in ,

Köpekler Kısırlaştırılmalı mı?

Sağlıklı bir yaşam ve popülasyon devamı için köpekler kısırlaştırılmalı mıdır?

Kısırlaştırma; üremeyi kontrol altına almak ve sağlıklı bir köpek neslinin devamı için yapılan uygulamadır.

kopekkisirlastirma1

Köpeklerde kısırlaştırma için en sağlıklı yaş, 6 ile 9 ay arasıdır. 8 haftalıktan büyük olan ve hem erkek hem de dişi köpekler kısırlaştırılabilir.

Kısırlaştırılmadan önce, dişi köpek en az bir kez çiftleşmeli ya da bir defa yavrulamalı düşüncesi doğru değildir. Planlanmamış hamilelikleri önlemenin yanı sıra, dişi köpeği ilk kızgınlık döneminden önce kısırlaştırmak, bazı kanser risklerini de azaltıyor.  Köpekler içgüdüleri ile hareket ederler ve üreme hormonları kısırlaştırma ile ortadan kaldırılırsa, köpek üremek için ihtiyaç duymaz.

kopekkisirlastirma6

Kısırlaştırmanın, köpeğin fizyolojisi ve davranışları üzerindeki yararları ise şunlardır:

Kısırlaştırma ile köpeklerin plansız üremesi kontrol altına alınmış olur.

Kısırlaştırma uygulaması dişi köpeklerin kızgınlık süresince geçirdikleri adet dönemini de etkiler. Kısır bir dişi köpek adet olmaz, dolayısıyla akıntısı da olmaz. Ayrıca bu dönemde salgıladığı koku ile çevresine erkek köpekleri toplamaz.

kopekkisirlastirma3

Köpeğiniz kısırlaştırılmadıysa, yaşlandıkça prostatı giderek büyüyecektir. Bu onun için rahatsız edici olabilir ve hatta idrar yapmasını zorlaştırabilir. Prostat enfekte olursa, kısırlaştırma olmadan tedavi etmek zordur. Kısırlaştırma sadece prostat kanserini önlemek ile kalmaz, prostat enfeksiyonlarını, ağrılarını ve idrar kaçırmayı da önler.

Kısırlaştırılmamış erkek köpekle kızgın bir dişinin kokusunu kilometrelerce uzaktan alabilirler. Testosteron hormonu baskısı nedeniyle köpekler, bu kokunun peşinden giderler. Bu baskıyı karşı koymak çok zordur ve böyle durumlarda erkek köpekler evden kaçarak günlerce geri gelmeyebilir. Hatta diğer erkekler ile girdikleri şiddetli rekabetlerde yaralanabilirler. Kısırlaştırma uygulaması erkek köpekleri bu durumdan kurtarır.

kopekkisirlastirma7

Kısırlaştırma uygulaması köpeğinizin, size olan sevgisini ya da karakterini değiştirmez. Ancak üreme hormonlarından kaynaklanan bazı davranış değişiklikleri olabilir.

Köpeklerin bir sosyal hayatı vardır. Yüksek seviyedeki testosteron hormonu, hem dişi, hem de erkek köpeklerde diğer köpeklerin anlayabileceği belirtiler oluşturur. Bu durum da köpekler arasında bir sosyal rekabet başlatır ve köpeklerin sosyal ilişkileri olumsuz yönde etkilenir. Kısırlaştırılmış köpeklerin sosyal ilişkilerinin çok iyi olduğu bilinen bir gerçektir.

kopekkisirlastirma5

Yapılan birçok bilimsel çalışmada, üreme hormonlarının köpekleri saldırganlığa teşvik ettiği anlaşılmıştır. Üreme hormonları aynı zamanda hiyerarşik baskıyı da beraberinde getirir. Ataları “Kurt” olan evcil köpeklerin hiyerarşik düzeninde, en üst konumda olanların üreyebildikleri için, üreme hormonlarının yaptığı üreme baskısı, beraberinde hiyerarşik liderlik isteğini ve saldırganlığı getirir. Yapılan çalışmalarda kısırlaştırılan köpeklerin çok daha uysal oldukları ve saldırgan yapılarının azaldığı anlaşılmıştır.

kopekkisirlastirmaon

Köpeğinizin sağlığını çevreleyen özel koşulları göz önüne alarak, kısırlaştırma hakkında bilgi almak için veterinere danışmak ve köpeğinizin kısırlaştırılması için en uygun yaşı öğrenmek çok önemlidir.

Mersin Üniversitesi’ndeki Kediler Yine Sular Altında Kaldı

Kıbrıslı Hayvanseverler Kermeslerde Buluşuyor