in

Köpekler Neden Başını Yana Eğer?

Köpekler de tıpkı çocuklar gibi bir masum bakışla kalpleri eritir ve her istediklerini insanlarına yaptırabilir. Hele de o sevimli kafasını yana eğerek bakış atarlarsa, kendisine hayır diyecek bir insan tanımıyoruz. Peki köpekler bu davranışı neden sergiliyorlar? Bir şekilde insanlar üzerindeki etkilerinin farkındalar mı, ilgi çekmek amacıyla ufak bir numara yaparak insanların duygularından faydalanıyorlar mı? İşte bu soruların cevapları…

 
Dog tilting its head

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Uzmanlar köpeklerin başlarını eğmesinin sebebinin, köpeğin empati kabiliyetinden daha derinde olduğunu söylüyor. Köpekler vücut dilimiz ve ses ipuçlarımızı okumada ve bunlara cevap vermede şaşırtıcı şekilde iyiler. Sözlü mesaj, çeviri esnasında kaybolmasına rağmen, akıllı patiler, tezgâhtan yemekleri almaması konusunda uyardığınızda mesajı tümüyle algılarlar. Aynı durum yavru bir köpeğe övgü dolu sözler söylediğinizde de geçerlidir. Köpekler insan dilinin belirli bölümlerini ayırt edebilir, bu yüzdendir ki siz konuşurken başlarını kaldırdıklarında, muhtemelen yemek ve oyun zamanı gibi eğlenceli aktivitelerle ilişkilendirdikleri özel kelimeleri ve sesleri dinliyorlardır.

kopekler-neden-kafalarini-eger-5

Başın eğilmesi, köpeklerin kulaklarının yaratılış biçimi ile ilgili de olabileceği de diğer bir görüş. Köpekler insanların duyamadığı frekanstaki sesleri duyabilmelerine rağmen, seslerin kaynaklarını tespit etme kabiliyetleri bizden daha zayıftır. Bir köpeğin beyni, sesin her bir kulağa ulaşırken geçen çok küçük zaman farklarını hesaplayabilir, böylece baş pozisyonundaki basit bir değişim onlara faydalı işitsel bilgiler sağlayabilir. Uzmanlar, köpekler başlarını eğdiklerinde, sesin kaynağının tam yerini belirlemek için kulak kepçelerini veya dış kulaklarını ayarladıklarına inanıyor.

kopekler-neden-kafalarini-eger-2
kopekler-neden-kafalarini-eger-1

Psychology Today’den Stanley Coren, öngörünün de bu davranışta etkisi olduğuna inandığını belirtiyor. Eğer yumruğunuzu burnunuzun önünde tutarsanız, dünyanın bir köpek ağzı ile nasıl göründüğü konusunda bir fikir sahibi olabilirsiniz. Konuşan birini izlerken ağız, konuşan kişinin yüzünün alt kısmının görülmesini engelleyecektir ve başınızı bir tarafa eğerseniz daha net görebilirsiniz. Köpekler, sesinizdeki duygusal ipuçlarını algılayabilmenin yanı sıra, yüz ifadelerinizi de okuyabilir. Coren köpeklerin, başlarını yana eğdikleri zaman en etkili yüz ifademizin oluştuğu yer olan ağzımızı daha iyi görmeye çalıştıklarını öne sürüyor.

Eğer bir köpek çok sık başını yana eğiyorsa, bu onun özellikle anlayışlı olduğu anlamına gelebilir. Bazı uzmanlar sosyal endişeleri olan köpeklerin, konuşma anında daha az başlarını eğdiklerini söylüyor. Fakat koca patiniz bu davranışı yapmıyorsa, ona asosyal etiketi yapıştırmaya gerek yok (özellikle sivri kulakları ve yassı burunları varsa). Her ne kadar baş eğme hareketi içgüdüsel olsa da köpek insanları buna ne kadar pozitif tepki verirse, köpekler de bunu o kadar övgü amaçlı yapacaklardır.

Kaynak: www.mentalfloss.com 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

onur sacik 1

Hayvanları Umursamayanlara Tek Önerim; Empati Yapmaları

pisipisi ajanimo3

İsmi Sevimli, Kendisi Tehlikeli: Pisipisi Otları