gibi görünse de emin olun ki bu davranış köpek dostlarımızı için gayet de mantıklıdır.

Köpeklerin dünyanın en sevimli ve insanların en iyi anlaştıkları evcil hayvanlardan biri olduğunu hepimiz biliyoruz ve yine özellikle hayatını bu harika canlılar ile paylaşan şanslı insanların bildiği bir şey daha var; köpekler eşyaları, yiyecekleri gömmeye bayılıyor! Çoğu zaman bu hareket insanlara anlamsız geliyor, öyle ya bir köpek mama kabı her zaman doluyken neden bir parça ekmeği gömmek istesin ki? Ya da neden televizyonun kumandasını kuma gömerek ortadan yok etsin ki? Bazen hele de söz konusu bizim televizyon kumandası, cep telefonu hatta bazen çoraplarımız gibi eşyalar olduğunda can sıkıcı gibi algıladığımız bu köpek davranışı aslında köpekler açısından çok mantıklı hatta hayati.

İşte köpekler neden eşyaları saklar ya da gömer sorusunun şaşırtıcı yanıtları.

Yiyecek gömme vahşi köpeklerin hayatta kalması için çok önemliydi

Evet, bizlerin sevimli dostu köpekler evcil hayvanlar ancak bu hala vahşi atalarından miras kalan davranışlara sahip olmadıkları anlamına gelmiyor. Vahşi köpekler ve kurtlar için yiyecek gömmek hayati derecede önemli bir davranıştı zira köpekler ve kurtlar avlanmak için büyük zorluklarla baş etmek zorunda kalıyorlardı ve avladıkları hayvanların fazla gelen kısımlarını gömerek daha sonra aç kalmamayı garantilemek istiyorlardır. Doğada her zaman av bulmak kolay değildi ve avlanamadıkları zaman gömdükleri yiyecekleri çıkarıp yiyorlardı, bu aynı zamanda avlarını diğer yırtıcılardan da korumanın bir yoluydu.

Why dogs bury things 0

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Eşya gömmenin altında yatan öncelikli neden oyun oynama isteği

Köpekler insanlarının her hareketini gayet dikkatle izleyen canlılar ve insanları için neyin değerli, önemli olduğunu da gayet iyi biliyorlar. Eğer köpeğiniz uzaktan kumandayı, cep telefonunuzu ya da sizin için değerli, sık kullandığınız herhangi bir eşyayı gömmüşse emin olun ki bu kesinlikle tesadüfi bir tercih değil. Köpekler insanları için önemli olan nesneleri özellikle seçip gömerek ya da saklayarak insanlarının ilgisini çekmek ve onu oyuna davet etmek isterler. Yani, eğer köpek dostunuz kumandayı sakladıysa bunun için ona kızmanız doğru değildir, bunun yerine kendi dilinde size yaptığı oyun çağrısına uymanız hem ihtiyaç duyduğu ilgiyi ona vermenizi hem de aranızdaki bağın kuvvetlenmesini sağlar.

why do dogs dig and bury things

Yazımızı bitirirken bir uyarı da bulunalım, köpek dostlarımızın gömdükleri yiyecekleri fark etmememiz ve onların bu yiyecekleri bir süre sonra gömdükleri yerden çıkartıp yemeleri bozuk gıda tüketmelerine dolayısıyla ishal, kusma gibi belirtiler göstermelerine neden olabilir. Bu nedenle yiyecek gömme davranışına engel olmaya çalışmanız pek de yanlış değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

caring for cat with feline leukemia 758x426

Kedi Lösemisi Nedir Ve Kedi Dostunuzu Bu Hastalıktan Nasıl Koruyabilirsiniz?

Ölen Atı Yolun Ortasında Bırakıp Kaçan Faytoncunun Cezası Belli Olduöç

Ölen Atı Yolun Ortasında Bırakıp Kaçan Faytoncunun Cezası Belli Oldu