in

Köpekler Kısırlaştırılmalı mı?

Sağlıklı bir yaşam ve popülasyon devamı için köpekler kısırlaştırılmalı mıdır?

Kısırlaştırma; üremeyi kontrol altına almak ve sağlıklı bir köpek neslinin devamı için yapılan uygulamadır.

kopekkisirlastirma1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Köpeklerde kısırlaştırma için en sağlıklı yaş, 6 ile 9 ay arasıdır. 8 haftalıktan büyük olan ve hem erkek hem de dişi köpekler kısırlaştırılabilir.

Kısırlaştırılmadan önce, dişi köpek en az bir kez çiftleşmeli ya da bir defa yavrulamalı düşüncesi doğru değildir. Planlanmamış hamilelikleri önlemenin yanı sıra, dişi köpeği ilk kızgınlık döneminden önce kısırlaştırmak, bazı kanser risklerini de azaltıyor.  Köpekler içgüdüleri ile hareket ederler ve üreme hormonları kısırlaştırma ile ortadan kaldırılırsa, köpek üremek için ihtiyaç duymaz.

kopekkisirlastirma6

Kısırlaştırmanın, köpeğin fizyolojisi ve davranışları üzerindeki yararları ise şunlardır:

Kısırlaştırma ile köpeklerin plansız üremesi kontrol altına alınmış olur.

Kısırlaştırma uygulaması dişi köpeklerin kızgınlık süresince geçirdikleri adet dönemini de etkiler. Kısır bir dişi köpek adet olmaz, dolayısıyla akıntısı da olmaz. Ayrıca bu dönemde salgıladığı koku ile çevresine erkek köpekleri toplamaz.

kopekkisirlastirma3

Köpeğiniz kısırlaştırılmadıysa, yaşlandıkça prostatı giderek büyüyecektir. Bu onun için rahatsız edici olabilir ve hatta idrar yapmasını zorlaştırabilir. Prostat enfekte olursa, kısırlaştırma olmadan tedavi etmek zordur. Kısırlaştırma sadece prostat kanserini önlemek ile kalmaz, prostat enfeksiyonlarını, ağrılarını ve idrar kaçırmayı da önler.

Kısırlaştırılmamış erkek köpekle kızgın bir dişinin kokusunu kilometrelerce uzaktan alabilirler. Testosteron hormonu baskısı nedeniyle köpekler, bu kokunun peşinden giderler. Bu baskıyı karşı koymak çok zordur ve böyle durumlarda erkek köpekler evden kaçarak günlerce geri gelmeyebilir. Hatta diğer erkekler ile girdikleri şiddetli rekabetlerde yaralanabilirler. Kısırlaştırma uygulaması erkek köpekleri bu durumdan kurtarır.

kopekkisirlastirma7

Kısırlaştırma uygulaması köpeğinizin, size olan sevgisini ya da karakterini değiştirmez. Ancak üreme hormonlarından kaynaklanan bazı davranış değişiklikleri olabilir.

Köpeklerin bir sosyal hayatı vardır. Yüksek seviyedeki testosteron hormonu, hem dişi, hem de erkek köpeklerde diğer köpeklerin anlayabileceği belirtiler oluşturur. Bu durum da köpekler arasında bir sosyal rekabet başlatır ve köpeklerin sosyal ilişkileri olumsuz yönde etkilenir. Kısırlaştırılmış köpeklerin sosyal ilişkilerinin çok iyi olduğu bilinen bir gerçektir.

kopekkisirlastirma5

Yapılan birçok bilimsel çalışmada, üreme hormonlarının köpekleri saldırganlığa teşvik ettiği anlaşılmıştır. Üreme hormonları aynı zamanda hiyerarşik baskıyı da beraberinde getirir. Ataları “Kurt” olan evcil köpeklerin hiyerarşik düzeninde, en üst konumda olanların üreyebildikleri için, üreme hormonlarının yaptığı üreme baskısı, beraberinde hiyerarşik liderlik isteğini ve saldırganlığı getirir. Yapılan çalışmalarda kısırlaştırılan köpeklerin çok daha uysal oldukları ve saldırgan yapılarının azaldığı anlaşılmıştır.

kopekkisirlastirmaon

Köpeğinizin sağlığını çevreleyen özel koşulları göz önüne alarak, kısırlaştırma hakkında bilgi almak için veterinere danışmak ve köpeğinizin kısırlaştırılması için en uygun yaşı öğrenmek çok önemlidir.

