in

Köpekler Neden Esner?

Köpek dostlarımızın uykusu geldiği için esnediğini sanıyorsanız yanılıyorsunuz.

Esneme sadece insanlara özgü bir davranış değil, kediler, köpekler hatta kuşlar bile esniyor. Çeneyi genişçe açarak hızlı bir hava girişi sağlamak olarak tanımlayabileceğimiz esnemenin söz konusu insanlar olduğunda uyku gelmesi ve sıkıntı belirtisi olduğu düşünülüyor, ayrıca uykudan kalktığımızda da esniyoruz. Hayatını köpek dostlarla paylaşan herkes köpeklerin de esnediğini bilir, sizce köpekler neden esner? Eğer köpeklerin de uykuları geldiğinde esnediğini düşünüyorsanız bunun doğru olmadığını şimdiden söyleyelim.

why do dogs yawn

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Köpeklerde esneme bazen strese işaret edebiliyor

Köpekler neden esner sorusunun yanıtlarından biri stres. Köpek dostlarımız kendilerini stres altında hissettiklerinde kendilerini rahatlatmak için esneyebilirler. Örneğin veterinere gittiğinizde muayene esnasında köpeğinizin esnediğini fark ederseniz bunun sebebi büyük olasılıkla strestir. Ayrıca pasif köpeklerin agresif köpekler karşısında da esneyerek hem agresif köpeğe kendisinin sakin olduğunu anlattığı hem de agresif köpek nedeniyle hissettiği stresi rahatlattığı da biliniyor.

09well dog tmagArticle

Bulaşıcı esneme

Karşımızda bir insan esnediğinde biz de esneriz çoğu kez, buna bulaşıcı esneme denir ve yapılan araştırmalar bulaşıcı esnemenin köpeklerde de görüldüğünü gösteriyor. Köpekler karşılarında başka bir köpek esnediğinde aynı bizler gibi esneme ihtiyacı duyabiliyorlar. Üstelik bununla da kalmıyor, köpek dostlarımız bizler esnediğinde de esneyebiliyor, bu da köpeklerin insanlarla ne kadar kuvvetli bir etkileşim halinde olduğunu gösteren harika bir örnek aynı zamanda.

ca2096c4 49bd 4cec 90b4 adece3a7c5ff fotolia 166160403 subscription monthly m

Sakinleşme

Köpekler nasıl ki stresli hissettiklerinde rahatlamak için esniyorlarsa aynı şekilde endişeli ya da heyecanlı hissettiklerinde de kendilerini sakinleştirmek için esniyorlar. Örneğin köpek dostunuzla birlikte dışarı çıkmaya hazırlanırken esniyorsa bu dışarı çıkacağı için duyduğu aşırı heyecandan kaynaklanan bir davranış olabiliyor.

dog yawning

İletişim kurma

Yukarı da pasif köpeklerin agresif bir köpekle karşılaştıklarında da esneyebildiğinden bahsetmiştik, aslında köpekler sadece bu durumda değil birbirleri ile genel olarak iletişim kurmak için de esniyorlar. Bir köpek başka bir köpek karşısında kendini tehdit altında hissettiğinde esneyerek karşısındaki köpeğe “kendimi tehdit altında hissediyorum ama saldırmayacağım” sinyali verir. Ayrıca köpekler esneyerek diğer köpeklere başka şeyler de anlatabilirler, yani köpeklerde esneme aynı zamanda bir iletişim aracıdır.

contagious yawn

Eyleme geçmeye hazırlanma

Köpekler bazen de eyleme geçmeye hazırlanırken esnerler. Esneme ile akciğerlerine hava doldur ve beyne oksijen akışını hızlandırırlar. Aynı zamanda kalp atışları da hızlanır ve harekete geçmeye tam olarak hazır hale gelirler. Köpeklerin dolaşmaya çıkmaya hazırlanırken esnemesi heyecanın yanı sıra eyleme geçmeye de hazırlandıkları içindir.

Why Do Dogs Yawn 1

Kafa karışıklığı

Köpek dostlarımızın da aynı bizler gibi kafası karışabilir ve bir köpek kafası karıştığı zaman da esner. Bu durumla özellikle eğitim sırasında karşılaşılabilir, köpek insanın verdiği komutun tam olarak ne anlama geldiğini anlayamazsa kafası karışır ve esner. Tabi sadece eğitimde değil kafasının karıştığı her durumda esneyebilir köpekler.

IMG 1707

Köpek dostunuzu anlamak için davranışlarını gözlemleyin

Köpeğinizin neden esniyor olduğunu esnerken içinde bulunduğu duruma bakarak anlayabilirsiniz. Köpeklerde beden dili çok önemlidir ve bizlerin köpek dostlarımızı anlamamızın en iyi yolu davranışlarını gözlemlemektir. Eğer köpeğiniz örneğin evde çok gürültü olduğunda esneyip duruyorsa bu kendini stresli hissettiğini gösterebilir, dolayısıyla yapmanız gereken onun stresli hissetmesine neden olan gürültüyü kesmektir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Antalyaleyleköç

Leylekler için Baz İstasyonuna Düzenleme Yapıldı

evinde onlarca kedi besleyen kadın

Evinde 40’a Yakın Kedi Besleyen Fedakâr Kadın