in

Köpekler Kanseri Önceden Teşhis Edebilir mi?

37 yaşındaki Lisa Johnson, 10 yaşındaki köpeğinin birden tuhaf davranmaya başladığını fark etmesi, ne zaman ayağa kalksa havlamaya başlaması ve yanından hiç ayrılmaması üzerine doktora gitti. Johnson, bunun üzerine bir check up ve kanser taraması yaptırmaya karar verdi. Tarama sonucunda ise sağ memesinde bir kitle fark edildi. Bu haber bir kez daha akıllara “Köpekler kanseri teşhis edebilir mi?” sorusunu getirdi.

Köpekler Kanseri Önceden Teşhis Edebilir mi

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Dışarıya nefes yoluyla kokusunu veren akciğer kanseri gibi; deri, mide, yemek borusu, bağırsak, idrar yolu, böbrek, rahim ve prostat kanserleri gibi kokusu dışarıya açılan kanserleri köpeklerin teşhis edebildiği belirtiliyor. Bütün kanser türleri normal hücrelere göre farklı kokular yayarlar. Bu kokunun dışarıya açılıp açılmadığı bilim insanları arasında uzun süredir tartışılıyor. Bu tür vakaların genel olarak eğitimli hayvanlar tarafından teşhis edilebildiğini savunanlar da var.

Daha önce koku tanımı yapılmamış bir köpeğin insan üzerinde kanseri tespit etmesinin ancak tesadüflere bağlı olduğu da diğer bir görüş. Bu görüşe göre, bu tür ilk kanser teşhisi 1988 yılında böyle bir tesadüf sonucu belirlendi. Bir köpek, insan dostunun üzerindeki değişik lekelere anormal tepki verince kadın, doktora gitmiş ve deri kanseri olduğu anlaşılmıştır.

Köpekler Kanseri Önceden Teşhis Edebilir mi-5

Bunun üzerine hastanın doktorları başka köpekler üzerinde de çalışma yaparak köpeklerin kanseri tespit edebildiğini bulmuşlardır. Daha sonra yapılan bilimsel çalışmalarla da köpeklerin, kanserin yaydığı kokuların tanıtılmasının ardından kanseri teşhis ettikleri ortaya çıkarılmıştır.

Veteriner Hekim Umut Arıcan’dan konuya ilişkin “Ancak insanlar hastalandığında normalin dışına çıkan bir refleks veriyor ve enerji yayıyoruz. Eğer hayvanların çok farklı çalışan ve klasik düşünce sisteminden farklı bir hissi olduğunu düşünüyorsak, hastalandığımızda anlamalarını normal karşılamalıyız. Bunun bilimsel bir dayanağı yok gibi görülebilir ama 6. katta oturan bir ailenin eve geldiğini ilk basamaktan anlayan köpeğin durumunu normal karşılamak gibi bir şey bu. Koku alma duyularını bizimki gibi düşünemeyiz.” açıklaması yaparak bu tür haberlerin sadece eğitimli köpeklerle ilgili olmadığı üzerinde duruyor.

SAHIBININ KANSER OLDUGUNU KOKU DUYUSUYLA ALGILAYIP ERKEN TANI KONULMASINI SAGLAYAN MUCIZE KOPEK DAISY 550 KISININ DAHA KANSER OLDUGUNU KESFETMESI SEBEBIYLE INGILTERE'DEKI KURTARICI HAYVAN EKIBI KURULUSU MAVI HAC TARAFINDAN DAISY'YI ONUR MADALYASINA LAYIK GORDU. DAISY GECTIGIMIZ MART AYINDA INGILTERE PRENSI CHARLES VE ESI CAMILLA ILE BIR ETKINLIKTE TANISTIRILMIS VE KRALIYET AILESI UYELERINDEN DE TEBRIK GORMUSTU. ERKEN TANI SAYESINDE YUZLERCE KISININ HAYATINI KURTARAN 10 YASINDAKI KOPEGIN YAVRUYKEN INGILTERE'DE TIBBI EGITIM ALDIGI BELIRTILDI. HASTALARIN NEFESINI VE IDRARINI KOKLAYARAK KANSER TESHISI YAPABILEN DAISY'NIN SAHIBI DR CLAIRE GUEST, AYNI ZAMANDA DAISY'NIN ILK TESHIS ETTIGI HASTA...