Yorum

Yorum Ekle
 1. KÖPEKLERİN KISIRLAŞTIRILMASI HEM İYİDİR, HEM DE GEREKLİDİR!
  .
  .
  BU ÜLKEDE KÖPEKLERDEN ÖNCE, SAHİPLERİNİ TERBİYE ETMEK LAZIM!
  KÖPEK KONUSUNDA YAŞADIĞIMIZ BÜTÜN SIKINTILAR MAALESEF “KÖPEK SEVERLER” KAYNAKLIDIR.
  BENİM BURADA BİR KOMŞUM, BİR SENE İÇİNDE ÜÇÜNCÜ YAVRU KÖPEĞİNİ ALDI. ÖNCE Kİ İKİSİNİN KADERİ MEÇHUL. BÜYÜK İHTİMALLE SOKAKTALAR!!!
  .
  Köpeklerin kısırlaştırılması iyi. Ben burada, gündüzleri, sahilde sahipli ve sahipsiz köpeklerin kaç defa saldırısına maruz kaldım, bilmiyorsunuz. Av köpekleri açken beni yemeye kalktı, bir adamın yardımı ile zor kurtuldum. Başka sokak köpekleri de musallat oldu. Sokakta sahil kenarında köpek grupları özellikle akşam üstü saldırdığı için, yürüyüş yapmak, bisiklete binmek bile, zor.
  .
  Üç defa kumsalda Pitbull tacizine uğradım. Akabinde, bu hayvanların sahipleri benden özür dileyeceklerine, benimle kavga ederek, beni, tasmasız gezdirdikleri Pitbullu üstüme salmakla tehdit ettiler. Tabii, yediğim küfürler de, cabası!(Burada sahilde ve hatta ara yollarda köpek sahipleri maalesef kesinlikle tasma kullanmıyorlar. Oysa, çoğu köpek itaatsiz ve sahibinin kontrolü dışında, ilgisini çeken şeye doğru hamle yapıyor. En çok da ilgisini insanlar ve yanlarında ki eşyalar çekiyor. Yani, biz istemesek de, tasmasız köpeklerin tacizine maruz kalıyoruz! Belediyelerin dikkatine!!!))
  .
  Her şeyden habersiz, çalılardan sümüklü böcekleri topluyordum. Balık yemi olarak, kullanmak için. Bir Pitbull, saldırma niyetiyle etrafımda dolandı, elimde bir taşım bile yoktu. Sahibi ise uzaktaydı. Eğer korktuğumu belli etseydim ve gerileseydim, hapı yutmuştum!!! Hayvanın niyeti, şakayla karışık, bozuktu! O çokça kötü niyetinin ve saldırma fikrinin yanında, hayvanın hafifçe muzipliği olmasaydı, benim korkusuz rolü yapmam işe yaramayabilirdi. Vahşice ısırıklar almama ramak da kalsa, onun istediği “kaç-yakala” oyununu oynamayınca, hayvan kararsız kaldı ve ileri gitmedi, onu çağıran sahinbine bir bakış fırlattı. Yanımıza sonradan gelen sahibine, Pitbullu, özellikle onun hayvanı saldırmaktan hoşlandığı için, tasmalamasını söyledim. Böylece ağıza alınmadık küfürler işittim. Hatta, bana sapık dedi. Üstünde Fenerbahçe üniforması, kulaklarında kulaklıkla geziyordu.
  .
  Diğer bir “hayvan sever Pitbull sahibi” ve kendini maço sanan dengesiz, yine sahilde “Köpeğin beni rahatsız ediyor, tasma tak” dediğim için, önce hayvanı istemeyerek tasmaladı, sonra da tasmayı çıkartmaya kalkıp, beni sözlü olarak, tam önümde ki hayvanı üstüme salmakla tehdit etti ve dizlerimin üstüne çökmemi emretti. Yumruklarını sallayarak, bana: “Şimdi yersin yumruğu” dedi ve ağzına geleni söyledi. Eğer diz çökseydim, kafam önümde ki Pitbull kafasının alt hizasında olacaktı ve büyük ihtimal hayvan benim suratımı ısıracaktı. O an bunu düşündüm.Tabii ki, çökmedim. Ne de olsa, Atatürkçüyüm!.Hennüz bu ülkede kadın hakları var!! Ama, insan haklarını kısmen sokak köpeklerine ve “hayvanseverlere” karşı, kısmen de OHAL kapsamında AKP hükümetine karşı kaybetmiş vaziyetteyiz. Bu kişi, normal biri değildi. Aşırı bir sinir krizi ve saldırganlık sergiledi. Niye köpek sahiplerine, köpek edinmeden önce, hükümet psikolojik test yapmıyor?
  .
  İnsanların güneşlendiği kumsalda hayvan severler köpeklerini sıçtırdıkları için, her yer köpek boku dolu. Bu da tabii, belediyenin ihmali yüzünden. Halbuki, köpekleri su kenarından değil de, kumsalın arkasında ki toprak ve ağaçtan oluşan çimli sahadan geçirmeleri de mümkün. Ama, belediye ilgilenmeyince, insanlar köpek kakaları üzerinde güneşlenmek zorunda kalıyorlar!!!!
