in

Köpekler Neden Çimen Yer?

Çimen yemek köpeklerde sık karşılaşılan bir davranıştır ve bazen köpek dostlarımızın çimen yemesi bazı sağlık sorunları yaşadıklarının işaretidir.

Köpekler etobur canlılardır ve bu nedenle köpeğinin çim yediğini gören köpek severler genellikle endişelenirler. Aslında endişelenmekte pek de haksız sayılmazlar zira köpeklerin çimen yemesinin altında genellikle sağlık sorunları yatıyor. Köpekler kimi zaman basit rahatsızlıklar sebebiyle çimen yiyorlar bazense bu hareket daha ciddi sağlık sorunlarından kaynaklanabiliyor. Bu nedenle eğer köpek dostunuz sık sık çimen yiyorsa bunu sıradan bir davranış olarak algılayıp önemsememeniz bu davranışın altında yatan sağlık sorununu gözden kaçırmanız anlamına gelebilir.

İşte köpekler neden çimen yer? sorusunun yanıtları.

Beslenme yetersizliği

Bir köpeğin sağlıklı olabilmesi için en önemli unsurlardan biri tabi ki doğru ve yeterli beslenmesidir. Yetersiz beslenen köpekler içgüdüsel olarak çimen yiyerek vücutlarındaki vitamin, mineral gibi maddelerin yetersizliğini gidermeye çalışırlar. Köpeklerin her yaşta beslenme gereksinimleri farklılık gösterir dolayısıyla köpeğinizi doğru beslemek, ihtiyacı olan tüm besin ögelerini yeterli miktarda almasını sağlamak için mutlaka yaşına uygun mamaları tercih etmeniz gerekir.

Köpekler Neden Çimen Yer?, Köpekler Neden Ot Yer?

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Gaz ve mide sorunları

Köpek dostlarımız bazen gazdan ya da çeşitli mide sorunlarından mustarip olabilirler ve bu sorunlar onları çim ya da çimen yemeye itebilir. Otlar köpeklerin boğazını ve mide astarını gıdıklar bu da kusmalarını sağlar, kusmak da rahatlamalarını. Yani köpekler neden çimen yer sorusunun yanıtlarından biri de gaz, karın ağrısı ve mide sorunları.

Köpekler Neden Çimen Yer?, Köpekler Neden Ot Yer?

Bağırsak solucanları

Köpeklerde en sık karşılaşılan sağlık sorunlarından biri de bağırsak solucanları ya da diğer ismi ile iç parazitlerdir. İç parazitlerin varlığı köpeklerin çimen yemesine neden olabilir. Köpekleri iç parazitlere karşı düzenli olarak aşılatmak sağlıklı olmalarını sağlamak için vazgeçilmezdir.

Köpekler Neden Çimen Yer?, Köpekler Neden Ot Yer?

Bazı köpekler çim tadını seviyor

Tabi ki köpek dostunuzun çimen yemesi için ille de hasta olması gerekmiyor çünkü bazı köpekler çimen tadını sevdikleri için de çimen yiyebiliyor.

Köpekler Neden Çimen Yer?, Köpekler Neden Ot Yer?

Köpek dostunuz çim yediğinde genel durumu kötü görünüyorsa mutlaka veteriner hekime başvurmalısınız

Köpek dostunuzun genel durumu iyiyse, neşesi, enerjisi, iştahı yerindeyse ve arada sırada çim kıtırdatıyorsa bunu muhtemelen çim yemeyi sevdiği için yapıyordur. Ancak çim yemeler çok sıksa, genel durumunda bozulma varsa, neşesizse, iştahsızda, halsizse mutlaka en kısa zamanda veteriner hekime başvurmanız gerekiyor.

Yorum

Yorum Ekle
  1. Merhaba köpeğim 3 aylık gayet neşeli ve hareketli iştahıda iyi fakat bugün hiçbirşey yemiyor ve neşesi yok ot yiyor ve kusuyor elimi karnına koyduğumda guruldama oluyor neden olabilir yardımcı olurmusunuz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çıtırın Yaşadığı Apartman Cenaze Evi Gibi Mahalleli Yastaöç

Çıtır’ın Yaşadığı Apartman Cenaze Evi Gibi, Mahalleli Yasta

Köpeklerin Kedilerden Tırstığını Kanıtlayan 20 Eğlenceli Görselöç

Köpeklerin Kedilerden Tırstığını Kanıtlayan 20 Eğlenceli Görsel