Lisa Johnson’un köpeği de onlardan biri. Genç kadın köpeğinin daha önce de tuhaf davranışlar içine girdiğini şu şekilde anlatıyor: “Daha önce 3 çocuğuma hamile kaldığımda da böyle değişik davranışlar sergilemişti. Kulağa inanması güç geliyor ama gerçekten böyle. Normalde özgürlüğüne düşkün bir köpektir ama bu dönemde yanımdan hiç ayrılmadı. Her yere benimle geldi. Mutfakta yanımdan ayrılmıyor, yatağa girdiğimde benimle uyumak istiyordu. Daha önce de bana karşı çok koruyucu davrandığında hamileydim. Sonraki iki çocuğumda da aynısını yaptı. Her hamileliğimi de yaklaşık dördüncü haftada fark etmişti. Ama bu sefer hamile olmadığımı biliyordum ve neden böyle davrandığını ilk başta anlayamamıştım. 1 ay boyunca böyle davranınca eşime check-up yaptırmak istediğimi söyledim. Mememde bir kitle bulunduğunda ise inanamadım. Ben bunu koku alma duyuları insanlardan çok daha gelişmiş olan köpeğimin nefesimdeki değişimleri fark ederek hastalığımı anladığını düşünüyorum.”

Köpekler Kanseri Önceden Teşhis Edebilir mi-1

Tabii ki eğitim konusu tıp açısından oldukça önemli. Son yıllarda bazı cins ve özel eğitimli köpekler nefesteki değişimleri fark ederek kanseri teşhis edebildiği açıklandı. İstanbul Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi İç Hastalıklar ve Psikoloji Uzmanı Prof. Dr. Tamer Dodurka köpeklerin tıpta da hizmet vermesi gerektiğini belirterek, “Uzun yıllardır yurtdışında Avrupa ve Amerika’da kanserli hastaların teşhisinde köpekler kullanılır. Bu konuda değişik araştırmalar yapılmış ve araştırmaların tamamında köpeklerin yüzde 99 oranında kanseri teşhis ettikleri görülmüştür. Biz de bunu ülkemizde yapmayı planladık çünkü Türkiye’de daha önce böyle bir hizmet verilmemiş. Köpekler narkotik amacıyla insanlığa birçok yönden hizmet veriyorlar. Biz de tıpta hizmet vermelerini düşündük.” açıklamasında bulundu.

Hastalıkların Teşhisinde Kokunun Kullanılması Yeni  Bir Şey Değil

Köpekler Kanseri Önceden Teşhis Edebilir mi-3

Köpeklerle insanlar arasındaki bağ o kadar kuvvetlidir ki, köpekler sahiplerinin birtakım şeylerden rahatsız ve huzursuz olduğunu hatta bazen hasta olduklarını dahi onlardan çok daha önce hissedebildiği uzun zamandır dile getiriliyor. Fiziksel ve duygusal olarak insanların birçok ihtiyacını karşılayan köpekler artık başarılı bilimsel çalışmalara da katkı sağlıyor. Gelişmiş koku alma duyuları sayesinde iz sürebilen, avcılara yardım eden, uyuşturucu, patlayıcı madde ve kayıp kişileri bulabilen eğitimli köpekler şimdi de bazı kanserlerin, enfeksiyonların ve başka hastalıkların henüz klinik bir belirti ortaya çıkmadan tanınmasını yani erken teşhis edilebilmesini sağlıyor.

Köpeklerdeki koku alma duyusu insanlarınkinden 10.000-100.000 kat daha iyidir. Beyinlerinin büyük bir kısmını bu duyunun çalışması için kullanırlar. İnsanların burnunda yaklaşık beş milyon koku alma hücresi bulunurken köpeklerde bu sayı 200 milyona kadar çıkıyor. İnsan burnunda koku alma bölgesinin genişliği 5 santimetrekare iken, bu alanın köpeklerde 150 santimetrekare olduğu biliniyor.

Prof. Dr. E. Murat Tuzcu’ya göre, “Zaten hastalıkların teşhisinde kokunun kullanılması yeni  bir şey değil. Hipokrat’ın zamanından beri hekimler hastalarını muayene ederken kulaklarının, gözlerinin ve ellerinin yanı sıra burunlarını da kullanıyorlardı.
Eski hocalarımız komadaki bir hastanın derdinin şeker hastalığı olduğunu etrafa yayılan aseton kokusundan anladıklarını söylerdi. Ender görülen bir sindirim sistemi hastalığında hastanın nefesinin balıkçı dükkânı gibi koktuğu bilinir. Ne yazık ki nefesimizle çıkan binlerce kokunun çok azını hissedebiliyoruz. Köpeklerin teşhis koymadaki becerisi bu kokuların bir çoğunu duyup ayırt edebilmelerinden kaynaklanıyor.”

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

menteşe güvercin ajanimo1

Egeli Güvercinseverler Menteşe’de Buluşacak

Sokak Hayvanlarına Mama Karşılığında İngilizce Dersi 1

Sokak Hayvanlarına Mama Karşılığında İngilizce Dersi