in

Köpekler Neden Arabaları Kovalar?

Köpeklerin sergilediği ve nedeni en çok merak edilen hareketlerden biridir arabaları kovalamak ve bu hareket bizlere saçma ya da anlamsız gelse de aslında köpek dostlarımız açısından gayet de mantıklı bir nedeni vardır.

Köpek denilince akla gelen ilk hareketlerden biri bu sevimli canlıların arabaları kovalamasıdır. Hemen hemen tüm köpekler yanlarından hızla geçen bir araba gördüklerinde aniden, sanki görünmeyen bir ses kendilerine emir vermiş gibi arabanın peşinden koşmaya başlarlar ve bu davranış bizlere genellikle çok anlamsız gelir, ayrıca çoğumuz araba kovalamanın köpekler için tehlikeli olduğunu düşünürüz ki bu da pek yanlış değildir. Peki, köpekler neden bu anlamsız gibi görünen üstelik kimi zaman tehlikeli olabilecek hareketi yaparlar? İşte çok merak edilen köpekler arabaları neden kovalar sorusunun yanıtı.

Köpekler atalarından miras kalan avcı genleri taşırlar

Evcil köpekler artık avcılık yeteneklerini büyük ölçüde kaybetmiş olsalar da bu ataları olan kurtlardan miras kalan avcılık genlerinin de yok olduğu anlamına gelmez. Köpekler içgüdüsel olarak avlanma eğilimindedir.

doggies

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Yanından hızla geçen bir araba köpeğin avcılık içgüdülerini devreye sokar

Bir köpeğin yanında hızla geçen araba, özellikle de köpeklerin avı olabilecek büyüklükteki dönen tekerlekler köpeklerin avcılık içgüdülerinin devreye girmesine neden olur. Avcılık içgüdüleri devreye giren köpek av olarak gördüğü arabayı kovalamaya başlar.

can-stop-dog-chasing-cars_bca7beacf1558af0

Köpeklerin kovaladıkları her şeyi avlamaları gerekmez

Köpeklerin arabaları av olarak görüp koşmaları ilk bakışta saçma bir açıklama gibi gelebilir ancak köpeklerin içgüdüsel olarak sergiledikleri bu davranış neticesinde kovaladıkları her şeyi yakalamaları ve avlamaları gerekmez. Köpekler aynı şekilde motosiklet, bisiklet gibi araçları da kovalarlar ayrıca köpeklerin kedileri kovalamasının altında yatan en önemli neden de yine bu içgüdüdür.

2403831507_f633ab1bb4_z

Köpekler kendilerinden kaçan her şeyi kovalama eğilimindedir

Köpeklerin arabaları kovalamasının bir nedeni de arabaların kendilerinden kaçıyor olduğunu düşünmeleridir. Köpekler kendilerinden kaçan her şeyi kovalama eğilimindedir ve arabalar her ne kadar aslında köpeklerden kaçıyor olmasalar da köpek dostlarımız böyle algılayıp arabaların peşine düşebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçindeki Hayvanları Görmek için 2 Kere Bakmanız Gereken 30 Fotoğraföç

İçindeki Hayvanları Görmek için 2 Kere Bakmanız Gereken 30 Fotoğraf

maxresdefault 1 758x426 1

Kedilerin Tüy Kusması Nasıl Engellenir?