  .
  Bir Polonyalı köpek bakıcısı kadın her seferinde, her gün, bütün yaz sezonu boyunca, sayıları on ila on beş olan köpeklerini üstüme salıp bıraktı, üç yaz boyunca. Genç ve sarışın olduğu için herhalde, burada belediyede ondan ve belgelerinden sorumlu, belediye başkanının katibi yaşlı bey “Ahh ondan neler çekiyormuş!! Çok çektiriyormuş belediyeye”diyor, diyor ama bana; hakkında bugüne kadar çoktan gerekli olan işlem belediye tarafından yapılmadığı için, ben o bayandan hala çekmeye devam ediyorum! Hatta benim kafama Tenis topu kadar taş bile attı, bu bayan. Onun üstüme saldığı köpekler etrafımda beni cep telefonuna bile çekti. Bu bayan köpekleri, sahilde, su kenarında her gün tasmasız olarak gezdiriyor ve ilçe belediyesi tarafından biliniyor!!! Ne de olsa, turist bayanlar, burada beylerden çok anlayış gördükleri için, bu bayan bana bütün bunları yapmaya cesaret edebildi. Çünkü, belediye de bu hanımdan sorumlu şahıs ta, çok anlayışlı, ak saçlı bir bey! Polonyalı hanımdan o anlayışlı bahsedişini duyunca, insanın ona, hani ölmüş olsa, “Nur içinde yatsın!” demesi geliyor! Bazen suçlular, insanda böyle olumlu konuşmaları ile, iyi bir intiba bırakabiliyorlar: Ama, benim köpek sahiplerinin ve köpeklerinin saldırgan tacizleri yüzünden, gözüm açılmıştı, bir kere. Bu şahsı, kendi bakış açıma göre, değerlendirdim.
  .
  Dördüncü sene yalnız sahile gitmekten vazgeçtim. Spor yapıp, yüzmekten vazgeçtim. Halbuki, bu yüzden sahile yakın oturuyorum ve, sağlığımı koruyabilmek için, yüzmeye ihtiyacım vardı.Komşularım sahile gitmediği için, yine cesaretimi toplayıp, yalnız sahile gitmem gerek. Geçen sene, bir kere bile sahile gitmedim. Başıboş köpekler ve özellikle de köpek sahipleri yüzünden!! Köpekler ve sahipleri yüzünden artık bunu ancak kırk yılda bir yapabilirim. Halbuki, kumsal bana sadece150 metre uzaklıkta.
  .
  Bu Polonyalı kadının köpekleri benim arkamdan suya girip, orada bile etrafımı sarıyorlardı. Sadece, akıllı bir kurt köpeği kadının emirlerine uymayıp: “Ben yanlış iş yapmam” düşüncesi ile, bu işler olurken, yirmi metre uzağa gidip, oturuyordu. Lütfen, rica ederim, bizim insanımız köpek sahibi olmaya uygun değil. Köpekleri bu kadar çok sayıda üretmesinler!
  .
  Burada bir çok kişi, bahis için, dövüş köpekleri de yetiştiriyorlar, ama sonradan kimisini sokaklara salıyorlar. Süpermarkete giren ve arkasında dört köpeğini birden marketin kapısında tasmasız bırakarak, market müşterilerini rahatsız eden insanlar var!!! Halbuki, hayvanların hakları, insanların haklarını ihlal etmemelidir. İnsanlar “ısırılmaktan korkacak duruma” düşürülmemelidir. İstemiyorlarsa eğer, kendileri, elbiseleri ve yiyecekleri, başka köpeklerin arkasını da koklayan ıslak bir köpek burnu tarafından koklanmamalıdır! İnsanlar dengesiz köpek sahiplerinin sözlü saldırılarına ve “Isırtma tehditlerine” maruz kalmamalıdırlar! Köpek sahipleri, köpekleri ile tehdit edip, güç gösterisi yapmamalıdırlar! İnsanlar sokaklarda başıboş gezen köpeklere karşı yeri geldiğinde hükümet tarafından korunabilmelidirler. Bu konuda belediyelere notum: sıfır!!!!!
  .
  Yazan: Yonca Köngül/ANTALYA
  (Bahsedilen yer, Antalya’nın bir ilçesi!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

mersi barınak sel

Mersin Üniversitesi’ndeki Kediler Yine Sular Altında Kaldı

kıbrıs öç

Kıbrıslı Hayvanseverler Kermeslerde Buluşuyor